Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Mi-am schimbat caseta in final cu una reconditionata la un service de specialitate, garantie tot.

Are 2 sapt de cand a fost montata si din prima tot aveam un mic joc in volan de cativa mm, dar nu i-am dat atentie. Azi am fost la un mecanic si s-a uitat acolo jos la pedale unde vine prins axul de la caseta cu coloana de la directie. Mi-a spus ca jocul ala mic de cam 2mm este de la axul casetei. jocul nu este pe directia de rotatie, este mai mult un joc inainte inapoi.

Jocul se simte si cand misti cu mana, deci nu e nevoie de forta. Ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rupt burduful azi de la caseta -partea dreapta, nu e magazin deschis zilele astea, mecanicul a zis ca are burdufe noi cum a primit la casetele noi, sa ma risc cu de ala ? Cremaliera e ruginita cam 1 cm exact dupa surubul de strangere catre bieleta, dupa ce pun burduf nou se poate pune vaselina pe acolo sau nu e recomandat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc in regula ca a ruginit.Ai mare grija sa nu bulesti caseta.

Eu am schimbat la mine bieletele si avea din fabrica in partea stanga pe dinti de la cremaliera niste vaselina.Cand am montat bieletele noi i-am mai pus eu niste vaselina curata si in cantitate mica.Pe partea dreapta nu i-am pus nimic si nici nu cred ca are vreun rost sa fie.Cand am demontat nu avea deloc vaselina pe partea dreapta

Si recomnad coliere si burdufe OEM pentru o etansare perfecta

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat, cu noroc, deci vechiul burduf - plastic- arata ca un acordeon si rupt in vreo 5 locuri, cel nou e cauciuc ceva ce vine cu casetele de directie noi - nu am avut de unde sa iau oem acum, SSRAZVAN, m-ai speriat , rugina aia era formata de cand s-a spart burduful- acu cateva zile , s-a luat cu carpa -doar am sters-o , am pus vaselina ca masura de precautie .

post-35789-0-68274600-1356965846_thumb.j

post-35789-0-74331000-1356965863_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sa luat cu carpa e foarte bine.

nu vreau sa te sperii dar am auzit ca sunt probleme daca apare rugina.

trebuia sa dai doar un pic de vaselina doar pe cremaliera nu si pe bieleta de directie

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu da cu vaselina in interiorul casetei,va ataca garniturile.Cel mai bun e un spray cu silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre exemplu cand am schimbat bieletele de directie pe partea stanga,pe dinti de la cremaliera era vaselina si pana sa umblu eu nu mai umblase nimeni acolo.

sa nu pui vaselina pe partea dreapta ca acolo chiar nu are nici un rost,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu are? intreb si eu, nu aruncati cu pietre :).

Si la mine m-am uitat, era o vaselina maronie pe cremaliera, si pe bieleta.

Vaselina care trebuie, pe cod original e AOF 063 000 04

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar ce am schimbat caseta cu alta, reconditionata tot, factura, garantie etc.

Dupa 2 sapt. de cand am schimbat caseta am un mic joc in axul care iese din caseta si face legatura cu colana de directie. Ce pot face? sa o mai strang caseta putin? sau?

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziceai ca e in garantie nu?dute la cei care ti-au reconditionat-o si cere explicatii pentru jocul din caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca ei sa plateasca de data asta manopera daca este necesar sa demontez iar caseta. am dat 10 mil pe ea + 3mil manopera. daca mai dau iar 3 mil manopera imi luam caseta noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer nu mai am incredere in reconditionarea nici macar a unui surub...

2 casete de iveco reconditionate la marii mesteri de prin romania, amandoua au crapat din nou.. pana la urma s-a cumparat casete sh, care merg si acum fara probleme.

turbina reconditionata de T4, dupa 5 luni s-a rupt axul

pompa de apa reconditionata luata la schimb cu cea veche (cum se face si prin afara) dupa 70.000km iar a inceput sa bage apa in baia de ulei la T5.. pana la urma am luat noua si are deja 100k

deci nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar personal nu mai am incredere in nimic reconditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de norocul fiecaruia. sunt care le reconditioneaza si pot duce o viata intreaga. la altii se strica dupa 2-3 luni ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca misti de volan cu 1 deget si simti jocul,atunci e din coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tre sa misc de volan, am desfacut plasticul de jos de la pedale unde vine prinsa colana de axul casetei, si daca misc cu mana de axul casetei acesta de misca...

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de norocul fiecaruia. sunt care le reconditioneaza si pot duce o viata intreaga. la altii se strica dupa 2-3 luni ...

nu cred ca e vorba de noroc, ci de faptul ca unele piese chiar nu se pot reconditiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un mic joc in axul care iese din caseta si face legatura cu colana de directie.

Jocul radial poate fi de chiar de 2-3 zecimi de mm fara sa afecteze buna functionare a casetei si pot sa spun ca-i foarte normal. Te sfatuiesc sa cauti defecte in alta parte, in primul rand la coloana volanului pe care o tot scoti tu din calcul. Vezi ca sunt topic-uri intregi pe tema asta in sectiunea golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un mic joc in axul care iese din caseta si face legatura cu colana de directie.

Jocul radial poate fi de chiar de 2-3 zecimi de mm fara sa afecteze buna functionare a casetei si pot sa spun ca-i foarte normal. Te sfatuiesc sa cauti defecte in alta parte, in primul rand la coloana volanului pe care o tot scoti tu din calcul. Vezi ca sunt topic-uri intregi pe tema asta in sectiunea golf4.

Nu am joc de rotatie la ax, adica sa rotesti de ax fara ca el sa agate cremaliera. am joc de stanga-dreapta-inainte-inapoi.

Pe scurt axul de la caseta se misca cu mana. Cred ca este o miscare libera de pana la 1mm. Miscarea asta sau jocul sa i zic asa o simt si in volan la denivelari mai mari, piatra cubica.

Coloana este ok. Am blocat cu o surbuelnita racordul de la coloana si caseta si jocul dispare. Daca apuc cu degetele de axul casetei si misc de el in directile enumrate mai sus se misca axul. Este normal sa poti mica cu degetele axul?

post-89752-0-05136200-1357250109_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din momentul ce el zice ca misca cu mana de jos, unde e cardanul ala, nu are cum sa fie nicidecum din coloana, o fi si aia uzata...dar acest test care l-a facut eu zic ca din caseta. De ex la mine aia e tzapana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! am o bataie in volan care se simte la gropi sau denivelari, depinde cat sunt de mari, si ma gandeam sa nu fie din cauza bieletelor de directie! am ridicat masina si am miscat de roti si pe ambele parti am un pic de joc, egal pot spune, capetele de bara sunt noi! ce simptome au biletele de directie uzate?

am verificat si la caseta, am desfacut si la pedalier unde ii articulatia de la coloana de directie si pare in regula!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din momentul ce el zice ca misca cu mana de jos, unde e cardanul ala, nu are cum sa fie nicidecum din coloana, o fi si aia uzata...dar acest test care l-a facut eu zic ca din caseta. De ex la mine aia e tzapana.

Da, aia vreau sa zic, normal cred ca ar trebuii sa nu se miste...n-ar fi asta problema mare. Ce ma roade e ca am dat o gramada de bani pe asa zisa noua caseta recondioanta + manopera de montare + reglaj directie + ulei servo oem....ca sa ce? sa am un joc mai mic? care cel mai probabil va devnii unul la fel ca la fosta caseta....sunt total dezamagit. are doar 2 sapt de cand e pusa, si de data asta chiar am evitat toate gropile si gropitele:(

Daca trebuie schimbata din nou pe garantie banuiesc ca normal ar trebuii sa acopere ei acum costurile de manopera, demontat si montat. ca daca mai dau iar 3 mil + banii care i-am cheltuit pana acum ajung la pretul unei casete noi.

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se schimba pe garantie, cheltuiala nu ar trebui suportata de tine, oricum, ei se vor scoate cu explicatia ca e normal acel joc, si ai tu o problema, cum se eschiveaza mai toti mecanicii, poate ea va incepe sa-ti curga exact dupa ce iese din garantie.

Costurile si le scot ei de la furnizorul lor, care cine stie de ce speta e, la urma urmei si eu au pierdut bani la aceasta operatiune.

un video care te invata putin despre principiul de functionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@PHPCore: Ipoteza situatiei in care te afli am prezentat-o in topicul cuiva care se ocupa de casete in aria prestari servicii. Mi s-a raspuns, citez: "Conditiile pentru garantie sunt multiple si se comunica dupa ce caseta este reconditionata si in functie de asta se si acorda garantie". Montari, demontari, transporturi, etc, ma privesc doar pe mine. Si incheierea a fost ca daca nu-mi convin acele conditii sa apelez la altii. Nu cu subtilitati ci direct.

Bineinteles ca nu-mi convin acele conditii. Si chiar daca vor fi aceleasi peste tot il voi alege pe acela care mi le va prezenta cu capul plecat si fiindu-i macar pe jumatate rusine de ce spune. Daca cauti cu atentie sunt multi reconditionatori de casete care nu au anunturi pe forumuri. E ca si in cazul turbinelor.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatii de genul celei prezentate de tine este indicat sa mergi la reconditionator direct cu masina ca sa-ti faca o verificare amanuntita a ansamblului numit directie. Tu te poti insela, defectul sa nu vina de la caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa aveam de gand sa si fac, cum spui tu. M-a deranjat insa grozav formularea raspunsului si cel putin pentru moment, acel service l-am taiat de pe lista. Raspunsul a sunat de parca aveam eu ceva cu afacerea omului. Poate unde a venit si dupa o intrebare de-a ta. O fi presupus omul ca suntem mana-n-mana :tuktuk: . La tine m-a si trimis de altfel. Doar ca tu esti mult mai departe si a veni cu masina la tine nu mai e nici o afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!