Jump to content

DIY - schimbare/spalare schimbator caldura (calorifer) Golf Sportsvan - Golf 7


mihai p
 Share

Postare recomandată

Asa cum spune si titlul, m-am confruntat cu urmatoarea problema: caldura doar pe partea soferului si rece/caldut pe partea pasagerului (Golf Sportsvan 2015 2.0TDI).

Dupa un drum de 1100km, in care pasagerul a mers cu caciula in cap si imbracat pana in dinti, am concluzionat ca trebuie facut ceva. 

Pe VCDS nu exista nicio eroare, adaptarea voletilor (clapetelor) se facea corect, in blocurile de masura totul era ok dar temperaturile aratau cam asa:

 

83D3CEB8-6DC8-4A43-870A-893C1DB129A5.jpeg

Testul l-am facut cu ventilatia la 2, directionarea aerului la piept si clima pe “HI”.

Am concluzionat ca trebuie sa dau jos schimbatorul de caldura (caloriferul). 

Pe partea soferului, catre consola centrala, in dreptul pedalei de acceleratie este un surub ce se desface cu un torx de 25, apoi se scoate toata placa de plastic si se poate vedea schimbatorul de caldura (caloriferul). Are o prindere cu o brida de plastic care se prinde cu un surub cu cap de cheie 5.5 !!! Tevile acestuia se cupleaza, la 10cm de acesta, in alte tevi cu oring si o prindere metalica ce se poate desface tot cu o cheie de 5.5. Pentru a putea scoate afara schimbatorul de caldura, trebuie dat jos airbagul de genunchi si tubularura de picioare de pe partea soferului, inclusiv toata placa de sub volan.

 

7E489AD4-3C67-499C-B877-0D29AC0C9710.jpeg

 

C49723E9-090F-4B82-9D17-1987387682CE.jpeg

Inainte de desfacerea conductelor trebuie dat drumul la antigel, sa nu curga in masina. Eu am ales sa desfac furtunul de la pompa auxiliara de incalzire ce este pozitionata in zona busonul baii de ulei.

 

5C37487F-52CA-49F6-AAC3-D000EE96377E.jpeg

De aici sunt doua optiuni, ori schimbati caloriferul cu totul (cod piesa 5Q0819031A fabricat de DENSO) sau incercati sa-l curatati. Personal am ales sa il curat si dupa 2 ore de clatit cu apa fierbinte si diverse solutii am reusit sa-l reabilitez.

Schimbatorul de caldura:

9F92E4B3-5DC7-4ED0-B428-A3C5A51B1AB4.jpeg

 

51361EB2-05B4-4D43-94A5-02C749AC6B57.jpeg

Se pune totul la loc in ordine inversa, se toarna antigel G13 si se face proba.

Rezultatul, in aceleasi conditii, clima pe HI, viteza 2, la piept:

C0148D83-837F-4667-B788-88DCF49463B8.jpeg

Cautand informatii pe net despre problema mea, am descoperita ca pe forumurile de afara multa lume se vaita de lipsa caldurii pe partea dreapta la Golf 7. Mai mult, am aflat ca in vasul de expansiune se afla un saculet cu Silicat (silicagel). Nu cunosc rolul lui dar majoritatea s-au trezit cu el spart si cu silicatul imprastiat prin instalatia de racire asa ca, odata cu golirea antigelului, am extras si acest saculet din vasul de expansiune.

E4AC6163-2E61-4A20-AE35-51952B762298.jpeg

Va doresc spor la treaba !

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari @mihai p

Topicul se inchide si devine sticky. Pentru completari si observatii va rog PM pentru deblocarea topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
  • loghy a deschis acest topic

Frumos DIY. DAr eu as mai aduce urmatoarele observatii:

- este bine sa se schimbe garniturile de etansare sa nu avem surpriza ca la montarea caloriferului sa avem scurgeri in habitaclu.

- ca sa nu golim instalatia se pot folosi 2 cleme de strangere (clamp hose) pe furtunele ce intra in habitaclu, in compartimentul motor.

- la desfacerea caloriferului oricum o sa curga antigel in habitaclu si este bine sa se aseze o folie sau un sac pe podea si sa avem la indemana niste carpe sau servetele de bucatarie la rola, pentru a absorbi antigelul ce curge la desfacerea furtunelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!