Jump to content

Trepidat treapta cincea


cristy2009
 Share

Postare recomandată

Salut, am un passat b 7 din 2012, cod cffb, achiziționat de curând, și am observat câ la turația de 1600,1800,in treapta a cincea la 80 km /ora, masina tremura, parcă este subturata, dacă accelerez, în jur de 2000 ture nu se mai simte. Curios este dacă merg cu a șasea treapta la aceiași turație, nu face, nu se simte, nici la treapta a patra. Să fie de vina cutia? Pe motor nu am nici o eroare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare, si eu am aceeasi rpoblema.
Intre 1100 si 1200 ture vibreaza masina in toate treptale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, ieri am schimbat ulei+filtru dsg si tot am trepidatii usoare ( gen subturata masina) in toate treptele de viteza intre 1100 si 1200 turatii si la cald si l rece.
Am scanat cu vdcs si nu da nici o eroare.
injectoarele sunt in parametri normali.
Merg numai cu rezervorul aproape plin.
Motorina normala OMV +aditiv. 
In rest masina functioneaza super OK.
Va rog o parere , idee ceva ca m a luat capul.

Modificat de cornel1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Aceiasi ,,problema'' cu subturarea mai ales in treapta 5 (DSG 6) cand am observat trepidatii usoare la turatie/viteza mica. Masina functioneaza perfect in rest. Deci se pare ca asa sunt setate cutiile si nu e un defect daca sunt aceleasi simptome la toti. Asa au facut-o, asa o las.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pretul pe ca il platesti cand masina e facuta sa dea bine in testele de emisii/consum. Cel mai bine se simte cand esti in usoara urcare in treapta a VI-a la 1100 - 1200 spm si cutia tine cu "dintii" de treapta VI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca la mine face in toate treptele de viteza.
Si tin sa rectific un pic postarea mea de mai sus.
Face intre turatia de 1200 si 1400 ture in orice treapta de viteze.
Ce e foarte ciudat ca intre 1000 si 1200 turatii nu trepideaza.
De exemplu merg in orice treapta pana in 1200 ture si masina merge perfect fara mici o trepidatie.
Mentionez ca de fapt nu e o trepidatie ci mai mult un sunet de bas infundat daca e corect sa i zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai descris perfect treaba cu sunetul, chiar voiam sa mentionez ca nu e o vibratie. Dar la mine se aude mai tare cand motorul e sub sarcina mare jos in ture, cum ziceam mai inainte ultima treapta in urcare usoara, altfel schimba o treapta inapoi si nu se simte. La tine e la aceeasi intensitate in orice treapta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@all  daca aveti 1.6/2.0 TDI EA288 vedeti ca este o actiune 7x24 de la VW (voluntara, pentru a preveni un Dieselgate 2.0)

Colegu @sabinx a indurat multe (pana si o resoftare de cutie) pana sa ne dam seama ca e de la update. 

 

Thread aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul B7 nu a avut motoare din seria EA288 ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 20.12.2021 at 9:46, adrian001 a scris:

Ai descris perfect treaba cu sunetul, chiar voiam sa mentionez ca nu e o vibratie. Dar la mine se aude mai tare cand motorul e sub sarcina mare jos in ture, cum ziceam mai inainte ultima treapta in urcare usoara, altfel schimba o treapta inapoi si nu se simte. La tine e la aceeasi intensitate in orice treapta ? 

Da, in toate treptele face intre 1200 si 1400 turatii.
Mentionez ca am dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
On 02.02.2022 at 6:31, cornel1970 a scris:

Da, in toate treptele face intre 1200 si 1400 turatii.
Mentionez ca am dsg.

Si la mine face la fel. Nu stiu la ce sa ma mai uit. Am schimbat volant si discurile de ambreiaj pentru dq200 dar degeaba. La turarii intre 1200 si 2000 tremura foarte tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!