Jump to content

Huruit la urcare/coborare damb cu 30km/h


cascadoru
 Share

Postare recomandată

salutare

am descoperit de curand o problema care ma intriga;

Masina din semnatura are urmatorul comportament:

La urcarea/coborare ( mai mult la coborare ) pe  o "cocoasa" mai inalta de asfalt ( gen cele care s facute prin vest sa te opreasca la trecere de pietonii si cartiere rezidentiale),

cu ceva viteza, aprox 30km/h, masina scoate un huruit ca de rulment sub presiune si nu mi dau seama de unde sa fie.

E dat de amplitudinea miscarii peste cocoasa aia de asfalt.

ce as putea suspecta ?

Daca " atac" cocoasa aia cu viteza redusa ... nici o problema.

mi se pare ca ar fi p partea stg dar, nu s sigur .... stiti cum se propaga zgomotele astea.

nu stiu de cand face asa... de curand am experimentat " damburile astea ".

am schimbat toti suportii motor de curand.

pe stg, pe cel de cutie clasic, l am inlocuit cu unul tip hidrolagar pe care l exclud din problema pe motiv ca, in viraje stg/dr, de orice amplitudine se comporta foarte bine atunci cand motorul trage de el tg dr. + ca, m am ineresat la VW inainte si mi au spus ca este chiar f bine ca l a upgradat pe cel clasic. Hydro se monteaza pe 4x4 tocmai din motive de vibratii multiple si amplitudini diferite.

sa fie planetara ? flanse ? habar am.

multumesc

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te mai agita, bucsele la bara stabilizatoare

se aude doar cand ambele roti urca simultan, drept urmare si bara se roteste din ambele bucse. daca incerci doar cu o roata, vei vedea ca nu se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina de 2-3 ani vechime? ?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles

la reprezentanta exista si TSB 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andrei_221 said:

nu te mai agita, bucsele la bara stabilizatoare

se aude doar cand ambele roti urca simultan, drept urmare si bara se roteste din ambele bucse. daca incerci doar cu o roata, vei vedea ca nu se aude.

o sa experimentez asta ... n am incercat asa .. merci

stiam de TSB pentru bucsele mari de  la bascule pe care le am si schimbat .. de cel pentru bucse bara stabilizatoare nu stiam.

Masina are doar 45 mii km rulati :(

Multumesc de recomandari.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am observat ca atunci cand urca/coboara rotile simultan de pe un bumper mai inalt se aude un sunet mai ciudat xestul de tare si senzatia e ca si cum as fi coborât ceva mai înalt decat un bumper..

Modificat de Clubbizz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude uneori... interesant este ca nu am sesizat acest zgomot pana nu am fost intrebat de un coleg de munca care are o masina similara. Oricum calitatea lasa de dorit pentru modelul asta de fier... Parerea Mea!™

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clubbizz   &  rdy2drive, 

Daca la voi se aude gen " scartait " ar putea fi de la bucsele mari ale basculelor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am interesat astazi despore " bucse bara stabilizatoare" la Passat B8 si am aflat ca sunt turnate direct pe bara stabilizatoare deci, 

nu pot fi inlocuite doar bucsele ci, doar impreuna cu bara.

Oare intr atat de prost sa fie lucrate incat sa se rupa la 45 mii km rulaj ? masina destul de mult menajata de altfel ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce este TSB?

La mine e un scartait/ fasait jenant in liniste, la viteze mici si in special cand e "rece" masina (proaspat plecat la drum) peste limitatoare viteza sau diferente de nivel unde amortizorul ar face o cursa mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
AlexandruGalati
On 06.12.2018 at 0:23, sln a scris:

Ce este TSB?

La mine e un scartait/ fasait jenant in liniste, la viteze mici si in special cand e "rece" masina (proaspat plecat la drum) peste limitatoare viteza sau diferente de nivel unde amortizorul ar face o cursa mai lunga.

Acelasi lucru si la mine ? Si nu inteleg de ce , un zgomot pe miscarea masinii , balans cum ar venii , exact pe diferente de nivel atunci cand cursa amortizorului e putin mai lunga ! B8 breack !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La fel era si la mine. Cumparat un spray cu vaselina siliconica si acum nu se mai aude aproape deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

viorel 4motion

Pe ce ai dat cu vaselina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bucsele de la bascula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat la flansele amortizoarelor si nu are efect. Acum merg in garaj. Sunt bucsele alea cilindrice 8-10 cm lungime si 4-5 cm diametru?

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

viorel 4motion

cred ca trebuie unse bucsele de la bascule fata -spate si de la bara stabilizatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vedeti exact ce am schimbat eu, cum arata si unde trebuie uns cu vaselina. E liniste acum in masina. Am schimbat si bucsele cu ultima revizie ( 5Q0407183L ), post anterior linkului de mai jos.

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut! Sunt nou pe aici și nu am găsit un topic mai potrivit sa postez problema mea. Am cumpărat de curând un passat b8 2.0 tdi 190 cp, automat, bineînțeles nu nou cu 90 k km si problema mea e următoarea: la rulare, doar între 20 și 40 km la ora se aude un fel de uruit, gen vu... vu... vu... . Indiferent de treapta de viteza sau de turația motorului acest sunet areaceias intensitate. Ce sa fie oare? Am un prieten cu un b8 exact la fel doar ca maniala si la el nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile!? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare sa fie de la cauciucuri? Se simte si o vibratie in volan si in podea, gen un rulment. Dupa 40 la ora liniste 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!