Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Am facut comanda de caseta ( burdufuri incluse in pret), 1400 RON fara bielete. Imi poate spune cineva daca e necesara schimbarea bieletelor daca nu au joc deloc? Nu stiu nici cati litri de ulei pt. servo trebuie sa cumpar. Mai mult de 2?

Unde ai comandat caseta? La reprezentanta VW din Galati? 1400 RON cu caseta veche la schimb sau nu?

Merci de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta este comandata de la un magazin de piese auto ''ZETEC SRL'' cu 1400 RON si piesa veche la schimb pt. ca valoarea reziduala este de....... 2000 RON. Total ar fi costat fara caseta veche la schimb 3400 RON. La reprezentanta VW (SCORPION) din Galati ar fi costat 3500 RON si o cereau si pe cea veche plus montat la ei in service si cu programare si asa mai departe. Magazinul acesta a adus piesa in 2 zile si se poate monta in orice service autorizat RAR pt. a putea dispune de actele necesare la garantie (factura si chitanta + devizul de lucrare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nelamurire, am de ceva timp un mic joc in volan, care de asemenea se invarte destul de greu fata de alte masini, aproape asemanator cu cele care nu au servo, am masina de un an jumate si ar trebui schimbat uleiul de la caseta de directie?? de aici sa vina jocul de la volan si functionarea grea a acestuia? desi am acel 1 cm joc (cand invart de volan ) totusi m-am uitat la roti si se misca oricat de putin as misca de volan, ca si cum nu ar avea joc, dar se aude si un zgomot infundat la pompa servo cand invart de volan si numai intre acel joc se aude, ulei am , sa fie de la ulei sau se poate regla acel joc? sa fie uzura la caseta de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se invarte destul de greu fata de alte masini, aproape asemanator cu cele care nu au servo

Nu e deloc normal sa se invarta asa greu volanul la masina din semnatura ta. Eu am patit asa cand am pierdut tot uleiul servo si am nenorocit caseta de directie iar pompa servo a inceput sa faca zgomot in momentul cand nu a mai avut ulei. Un sfat: du masina la un service sa nu o patesti mai rau.

Modificat de adyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o caseta de directie de vw passat 98 si vreau sa o dau pentru ca cel care iam dat masina a luato cu cea care batea.poate poti sa mi faci o oferta buna si pentru tine si pentru mine .ms 0761472477 sofian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spune si titlul topicuui sunt nevoit sa schimb caseta de directie la masina.

Duminica trecuta dinr-o data a inceput sa se auda un zgomot mai mult electric atunci cand viram si aveam viteze mici pana in 60km/h. Am mers la service crezand ca am problema la pompa de servo, dar mecanicii au constatat ca prin caseta mi s-a scurs lichidul de la servo si ca nu stiu ce e stricat in interiorul casetei.

Acum sunt nevoit sa o schimb numai ca distractia costa.

A mai patit cineva asa ceva? Care ar fi motivele?

eu am acceasi problema. mi se scurge lichidul pe la caseta.(cik ar fi semeringurile.. dar nu se gasesc pt a se skimba) spune si mie cum ai rezolvat problema.

eu completez de 3-4 ori pe zii vasul cu lichid servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Iti stau la dispozitie cu coduri, simeringuri sau casete gata reconditionate.

salut ma intereseaza si pe mine o caseta de directie sau reconditionarea casetei mele de pe un golf 4 2.0 benzina 2002

am dus-olla un mecaNIC dupa ce schimbasem tot bucse capete de bara planetare rulmenti si tot se auzea o bataie la hopuri s9i mia zis ca e caseta

astept un raspuns mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot se auzea o bataie la hopuri s9i mia zis ca e caseta

Spune-i ca nu bate caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am patit-o si eu azi dimineata. Dupa un drum de 180km, cand am ajuns in Cluj am observat ca merge greu volanul, pana sa ajung la bloc nu mai functiona servodirectia deloc, si cand intorc de volan "huruie" urat. M-am dus rapid la mecanic si surpriza: borcanul cu lichid de servo gol si in momentul in care il umple curge pe la burduful de la bieleta din partea dreapta. Mecanicul spune ca cine mi-a schimbat mai demult un cap de bara nu a pus inapoi colierul pe burduf si a intrat mizerie la caseta de directie, fiind nevoie sa schimb caseta de directie :(( . Am sunat rapid la oamenii care mi-au schimbat cap de bara si le explic situatia, desigur spun ca nu au nicio vina si ca se poate repara caseta de directia cu aprox 1000RON.

Acuma as fi curios de paririle voastre, se poate si merita sa repar caseta directie? O sa tina? Sau nu am alte sanse decat sa cumpar caseta noua, care ar fi pe la 1000 de euro daca bine stiu.

Imi recomandati pe cineva in Cluj Napoca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. la mine se auzea bieleta de directie huruind,merg la mecanic sa o schimb..plec linistit vreo 2 zile nu s'a auzit nimic..dupa care...surpriza..se auzea din nou dar mai incet...tin sa mentionez ca huruitul se auzea si se aude cand merg cu o viteza de 30-40 km/h si trag putin de volan spre stanga...sa fie caseta de directie sau bieleta...din nou. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@trami. huruie rulmentul numai cand trag de volan!? cand am schimbat bieleta de directie am schimbat si rulmentul de pe stanga fata si cand viram dreapta nu se auzea cum se auzea cand viram stanga. acum se aude incet huruiala si are o saptamana de cand e schimbata bieleta. rulmentul de pe dreapta fata nu l'am schimbat ce'i drept dar, de ce s'ar auzi cand trag putin de volan stanga??? :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ma lasat si pe mine caseta de directie curge in partea stanga pe la bieleta de directie :icon_thumright: Ce imi recomandati o caseta noua sau sa o repar pe asta ? ma gandesc ca si caseta noua e tot reconditionata si e acelasi lucru sau nu ? Stie cineva unde gasesc un DIY cu demontarea casetei de directie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa vorbesti cu trami, cred ca e mult mai convenabil asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Sincer, nu cred ca renteaza sa vina din Baia Mare pana la Targoviste...eventual sa dea caseta jos si sa o trimita prin curier. Nu iti trebuie DIY este foarte simplu.

Slabesti carul de fata din 4 suruburi, tamponul de la cutia de viteze din 2 suruburi, capatele barii de torsiune din 1 surub fiecare, bieletele desfacute si caseta de directie din cele 4 suruburi, Mai ai un surub la caseta unde intra conducta de servo...cam asta este

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa se duca la Targoviste, expediaza prin curier.

Oricum la montare trebuie sa apeleze la un service ca sa beneficieze de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti spune si mie care sunt cauze de cedeaza caseta de directie,ce trebuie facut sa nu cedeze usor(ce trebuie schimbat din timp)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multe crapa din cauza montarii defectuoase, in speta nu sunt prinse cum trebuie (coliere de plastic in loc de cele metalice) burdufurile, iar in al doilea rand crapa din cauza utilizarii defectuoase: rotile bracate maxim si lasate asa. Practic pompa impreuna cu ansamblul casetei lucreaza la maxim, iar daca vei asculta atent vei vedea ca se aude un zgomot intensificat cand ai rotle bracate maxim stanga sau dreapta. Pot sa imi dau cu presupusul (mie cel putin mi-a picat caseta de directie de 2 ori intr-un singur an) ca o alta cauza ar fi si calitatea drumurilor romanesti. Eu sunt tot din Tulcea si prima data cand mi-a crapat caseta s-a intamplat dupa ce am facut Bucurest-Tulcea-Bucuresti cand era drumul de la Drajna-Slobozia in reparatii si trebuia sa circuli 19 kilometri pe drumul acoperit cu piatra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Pai,

In general caseta de directie se poate strica daca umbla cineva pe la burdufe si nu le mai pune la loc cum trebuie(trebuie schimbate). Pe acolo intra apa, praf, apa cu vapori de apa care se depun pe cremaliera. Aceasta rugineste si rugina "mananca" din semeringurile care tin lichidul sa nu iasa din caseta. O data spart acel semering ramai fara ulei si risti sa strici, caseta, pompa etc. Mai este si motivul soferului groazei care da in toate gropile cu sete si vointa si reuseste sa indoaie cremaliera. Mai sunt si "jocurile in caseta" care se datoreaza uzurii cremalierei, lichid de servo cu impuritati etc.

Hope this helps!

Drive Safe!

In primul rand multe crapa din cauza montarii defectuoase, in speta nu sunt prinse cum trebuie (coliere de plastic in loc de cele metalice) burdufurile, iar in al doilea rand crapa din cauza utilizarii defectuoase: rotile bracate maxim si lasate asa. Practic pompa impreuna cu ansamblul casetei lucreaza la maxim, iar daca vei asculta atent vei vedea ca se aude un zgomot intensificat cand ai rotle bracate maxim stanga sau dreapta. Pot sa imi dau cu presupusul (mie cel putin mi-a picat caseta de directie de 2 ori intr-un singur an) ca o alta cauza ar fi si calitatea drumurilor romanesti. Eu sunt tot din Tulcea si prima data cand mi-a crapat caseta s-a intamplat dupa ce am facut Bucurest-Tulcea-Bucuresti cand era drumul de la Drajna-Slobozia in reparatii si trebuia sa circuli 19 kilometri pe drumul acoperit cu piatra.

Vei vedea ca, cei care repara aceste casete chiar recomanda colierele de plastic in favoarea celor de metal din varii motive. Cele de fier se uzeaza mai repede, ciupesc burdufele, se scurge rugina in interior etc. Intreaba-l pe Trami. El este cel mai in masura sa iti raspunda. Daca nu-mi umbla un geniu la burduf, eu nu aveam nicio problema cu caseta. Dar asta e romanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza colierelor din plastic montate eu nu am beneficiat de garantie la prima caseta pe care am schimbat-o. Aparent a intrat apa (se poate sa nu fi fost stranse cum trebuie, sau s-au lasat in timp) si era rugina prezenta in interior la cremaliere. Acum cand mi-am montat a doua caseta, am cumparat-o si montat-o in acelasi loc (garantie 2 ani) si s-au folosit coliere metalice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza colierelor din plastic montate eu nu am beneficiat de garantie la prima caseta pe care am schimbat-o. Aparent a intrat apa (se poate sa nu fi fost stranse cum trebuie, sau s-au lasat in timp) si era rugina prezenta in interior la cremaliere. Acum cand mi-am montat a doua caseta, am cumparat-o si montat-o in acelasi loc (garantie 2 ani) si s-au folosit coliere metalice.

Interesat, eu tocmai am schimbat caseta, si cea noua a venit cu coliere de plastic. L-am intrebat pe mecanic daca nu ar fi mai bine sa punem coliere metalice si el mi-a recomandat cele de plastic, dar doar coliere de plastic de calitate superioara si stranse foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi :) Tot cu colier de plastic au fost stranse si burdufurile mele oare asta sa fie cauza defectarii casetei ? unii zic ca e bine sa le strangi cu , coliere de plastic altii de metal Nu cred ca asta e cauza banuiesc ca este un semering de protectie pentru praf acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Din ce am vazut eu, din fabrica, colierele sunt din un oaresce plastic. Trami da garantia pe manopera sa, cu coliere de plastic. Doar nu e omul nebun sa puna pe casete prostii care sa se strice si sa munceasca de 2 ori la acelasi lucru nu? Si nu vorbesc de o caseta facuta pe genunchi la colt de strada, e vorba de un om care chiar stie ce face, si care nu iti spune de dragul de a spune ca ai ceva stricat. Daca nu e caseta, nu o da jos sa iti ia banii, iti spune exact ce e stricat.

Putem sa dezbatem 1000 de ani, suntem in Romania si unii fac intr-un fel, altii in alt fel. Atata timp cat ai garantie unde se face montajul si nu umbli la nimic, nu cred ca mai conteaza cu ce sunt prinse. Pot sa fie legate si cu ata, banda adeziva, super glue, chiar si cu fir de undita. :)

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am acceasi problema. mi se scurge lichidul pe la caseta.(cik ar fi semeringurile.. dar nu se gasesc pt a se skimba) spune si mie cum ai rezolvat problema.

eu completez de 3-4 ori pe zii vasul cu lichid servo.

salut,am si eu un golf 4 si de vreo luna,dupa ce am luat doua gropi mai in plin aud un huruit slab la virarea spre stinga,dar huruitul se aude din dreapta fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!