Jump to content

Keyless


saporo
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.Am un passat din 2014,cu keyless si de vreo saptamana cand vreau sa o inchid imi clipeste ledul de pe cheie ,imi indica cheia in portbagaj (precizez ca tin cheia in mama),este posibil sa fie de la bateria cheii? Cineva care a patit ceva asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca intai cu alta baterie. Dupa care, sa verificam sa nu ai alte probleme - eventual o scanare, sa vedem ce erori ai, nu cumva sa ai furtunasul de la stropitor spart, apa in mufa albastra din portbagaj, etc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am schimbat bateria de la cheie si azi a fost ok.o sa mai urmaresc cateva zile si revin cu detalii.sper sa fie de folos informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara, am o problema la masina (Passat B7) si anume ca nu functioneaza keyless entry la nici o portiera. La portbagaj si keyless go functioneaza. Nu functioneaza nici cu cheia daily si nici cu cea de rezerva.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost făcută o scanare? Poate așa vezi ce erori ai pe mașină?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit asa, la alta marca, si problema s-a rezolvat spaland masina. Aparent daca sunt foarte murdare manerele nu merge (repet, la alta marca asa ca nu stiu daca se aplica si la Passat dar merita luat in calcul...). Daca nu, o scanare iti va da raspunsul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si in carte, keyless se dezactiveaza in unele situatii cum ar fi:
- afara ploua
- baterie descarcata
- timp mare de nefolosinta
- murdarie pe partea interioara/exterioara a clantei unde este pus senzorul
In mod normal, cel putin la sofer ar trebui sa functioneze in cazul 1,4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Din situatiile descrise de tine: afara nu ploua, bateria noua la masina si cheie, masina curata la manere. Punctul 3 e cel mai valabil; din spusele neamtului, el nu a folosit masina o perioada mai indelungata de timp si cand am luat-o, cheia de rezerva era cu bateria moarta iar cea daily era aproape moarta.

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului. Nu mai folosi quote! Urmeaza sanctiune!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Abia astazi am reusit sa fac o scanare in legatura cu problema specificata mai sus. Din cate mi-a spus mecanicul, trebuie maner nou din cauza ca senzorul vine incorporat in acesta.

IMG-20190416-WA0006.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica conector, cablaj. Dacă sunt ok, schimba manerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n  Daca cumpar maner provenit de la dezmembrarea altei masini, crezi ca se poate imperechea cu cheia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nevoie. Dacă este bun, merge. Nu trebuie făcut nimic din soft... Cel mult sa ștergi eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@F l o r i n am schimbat manerul cu unu provenit din dezmembrari si mi-a dat urmatoarea eroare. La ce se refera eroarea? Care e problema?

IMG-20190530-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@Sergiu1818 Salut, oare ai rezolvat pana la urma problema? Am si eu ceva similar imi dadea eroare la manerul stanga spate apoi l am schimbat si acum imi da eroare la ambele manere din fata. E posibil sa se strice toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in genere, se mai strica....verifica cablaje usa, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit la un a4 2010 b8 a intrat apa in maner si sa infiltrat la circuie sub invelisul din interior de silicon, am schimbat si nu am mai avut pb

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare baieti..de cateva zile ma confrunt cu urmatoarea problema:nu mai funcioneaza keyless entey la sofer..pe partea dreapta si pprtbagaj functioneaza perfect..pe VCDS a aparut urmatoarea problema..”Senzor tactil in maner usa sofer intermitent”..va rog sa imi spuneti daca ati intampinat problema asta si cum ati rezolvat!!multumesc🙏🏻🙏🏻

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Posibil maner defect. Pune o poza cu eroarea completa, asa cum apare ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Salut. Posibil maner defect. Pune o poza cu eroarea completa, asa cum apare ea.

1052939-senzor tactil maner exterior usa sofer

B116B 13 [009] -intrerupere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maner defect, cablaj, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. Scriu aici deoarece în rubricile Tiguan nu am găsit un topic despre keyless. 

Mașina în cauza Tiguan 2012..Problema mea este la keyless-ul de la mânerul șofer...cand merge, când nu merge! Ma interesează dacă s-a mai confruntat cineva cu problema asta, un cod de piesa și unde este amplasata antena(în mâner sau pe ușa). Mulțumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!