Jump to content

Stergatoare Parbriz & Luneta (Tiguan AD1)


baiec
 Share

Postare recomandată

salutare,

o intrebare, stergatorul de la haion face un zgomot destul de neplacut la functionare, parca lamela aia e prea dura pentru geam, si apare un harsait la frecare, e doar la mine, ati patit, e normal pentru modelul asta? masina are 1 an, si dintotdeauna a facut zgomotul asta.
ati schimbat lamelele? aveti recomandari?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba stergatorul cu unul nou, eu am pus Bosch si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi face asa dar doar atunci cand nu e destula umezeala pe luneta. Daca ii ofer destul lichid nu se mai aude nimic. Incearca sa tii mai mult apasat la spalarea lunetei, pentru a arunca mai mult lichid.

Modificat de Xadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea strict personala este ca stergatorul de la luneta nu a fost bun inca de a inceput. Fix la fel am patit si eu cu stergatorul lunetei de la masina din semnatura: stergatorul avea un harsait la frecare, care insa nu se auzea atunci cand ploua sau cand dadeam cu mult lichid pe luneta.

Am schimbat stergatorul cu altul marca Bosch si nu au mai fost probleme. 

Parerea mea este ca trebuie schimbata lamela de la stergator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Confirm. Si al meu pe spate face la fel. Zici ca este pus invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Imi poate spune si mie cineva ce model de stergatoare Bosch se potriveste pentru AD1 2019 1.5 TSI 150CP? (eventual un cod de producator)

 

Le-am masurat pe cele originale si au dimensiunile lamelelor de 61 (sofer) si 54 (pasager) - ma refer la dimensiunea efectiva a partii de cauciuc care este asezata pe parbriz.

 

Am comandat pana acum 2 seturi de 60x53 si nu s-a potrivit niciunul - se pare ca la AD1 sistemul de prindere este mai ingust si astea de se gasesc peste tot sunt cu sistem mai lat - probabil de Tiguan modelul vechi. 

Pe net, pentru modelul meu apar si de 65x53 ... sunt confuzat :)

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Tiguan AD1 2019 150 TDI am instalate de la bosch astea: 

- pe fata 3397007638 (A638S) 650mm 530mm

- pe spate 3397016087 (A383H) 380mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat din supermarket niste bosch, si in cutie aveau vreo 4 sisteme de prindere, unul dintre ele s-a potrivit. Nu stiu sa zic ce model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.

Pana la urma, cei de la Autokarma mi-au recomandat:

Set stergatoare față Tiguan AD1 2019 1.5TSI 150CP - Bosch AERO TWIN 625/550 (25"/22") A244S, cod produs: 3 397 014 244-KCO

A fost 130 lei si se potrivesc chiar bine, distantele intre ele si intre ele si rama parbrizului fiind de 1-2cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!