Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Vad ca se discuta intens aceasta problema a colierelor de plastic... as vrea va intre ce coliere se pot ponta in loc de cele din plastic(metal cu surub sau de care).ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colierele OEM care fixeaza burdufurile bieletelor de directie sunt metalice tip Oetiker (similare celor de burduf de planetara). In general dupa ce se umbla la ele, nu se mai pun la loc tot originale din N motive: fie ca nu au, comoditate etc. Prin urmare se folosesc cele clasice metalice cu surub sau cele de plastic (care se monteaza cel mai usor). Insa datorita materialului mai dur din care este confectionat burduful, colierele de plastic nu au forta de strangere necesara pt. o buna fixare si in timp apar probleme (care pot fi destul de urate...).

Recomandarea ar fi sa folositi numai colierele originale ( cu toate ca e foarte incomod sa le strangi pe pozitie, daca nu e demontata caseta de pe masina) sau in cel mai rau caz cele clasice cu surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa. ms mult. Si aceste coliere se gasesc de cumparat separat la reprezentanta sa zicem. Si daca ar fi sa aleg dintre cele din plastic si cele cu surub care ar fi mai potrivite. Momentam am coliere de plastic montate.

PS: si vad ca aceste coliere OEM sa strang numai cu un cleste special?

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colierele OEM ai nevoie si de cleste special fara nu poti sa le strangi cum trebuie , pune coliere cu surub sa fie de buna calitate si alea si sub burduf acolo unde vine strans pune putin silicon si sigur nu ajunge apa :) Coliere de plastic am avut si eu si am schimbat caseta de directe , sa traisaca service-urile din RO :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm. Oare musai sa le dau pe astea jos sau pot sa pun coliereul peste astea din plastic.(Service-ul unde s-au montat(dupa schimb de bieleta pe partea sofer) este unul cu renume aici in zona, mecanicul zicea ca merge mai repede cu astea din plastic si tin si astea bine, acum nu stiu ce sa cred din pacate. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

referitor la caseta de directie ,e cineva pe net care vinde kitul de reparatie pt ele.a cumparat cineva asa ceva ?o fi bun?pt golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se gaseste la noi kit de reparatie,a gasit cineva aici, a fost 300 ron kitul de dincolo luat, dar tija trebuie sa ti-o reconditionezi singur la un strung, si un reconditionat de caseta, cu tot schimbat in ea si reconditionat tija pe strung si garantie 1 an, e 500 ron la o firma din sighisoara, http://www.casetadirectie.eu/casete-directie.html , eu am facut-o pe a mea la ei si o am deja de 9 luni si merge ca noua, una noua e 15 mil cu cea veche in schimb , deci iti dai seama ca si aia e reconditionata, dar prin italia am inteles. bafta si fa cea mai buna alegere

Modificat de JustinTm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de complicat sa desfaci caseta de directie m-am uitat si eu la a mea si chiar nu am nici o idee cum se desface , am cumparat una SH am verificat creamaliera si e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt sfat,am trimiso si eu la sighisoara azi,sa vedem ce o iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine ... o rectifici la strung... si dupa ce faci... iti scade diametru si simeringurile sunt de o singura dimensiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate strange caseta ca sa mai elimini din jocul specific?asta de G4 are surub?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a venit si caseta de la sighisoara,cu totul ma ajuns 700 roni ,acceptabil ca pret si sa zicem ca sunt multumit de lucrare .am schimbat si burdufele si coliere metalice cu surub sper sa tina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate strange caseta ca sa mai elimini din jocul specific?asta de G4 are surub?

Mai intai verifica bieletele de directie.

Nu ai ce sa mai strangi in caseta, ,nu are surub pt reglaj, jocul pe care il ai este de la ax.

Are scurgeri de ulei?

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bieletele sunt noi...nu pierde lichid de servo deloc...are joc putin care ma enerveaza si cloncane la denivelari

de fapt am schimbat tot ce inseamna bucsa/pivot/biela pe puntea fata....merge perfect in afara de conclanitul casetei ca e frustrant

multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate strange caseta ca sa mai elimini din jocul specific?asta de G4 are surub?

Caseta de G4 este prevazuta cu mecanism de compensare al jocului. Deci poti incerca sa o mai reglezi. Daca este mare jocul e posibil sa nu dea nici un rezultat operatiunea.

Simti in volan jocul la denivelari? E posibil sa fie din coloana de directie. E o boala destul de des intalnita la G4, O1...

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si coloana am schimbat-o...jocul era clar

se simte troncaneala la anumite denivelari ,cel mai bine cand merg pe pietris(viteza mica) sau se mai simte binisor in mijlocul intersectiilor hasurate care au vopsea in relief(mai ales pe stefan cel mare)

stie cineva dc ma duc la tg mures dimineata imi pot reconditiona caseta pana seara sa ma intorc inapoi acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are relevanta mecanismul de compresare, daca incerci sa o mai reglezi o sa se apropie de ax si o sa mearga mai greu directia, daca zici ca troncane pe drumuri cu denivelari cel mai probabil axul are uzura, ai grija cu reconditionatul depinde ce simeringuri se pun, cremaliera si cine face manopera, sa ai in vedere si burdufele de la bielete si ce coliere le pui.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jocul era clar

se simte troncaneala ... cand merg pe pietris(viteza mica) sau vopsea in relief...

ma duc la tg mures dimineata imi pot reconditiona caseta pana seara sa ma intorc inapoi acasa?

In ultimele posturi se fac confuzii mari in ceea ce priveste ''JOCUL''. Poate cineva sa spuna ce anume intelege prin JOC si cum se manifesta el? Cum stie ca are JOC IN CASETA? Pentru ca asa i-a spus MESERIASHUL MECANIC? Ii troncane caseta pentru ca are joc in ea?

Eu repar casete de ani de zile si nu inteleg nici acum la ce se refera meseriasii mecanici cand zic ''joc in caseta, trebuie schimbata''. Inteleg insa foarte bine ceea ce inseamna ''joc in volan'', misti de volan stanga-dreapta un anumit numar de grade sau centimetri pe circumferinta volanului, cum vreti sa-i spuneti, iar rotile NU MISCA. Jocul acesta ''IN VOLAN'' poate proveni nu numai din caseta, ci in cele mai frecvente cazuri din bieletele de directie, capetele de bara, pivoti sau bucse bascula. Din cauza jocului in volan nu poti tine bine strada, trebuie sa corectezi mereu traiectoria atat pe drum relativ intins, cat si la franare.

Daca aveti TRONCANELI pe drum cu denivelari mici si dese sau chiar in viraje, verificati bine articulatiile directiei, bara stabilizatoare, bucsele jugului si lasati deoparte caseta, nu umblati la nici un surub de reglaj. Nu mergeti nici la Tg Mures, nici la Sighisoara, nici la Targoviste, ca nu-i nimic de reparat la caseta. Mergeti doar la un alt servis care sa va spuna corect de unde troncane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e simplu...am schimbat toate bucsele,toti pivotii,capetele de bara,toate bieletele....totul e nou pe puntea fata,nu a ramas nimic neschimbat

am schimbat si coloana de directie.....

la miscari stanga-dreapta se aude un cloncanit,care se simte si pe denivelari...prin eliminare caseta a ramas ultima

acuma ma crezi pe cuvant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coloana de directie schimbata a fost noua sau SH? La Octavia 1 (care are exact aceeasi coloana de directie ca si G4) am auzit cazuri de coloana directie cu joc si la masini noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat-o second...la aia veche se simtea jocul la mana dupa ce am desfacut-o.Asta second e ok,oricum arata mult mai bine decat cea care o aveam pe masina

Jocul din coloana se simte imediat,cu motorul oprit volanul are joc st-dr cand il misti cu un deget

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva dc ma duc la tg mures dimineata imi pot reconditiona caseta pana seara sa ma intorc inapoi acasa?

Daca le-ai luat prin eliminare si suspecta a ramas caseta de directie, nu te amagi atunci ca o poti reconditiona. Gandeste-te la una SH mai degraba. Cei care reconditioneaza casete de directie remediaza doar defectiuni de genul pierderi de ulei (prin inlocuirea simeringurilor).

Din cele spuse de tine, este vorba de un joc, deci de o uzura a cremalierei, care in nici un caz nu poate fi reconditionata, singura solutie in acest caz fiind inlocuirea. Insa intai incearca totusi si o strangere a casetei, nu ai nimic de pierdut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma ma crezi pe cuvant?

Eu te cred, dar mai cred ca ai sa dai banii degeaba pe o alta caseta. Cauta prin posturile userului KOMODO, a trecut si el prin asa ceva.

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit...colegul de care spui a avut pana la urma un pivot uzat si a schimbat caseta de dir degeaba...

mi se pare aiurea...pivotii sunt usor de verificat,cred ca mecanicul respectiv e un idiot

in afara de astra troncanitul de pivot e ft diferit de cel de caseta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, diferenta e ca pivotul troncane, caseta nu.

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!