Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Este recomandat ulei verde cu specifiicatiile:

G 002 000 G 002 500 G 004 000 M2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am aflat si eu ca trebuie sa schimb caseta de directie , dar din moment ce costa asa mult , mam gandit doar sa o duc la cineva la reconditionat. Cunoasteti pe cineva in cluj care se ocupa de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitdirectie

eu mi-am reparat caseta acum vreo 5 luni si de atunci am cam 40 mii km facuti si nu mai am nici o problema...am luat kitul de la un magazin de piese auto din bucuresti....nu mai stiu exact adresa dar va pot da numarul de telefon al patronului ca face si livrari in tara prin fan curier (eram la arad cand am reparat-o) si fara kit imi cereau 800 ron ...am luat kitul cu 1 milion si ceva parca 115 ron si apoi am fost la un mecanic care se pricepea in arad si mi-a luat 300 ron pe schimbat simeringuri si curatat ax cremalier care era ruginit din cauza unei crapaturi aparute in burduf stanga....asa ca am ajuns cu totul la juma' de pret ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da ceva date de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da ceva date de contact.

pai e normal sa le fi reparat ieftin....ca doar el le vinde https://www.google.ro/search?q=0731.715.570&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a e membru nou si nu poate posta un anunt in acest sens................ :emthup:

Modificat de bpa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

Nu vreau sa ajungem,off TOPIC,mie mi se pare o varianta foarte buna si ieftina acel kit in caz ca curge caseta si nu exista probleme serioase

daca trimiti caseta la reconditionat platesti intre 800-1100 ron si daca iti schimba doar semeringurile care costa cam 80 ron cea ce nu este prea frumos,acuma sa vad,poate o sa achizitionez un asemenea kit in caz ca nu gasesc piese in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu, numai ca la un golf 4! Intr-o ma zi trezesc ca fluiera pompa de servo! Ma uit la nivel, era putin sub minim, asa ca am completat cat era necesar! Toate bune si frumoase, cand dupa vreo 3 saptamani iar ma trezec ca fluiera pompa! Ma uit la ulei, era iar sub nivel! In momentul ala era un prieten cu mine si imi zice sa ma uit la burdufurile de la caseta! Ce sa vezi, erau uleioase si pe stanga si pe dreapta! Deci caseta dusa! Acum caut pe cineva sa o reconditioneze, plus ca in targoviste e o singura firma (Trami) si am inteleles ca e cam 1000 de ron toata treaba! In bucuresti am gasit la 1300 de lei cu tot cu manopera, burdufuri noi si ulei, caseta recondtionata in Austria cu 18 luni garantie! Deocamdata mai merg asa pentru ca bugetul nu-mi permite o astfel de investie, dar pana la urma trebuie facuta si asta!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

tu ai "norocul" ca nu te-a lasat caseta deodata,la mine deodata ma lasat,in 60 de km am completat un litru de ulei,daca vrei iti dau un numar din satu mare de unde miam cumparat eu caseata,a costat 800 ron,si mi sa parut tare de treaba vanzatorul,caseta reconditionata arata bine sa vad si cat o sa tina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Vedeti ca e pe forum cineva din Bucuresti care face treaba cu 900 sau 1000 de lei cu montat-demontat si 7-800 fara, parca...

Cica foloseste nu-stiu-ce fel de piese de import de calitate buna si tot asa...Am vazut ca a trecut ceva lume pe la el si pare a se pricepe la ceea ce face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat ieri caseta directie ( GOLF 4 ). Cu ajutorul userului MasinaPoporului, pretul a fost undeva la 600RON cu caseta la schimb - > primit o caseta de nota 10+ TOTAL RECONDITIONATA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

ce coliere ati folosit?ati gasit originale metalice?eu am pus metalice dar cu surub,mia spus cineva ca nu sunt bune....

Off TOPIC!

Vad ca ploua cu casete stricate :bom:

Modificat de IOJI 05 BLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Si din casete cu lichid hidraulic! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ploua cu, casete stricate pentru ca in romania nu se verifica acele burdufe la timp.. nu se verifica uleiul la timp.. etc

pai acel burduf daca se crapa, intra apa si mizerie, si ajunge la semeringuri si adio caseta.. incepe sa curga uleiul, daca esti pe faza opresti masina si nu te alegi cu mari pagube

daca nu.. invarti ca nebunul cu acel zgomot pana se duce de tot uleiul, si freaca fier pe fier :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IOJI 05 BLD ,sunt bune alea metalice.Problema ca pe original vin coliere de unica folosinta si iti trebuie un cleste special pt strangerea lor.Pe partea stanga daca nu ai clestele respectiv este destul de dificil sa strangi colierul.Casetele reconditionate vin cu coliere soricel.Asa arata un set de reparatie burduf pe original:burduf termoplast si 2 coliere.

post-64586-0-25875700-1338184128_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

eu am refolosit burdufele vechi,pt ca nu erau crapate,dar nu am mai gasit coliere originale,asa ca am folosit metalice cu surub,dar ma tem ca o sa cedeze si iarasi va intra apa acolo...

GABIVVX cat costa colierele cu tot cu burduf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0422831B burduf 25 lei,N90834901 colier 5 lei,N10197601 colier 3 lei..toate pe original.Stai linistit ca rezista colierul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Colierul rezista ca alea cedeaza greu, ideea e sa fi pus marimea care trebuie ca sa-ti inchida etans burduful si sa n-ai treaba cu pierderi pe la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal burduful de termoplast are striatii la interior si intra fest,mai vine si colierul peste el si cam asta e treaba.La masina personala cand am schimbat...a fost chinul draq pe stanga sa strang colierul..nu ai pozitie si fara clestele ala special..cam nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Si cleste d-ala deosebit pe unde se poate gasi? Ai idee? Macar sa stie lumea la ce sa se astepte cand citeste pe-aici. Sau daca ai o poza cu asa ceva sa vedem daca ne putem da seama cum am putea improviza o astfel de scula...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi variabile 50-90lei.Se gasesc pe net de vanzare.

post-64586-0-84605500-1338222342_thumb.j

post-64586-0-63763800-1338222360_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina indemanare, te poti descurca si cu un cleste de cuie normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rrebuie putin polizat in bot.Oricum nu iti iese lucrarea ca si cu clestele ala special pt ca specialul are si miezul din centru care iti apasa pe colier in timp ce este strans.Am apelat si eu la cleste de cuie..si multa lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca e acelasi lucru, normal ca doar scula special dedicata face treaba ca la carte, insa, noi romanii, am invatat sa improvizam la nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am refolosit burdufele vechi,pt ca nu erau crapate,...

ma tem ca o sa cedeze si iarasi va intra apa acolo...

Dupa ce c-ai patit-o o data tot nu te-ai invatat minte? Burdufele astea vechi sunt de fapt si mai vechi, nici la schimbul de bielete de anul trecut n-ai pus burdufe noi.

Eu recomand burdufe de cauciuc pt ca etanseaza mult mai bine si poti face proba: strangi de un burduf, trebuie sa se umfle celalalt. Daca nu se umfla, nu-i in regula: ori ai pus pasta blocanta pe filetele bieletelor, ori gaura din cremaliera e infundata cu rugina, ori burduful rasufla, e spart sau nu l-ai pus bine. Colierele de plastic merg bine pe cauciuc, capatul ramas dupa strangere se taie la ras ca sa nu intepe burduful.

Preturile mele sunt aici: http://vwforum.ro/topic/58491-casete-servodirectie/

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

Eu le-am incercat jos,nu sunt crapate deloc,am pus mana pe un capat si gura pe celalalt capat si se umfla ,nu scapa,sunt originale alea masini si dansul de unde am cumparat caseata a recomandat sa le pastrez astea dar sa pun coliere metalice si sa pun si un pic de silicon sa fie etansitatea mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!