Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

salutare.

si la golful meu se aude un zgomot (ca o pocnitura scurta) cand sunt la viteze mici si virez spre stanga (in special). la viteze peste 60-70 km/h nu mai se aude nimic (chiar daca am fost pe serpentine si am "testat-o).

pe drum drept nu se aude absolut nimic. nici daca e sa merg pe drum accidentat (gropi), ci doar la anumite viraje. pocnitura asta nu se aude tot timpul, ci doar uneori (chiar daca sunt aceleasi conditii).

sa fie caseta de directie? in timisoara as avea unde sa merg cu incredere la vre-un service (in afara de vw service?)

thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
carceacristian

Salut baieti,

Azi am fost sa fac unghiurile de fuga si nu m-au primit.Stiind ca am un joc mic,pe roata fata stanga(mentionez ca am schimbat cap de bara si pivot si rulment).Deci e ok,insa are un mic joc,cred ca din caseta.Ce ar putea fi?Stiti cumva?.Ma gandesc sa nu fie bara ,adica bieleta fara cap de bara.Insa stiu ca bieleta(FARA cap de bara),nu are nici o rotula(daca pot sa ii zic asa)deci practic jocul ar fi din caseta."Bara" care se infileteaza in caseta si in capul de bara,nu este life-time?(vorba vine).Deci cred ca tot de la caseta,insa ce defect o avea?

Nu am umblat niciodata la caseta de directie,a pierdut in aprox 140.000km aprox 150ml de ulei de servodirectie.Acum ceva timp,am schimbat si uleiul la servodirectie,pentru ca imi place sa aibe toate consumabilele schimbate si merge ok,insa cu jocu asta mic in caseta,nu ma impac eu.Vine ziua ITP-ului si nu am chef sa ma milogesc,ca spaga oricum toti dam.

Kit-ul de reparatie pentru casete de directie,de unde il cumparam?

Daca desfac burduful de la bieleta capului de bara,o sa curga ulei de servodirectie sau nu?

Niste scheme/imagini cu demontarea/montarea casetei de directie de la A la Z,aveti?

Multumesc frumos,

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carceacristian tija bieletei de directie are rotula...Practic produce zgomot si mai mare pt ca se propaga in caseta de directie. ;) Desfa bieleta de directie doar din portfuzeta,practic desfaci doar piulita capului di bara(fara a scoate capul de bara de pe ea) si trage de ea.ATUNCI O SA ITI DAI SEAMA DACA DIN CAUZA EI E ZGOMOTUL PRODUS.

Aduceţi direcţia

post-64586-0-07564500-1313492803_thumb.j

post-64586-0-26015000-1313493691_thumb.j

post-64586-0-02870200-1313493701_thumb.j

post-64586-0-16104800-1313493711_thumb.j

post-64586-0-49692200-1313493719_thumb.j

post-64586-0-82706000-1313493728_thumb.j

post-64586-0-90503400-1313493737_thumb.j

post-64586-0-14813300-1313493753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O itrebare: daca lovest cu mana in bieleta din partea dreapta aut pocturi:fier pe fier in zona casetei. Ce sa fie oare? Tot bielata sau bucsa de teflon din caseta? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana nu desfaci acolo sa vezi care e problema nu iti poti da seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

Gabi,chiar trebuie sa iti dau berea,asa este ai dreptate :lol: .Nu demult,cumparasem o bieleta(tija+ cap de bara) m-am uitat la ea,cum imi este si obiceiul sa examinez orice obiect nou :rolleyes: ,insa spre rusinea mea nu mi-am dat seama ca are rotula si in partea unde se "pupa" cu caseta de directie.Cand am vazut postul tau,am dat fuga,am luat bieleta+capul de bara si am bagat capul ce se "pupa" cu caseta de directie in menghina si am facut parghie,apoi am vazut ca se roteste.Ai avut dreptate,uite chiar nu am fost atent la detalii.

La montarea bieletei,se desface burduful,si doar se infileteaza noua bieleta nu?se strange putin si aia e,nu?Vreo schema cu infiletarea bieletei in caseta nu ai?Ce scule mi-ar trebui?

Cand desfac burduful nu ma trezesc cu uleiul in cap?adica sa imi curga?Chiar nu am desfacut niciodata si deaia intreb.Sper ca schemele cu datu jos a casetei de directie sa nu ma ajute :rolleyes: ,mai degraba prefer sa schimb o bieleta,logic nu?:).

Multumesc frumos, :beerchug:

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SPUNE..doamne fereste sa nu gasesti ulei acolo :blink: .Nu are cum sa iti curga uleiul,caseta de directie e etansa.Daca tot umblii acolo curata daca e nevoie si cremaliera casetei de directie.Sa nu aiba rugina pe ea sau imputitati mizerie.CREMALIERA E PARTEA CASETEI IN CARE SE INFILETEAZA TIJA BIELETEI DE DIRECTIE.Iei de volan maxim si iti iese cat e posibil de mult partea cremalierei de pe partea respectiva.Daca are rigina pe ea e nasol ca iti distruge semeringurile care etanseaza caseta de directie..se curata cu smirghel mai fin.Curăţaţi caseta de direcţie

post-64586-0-21588900-1313503001_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Gabi,ce sa zic...Doamne fereste,pana te loveste :rolleyes: .La masina asta am reparat singur singurel,cutia de viteze si motorul si merg brici.Nu o zic in lauda(Doamne fereste),o zic pentru ca pur si simplu nu are ce sa ma mai mire.Insa am vrut sa stiu,cam ce scule sa imi iau la mine pentru operatia asta.Pentru ca numai ma duc la mecanic de ani de zile.Azi cum m-am dus sa imi faca geometria,au saltat masina pe cric,si mi-au zgariat umpic pragu.

Pai nu e mai bine sa imi fac eu singur singurel,si stiu ca nu dau nici bani si nici buleala?Sunt satul de mecanici dastia,asta e un exemplu minor,am patit eu si altele.

Multumesc frumos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ai mare dreptate in privinta mecanicilor ! in legatura cu jocul meu din volan insista in continuare :( unde sa repar si eu caseta de directie aici in bucuresti ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta de directie se duce cind burdufurile de protectie nu sunt etanse. eu am patit. mi-curs caseta si am luat una din dezmembrari 200 euro, dupa 4-5 luni a curs si aia, am luat una reconditionata , 540 Ron cu caseta la schimb, de 2 ani nu am inca probleme, am luato din Marghita jud. Bihor. pt. interesati 0744512696

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, si cred ca aici e cel mai probabil sa gasesc un raspuns: Daca vreau ca directia sa fie mai scurta ( d ex sa trebuiasca doua ture de volan dintr-un capat in altul, sau chiar una jumate - acum sunt 2 jumate.) ce ar trebui sa fac. Exista vreo caseta de vw cu ture mai putine la volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa imi spuneti va rog ce tip de lichid servo trebuie sa folosesc ca sa completez la pompa servo la un Golf IV motor AXR diesel . Un link ar fi foarte util. E dusa caseta de directie si pierd tot lichidul. Macar sa protejez pompa pana ma decid daca merita sa repar masina sau o arunc.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns la 2 intrebari la caseta de directie?

Caseta de directie de la golf4 diesel e aceeasi cu cea de golf 4 1.4 16V?

Cine imi poate recomanda un service bun pt schimbarea casetei de directie in bucuresti?

Multumesc anticipat

Sal,

Cred ca aceeasi problema o am si eu.

Vineri am ramas fara servo total si dintr-o data.

De care bucsa spui ca trebuie verif fara sa dai caseta jos?

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scapat usor.Cauciucuri ovalizate si ceva bucse bascula uzate.Nimic altceva la golf 4 si implicit la caseta.

Acum cativa ani am schimbat caseta de directie de la golf 2.Am luat de la dezmembrari, fiind un articol mai putin cautat.

Cat priveste service in Bucuresti nu stiu, de ce nu incerci in Targoviste.Completezi cu lichid, pe drum din loc in loc si ajungi la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am reconditionat si eu caseta de directie la un golf 4 la Sighisoara, la AF Gego Attila, aseara am primit-o prin curier, la prima vedere arata ca ar fi bine lucrata. Perioada de transport+reparatie a fost dubla decat cea din oferta(8 zile in loc de 4), reparatia a costat 500 lei, am comandat burdufurile tot la d-lor(35 lei bucata) si o pereche de coliere oetiker incluse in pret, urmeaza sa o montez si va tin la curent cu alte impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok la pret. Asteptam feedback-ul tau, dupa un numar de km parcursi. Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti, am si eu o problema la masina din semnatura si nu stiu daca o fi caseta sau altceva, deci cand virez stanga sau dreapta am un pacanit in volan, face cam de 2-3 ori la viraj stanga la fel si la viraj dreapta, un pac pac pac, am incercat sa ascult de afara si nu se aude nimic, doar in masina se aude zgomotul, am verificat bineinteles lichid de servo , nu pierde lichid pe nicaeri caseta, sa fie oare caseta si sa se auda doar inauntru? sau ar putea sa fie si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea .Ma poate ajuta cineva caci sunt tare necajit:)), am demontat caseta de directie de la golful tatalui meu si m-am blocat la scoaterea sigurantei . Daca stie cineva si vrea sa ma lamureasca si pe mine cum pot sa dau afara siguranta pentru a scoate axul cremalier ii multumesxc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu ieri cu caseta la reconditionat. Se pare ca mai trebuie sa schimb ceva bucsa ca tot am un mic joc in volan si simt si la gropi.

toata distractia a costat 780 de ron, si am garantie 2 ani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus sus caseta, am deja peste 500 km cu masina, se comporta excelent, la fel ca inainte sa-mi dea afara uleiul. I-am pus ulei original, 50 lei/litru, verde( nu are o denumire de firma, ambalajul este de culoare gri si are pe eticheta insemnele vw, audi, skoda, seat); nu a fost nevoie de reglaje la volan asa cum spunea un coleg undeva mai inainte pe forum:cuplajul intre coloana de directie si caseta se poate face intr-o singura pozitie, trebuie sa fii atent sa ai rotile drepte atunci cand cuplezi caseta la coloana de directie. La montaj, din neatentie, mi-a scapat o saiba de aluminiu de la o conducta ce intra in caseta si mi-a scuipat pe jos tot uleiul... asa invata omul! Montarea si demontarea casetei se face prin slabirea suruburilor(4 la numar, 2 pe o parte, 2 pe cealalta-eu le-am scos de tot) de la carul fata(cel care sustine suspensia) iar la strangere obligatoriu pasta pentru asigurat filete. Sa speram ca nu va mai fi nevoie sa umblu la caseta pe toata durata de viata a masinii! Recomand firma de la Sighisoara, oameni seriosi si intelegatori(i-am cam stresat la telefon, cu o suta de intrebari, mi-au raspuns politicos, fara sa ma repeada)! Va doresc sa nu aveti experiente similare mie cu caseta si atentie la burdufurile bieletelor(problemele mele au inceput in urma schimbului bieletei de pe dreapta, al carei burduf nu a fost etansat cum trebuie, a intrat apa si a ruginit axul cremalier)! Va tin la curent cu evolutia in timp a casetei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi belea o am si eu dar mi-e frica sa cumpar la mina a doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!