Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Se potiveste si caseta de directie de Bora , Golf , Seat Ibita , Seat Leon au eaxct aceiasi serie deci se potrivesc Daca lichidul de sero a fost schimbat integral adica nu a fost amestecat cu cel verde nu e nici o probleme Caseta de directie s-a dus din cauza burdufului , ai grija pe viitor sa fie bune burdufele si sa nu fie prinse cu coliere de plastic !

in cazul in care burdufele sunt din cauciuc mai moale, atunci colierele trebuie sa fie din plastic, altfel vor sectiona burdufele. In cazul in care burdufele sunt din cauciuc mai tare atunci sunt recomandate colierele din metal.

Recomandare: In cazul in care schimbi caseta de directie, schimba-ti si articulatiile (bieletele si capetele de bara), deoarece daca au joc vor duce in scurt timp la deprecierea casetei noi (primele semne vor fi acele "batai" si ulterior vor aparea si scurgerile, deoarece daca se sparg bucsele de teflon, atunci axul cremalier se va sprijini pe buzele simeringurilor si le va deprecia). Inainte sa montezi caseta cea noua pe masina verifica-i axul cremalier sa nu aibe rugina (daca are pe capete va avea negresit si pe interior). Inainte sa schimbi caseta fa o spalare a circuitului hidraulic de servodirectie (alta cauza care duce la deprecierea casetelor de directie o reprezinta impuritatile din circuitul servo).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fst la un service si este de la bieleta troncanitu care il am.mi a ridicat o pe rampa si au constatat ca este de la bieleta.aveti ideee cat costa ambele bielete stanga si dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele OEM sunt in jur de 400 ron/buc (vin impreuna cu capul de bara). Separat (doar bieleta) gasesti aftermarket la aprox. 100 ron.

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Lemforder. Tot acest producator face bieletele si capetele de bara pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt OK Lemforder, insa cele OEM sunt facute de TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:o cit este reparatul la o caseta de directie vw bora 2001?

forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din unde sa stiu ca una SH e buna? firma din sighisoara da 1an de garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu am trecut prin deceptia de a lua o caseta la mana a doua si a lua teapa(norocul meu),asa ca fara o minima garantie(macar 6 luni sau vreo 3000 de km) nu trebuie cumparat nimic.Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe forum. Am citit toate comentariile legate de caseta. Problema mea este: Am schimbat toata articulatia dar cand iau stg-drp de volan trosneste, la fel cand dau prin unele gropi sau cand schimb viteza(asta doar daca zmucesc) daca schimb normal nu se aude. Nu pierde un gram de ulei volanul merge normal dar trosnitul se aude din ce in ce mai tare. astept pareri de la cei care se pricep si au trecut prin asta. masina are 240 de mii de km fara sa se fi umblat vreodata la caseta. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''b27fye'' cum zice si colegul ''zebrocksky'' cel mai bine te-ai duce sa iti verifice planetarele. ma gandesc ca la cutia de directie nu ar avea ce sa trosneasca, mai ales daca zici ca merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''b27fye'' cum zice si colegul ''zebrocksky'' cel mai bine te-ai duce sa iti verifice planetarele. ma gandesc ca la cutia de directie nu ar avea ce sa trosneasca, mai ales daca zici ca merge perfect.

Am schimbat ambele capete de planetara ale dinspre cutie. Am scos planetarele afara si ne-am uitat la ele. nimic! cand e ridicata pe elevator si misc de roata inspre dreapta(cu mana) cand ajunge la jumate POC. se aude dinspre caseta. la mijoc acolo p undeva. Am mers acuma seara cu ia si face din ce in ce mai rau.M-as bucura macar daca s-ar rupe sa stiu de unde este. Am sunat la trami acolo si mi-a zis ca nu e de la caseta si daca pot sa vin cu ia la targoviste si se rezolva. acum nu mai am banuti ca i-am bg pe toti in ia. Dar totusi vreau sa o fac ininte sa vina iarna acum. Luna asta. Daca aveti idei sau daca e careva din bucuresti si vrea sa vin sa vada cum face poate are idee. vin cu cea mai mare placere. Va multumesc

Modificat de b27fye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ianuarie fac 2 ani de cand am luat masina, iar la 3-4 luni de cand am luat-o incepuse sa imi trosneasca si mie ceva pe sub ea, cand parcam cu spatele, cand plecam de pe loc, cand aveam roata cotita. ce vreau sa subliniez este ca am fost la 3 service-uri si toti au zis ca nu are nimic, ca mi se pare mie(nu se auze mereu, doar in anuminte momente, ''cand avea chef'', iar la verificari dadea totul bine), trosnitul sa auzit pana cand am reusit sa rup planetara, dupa ce am schimbat-o nu sa mai auzit nimic. ma gandesc ca la mine a fost planetara(alta explicatie logica nu gasesc, mai ales ca nu se repara singura masina), si banuiesc ca la fel cum am fost eu la 3 service-uri si nu au depistat niciunul, poate e acelasi lucru si la tine. daca ai posibilitatea ai putea sa te duci la o rep vw sa ceri o verificare, poate se pricep mai bine baietii si nu e neaparata nevoie sa o faci la ei daca nu iti permiti.

Modificat de ionut_mdln1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe forum. Am citit toate comentariile legate de caseta. Problema mea este: Am schimbat toata articulatia dar cand iau stg-drp de volan trosneste, la fel cand dau prin unele gropi sau cand schimb viteza(asta doar daca zmucesc) daca schimb normal nu se aude. Nu pierde un gram de ulei volanul merge normal dar trosnitul se aude din ce in ce mai tare. astept pareri de la cei care se pricep si au trecut prin asta. masina are 240 de mii de km fara sa se fi umblat vreodata la caseta. Va multumesc

Fii mai explicit fiindca :

cind iei stinga-dreapta de pe loc si trosneste, este de vina caseta sau un pivot uscat sau un rulment de la amortizor tandari...

cind trozneste in mers si cu rotile virate, cind trosneste la accelerare sint de vina planetarele, una sau amindoua ( uzura foarte mare in nuturi ( canelurile alea mici ) si cind fortezi scapa dinte peste dinte sau cind ai roata virata angrenarea se plimba axial pe planetara si ai dantura uzata cu dantura neuzata si iar se intilnesc doi dinti cap in cap )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit fiindca :

pivoti sunt singuri care nu i-am schimbat, o sa ii schimb si pastia dar cred ca problema vine din alta parte. ma rog. masina face POC la volan undeva in momentul cand virez dreapta. in stanga face mai putin. cand schimb treptele in ture mari si se misca motorul iar face POC,. si la unele gropi.. Caseta se strica doar daca curge uleiul din ia??? sau si fara sa curga. la mine nu curge nimic si nici nu agata volanul sau sa faca in vreun fel.

uite asa face:

Modificat de b27fye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca in clipul ala imi facea si mie. ( In afara de atunci cand iau stanga-dreapta de volan, pe loc)

Am descoperit greu ce era. Am impins in motor in toate partile si de vina a fost tamponul din dreptul soferului. L-am schimbat si acum e liniste.

Uite cum imi facea mie cand plecam de pe loc inainte-inapoi. Secunda 4,8,..etc.

Asa se aude si la tine ?

Modificat de S I M A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C

Uite cum imi facea mie cand plecam de pe loc inainte-inapoi. Secunda 4,8,..etc.

Asa se aude si la tine ?

E seamana, dar de ce se aude cand masina e pe loc si doar virez??? fara s plec inainte sau inapoi. Tre sa ii dau de cap pana la urma. Dupa 20 luna asta iau banii si sunt decis sa o repar, nu pot sa dorm cand stiu ca e stricata.:( Multumesc pt pareri baieti.

Modificat de b27fye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b27fye : asemenea sunete aveam si eu la plecarea de pe loc, si chiar pe loc se auzeau sunete cand viram stanga-dreapta,sa-ti povestesc patzania mea: am fost la un service, mi-a facut constatare si m-a pus sa schimb: bieleta directie dreapta ( era praf) , bucsa bara stabilizatoare, bucsa+rulment telescop stanga ! dupa ce am schimbat toate astea surpriza tot se auzea !, se uita iar mecanicul si imi zice....ca e din caseta ! ( pe care o reconditionasem inainte cu 8 luni ) ceea ce nu credeam.

Apoi am fost la un mecanic mai in varsta recomandat de cineva, priceput omul, a ascultat din masina, a pus-o pe elevator si a tras de ea din toate incheieturile ! surpriza: 2 suruburi de la jugul motorului erau destranse iar unde se imbina bucsa bascula , cu bascula,era indoit si batea in caroserie ! din 3 ciocane si 3 miscari de cheie e liniste in masina acum, iar celalalt "mecanic" m-a facut sa cumpar piese de 200 de ron aprox!

Dute la un mecanic bun,ti-o ridica pe elevator si fa o tura cu el, si apoi incepeti investigatiile, si sa se uite poate e problema ca si la mine, iti urez succes si relax ca toate problemele au o rezolvare....eu am mers asa mai bine de o luna si muream...zici ca era caruta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sighisoara 500 de lei

la marghita pe mine m-a costat 520 si garantie 2 ani.auto efect 0744512696.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai investighez! tre sa aflu . uite o sa incerc si asta!! am schimbat bucsele de bascula si poate cine stie so fi intm pe acolo ceva. ms de idee. O sa anunt dupa ce aflu ce are. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE colegi, cam asa pocnituri am si eu la viraj scurt stanga dreapta chiar si in mers si pe loc si ma fost la reprezentanta si mia puso pe placile alea oscilante si verdictul a fost taler+rulment+ceva guma din capul telescoapelor fata problema relativ ieftina undeva la 100 de lei per roata, si eu gandeam ca e caseta sau planetara dar am fost usurat, bafta pe mai departe numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema la roata fata dreapta,la gopi imi troncane,cineva imi spune ca este bucsa de la caseta de directie.se poate schimba separat aceasta bucsa sau se schimba caseta cu totul?ast rsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este ``taler+rulment+ceva``?? la mine tot asa face la viraje scurte stg-drep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!