Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi,informatii.

Buna seara.

Caseta "noua" la 1000 de lei este o caseta reconditionata deoarece la cumpararea unei casete noi nu trebuie sa predati caseta Dvs. la schimb. Varianta cu schimbarea semeringurilor este egal cu zero, ca si cum a spus domnul Radu Rus, fiindca daca cremaliera este ruginita in 2-3 saptamani incepe iarasi sa curga.

Va pot face urmatoarea oferta pentru reparatia casetei Dvs.: 500 RON reparatia casetei cu 1 an garantie.

Cu respect,

Gego Bela.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta "noua" - de fapt reconditionata de TRW...costa 1700 lei, cu piesa la schimb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare! Caseta de directie poate bate in mers, in aceleratie? Daca da cum? Viraje, drum drept? Am o bataie pe partea dreapta la masina dn semnatura, bate in curbe si linie dreapta dar numai in acceleratie, iar cand ajung la viteze mai mari masina vibreaza, si maneta de viteze trepideaza! Credeti ca poate fi caseta de directie? HELP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei casetele Golf 4 si Bora au boala de curs. Bataia la casete se poate observa pe drum denivelat, se simte o bataie profunda in volan. Deci inainte de a se umbla la caseta terbuie verificate bieletele, capetele de bara etc.

Cu respect,

Gego Bela.

Modificat de Marius
Eliminare reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cele de Passat ... tot asa, se mananca cremalierele, strica simeringul....si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gego! Sarbatori fericite tuturor forumistilor! Craciun fericit!

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian

va salut si la multi ani

am un golf III la care am facut directia de curand din cauza ca imi trage volanul stanga. mecanicul de la service mi-a zis ca nu are ce sa-i faca sa nu mai traga stanga pt ca e defecta caseta de directie si ca nu se mai poate repara ci trebuie inlocuita aceasta, insa pot merge asa cu ea mult si bine pt. ca nu exista niciun risc. ma intreb daca totusi nu se mai poate repara. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru oferta si informatii.

Am facut comanda pentru o caseta "noua".

Din cate am inteles cam toate sunt reconditionate sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate..... de TRW, etc..etc... si sunt destul de scumpe, cu piesa la schimb. Altfel, cf ETKA e 600 de euro....dar mai adaugi TVA..."taxa" de Romania.... si banuiesc ca ajungem la 1000 de euro la reprezentanta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alti bani alta distractie.

Dupa montare am observat ca sau aprins 2 martori care nu vor sa se stinga.

006lmz.jpg

Am mai patit asta odata dupa montarea capetilor de bara dar sa stins dupa 1-2 zile.

Trebuie refacut unghiul de fuga,nu?

Ar putea sa fie problema pe cand sa montat volanul?

In momentul de fata imi trage umpic dreapta.

Modificat de Deian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag aprins de la demontarea volanului(se stinge martorul cu vagcomul).Trebuie sa ajungi sa faci geometria..si apoi vezi cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cu martorul de ESP. Volanul tau (coloana de directie) poate e montat cu 3600 spre stanga sau spre dreapta, sau are o deviatie mai mare de 5 pana la 15 grade. Fa repede o diagnoza si vezi cu rotile drepte ce valori iti arata senzorul de rotatie a volanului. Pana faci diagnoza evita sa ajungi cu volanul la capatul cursei sa nu se rupa banda (spirala) de airbag (daca nu s-a rupt deja daca ai si martorul de airbag aprins. Claxonul mai merge?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erorile nu se sterg cu VCDS-ul, inseamna ca s-a rupt deja....

Daca se sterge airbag-ul, atunci nu-i bai.

Masina are doar ASR sau si ESP ?

Daca are ESP - da jos capacul superior la volan si verifica daca e bine pus G85-ul. E posibil sa fie o tura decalat...daca nu mai bine - si pe VCDS sa iti arate 0. in urma unei incercari de recalibrari nereusite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ce a fost mai rau s-a intamplat deja.

Claxon nu mai am,iar la rotatie de volan se aude un sunet deci sigur e rupta.

Are esp.Ce e de facut acuma?

Am mai cunoscut un nou sentiment cand incepi sa repari ceva si strici altceva.

Va multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am schimbat caseta de putin timp la o Bora .cu una reconditionata si acum cad iau maxim stanga sau dreapta de volan pe ultima parte a cursei se aude un scartait , vanzatorul zice ca nu e bai. e normal a mai patait cineva asta?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu provina de la curea,posibil e uzata si cand sta pompa in tensiune are tendinta sa scartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar,lasa o serie de caroserie sa ma uit...

WVWZZZ1JZ2W149660

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deian - inainte de schimba banda (depinde unde e rupta), se poate incerca lipirea ei. Partea cu banda face corp comun cu senzorul de rotatie volan, si nou e cam 900 ron.

Eu l-am desfacut sa curat senzorul de rotatie ca imi dadea eroare, poate te ajuta:

http://vwforum.vwfor...g-angle-senzor/

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Deian 1J0 959 654 AG este codul spirei tale.La cablajul de legatura Airbag -Claxon nu imi scoate cod separat..imi da toate variantele la gramada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa ma pun sa dorm pana nu relatez reparatia.

Am desfacut toate cele, volan,airbag...

Banda de airbag era rupta de la amandoua mufe.

Am lipit firele,conspiratia mare dupa aceea cum sa le potrivim la loc.

Final,claxonul merge,airbag ma gandesc ca o fi nu pot sal testez.

Au ramas martori aprinsi totusi. >Vag?

Multumesc tuturor de ajutor.

obs. "Am" era de fapt un prieten si eu imi dadeam mai mult cu parerea in cazul in care se uita pe forum :)

Modificat de Deian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea de la airbag se sterge doar cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erorile nu se sterg cu VCDS-ul, inseamna ca s-a rupt deja....

..deci, din pacate a fost cum am zis... cine a montat caseta, a rotit coloana, mai mult de o tura - doua, dar caseta au pus-o la jumatate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am schimbat caseta de putin timp la o Bora .cu una reconditionata si acum cad iau maxim stanga sau dreapta de volan pe ultima parte a cursei se aude un scartait , vanzatorul zice ca nu e bai. e normal a mai patait cineva asta?

Va multumesc

Mai verifica o data lichidul de servo sa fie la maxim sau e posibil treaba cu cureaua de accesorii sa fie usor uzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu caseta acum un an la 164.000km , pe mina ma lasat dintro data fara nici un semn cum ca ar fi obosita, a inceput sa curga ulei pe la semeringul din dreapta . mecanicul a zis ca sa uzat din cauza ca a intrat apa in burduf. Problema este ca acum am vazut ca din ce in ce incepe sa se vireze mai greu, sa fie din ulei sau sa ma lase pompa?

Ce ulei folositi la servo?

LHM premium de la VALVOLINE e varianta mai ieftina decat originalul, e tot verde...eu lam schimbat de 2 ani si am pus de acesta e in jur de 40 ron 1L,atat si intra in circuit si are tot culoarea aia verde curata....e foarte bun.

Modificat de bigtime
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!