Jump to content

Scut metalic la Ibiza


tasha
 Share

Postare recomandată

Mi se pare foarte urat din partea celor de la seat ca nu pun la dispozitia clientilor piese/componente aftermarket, cum ar fi in cazul nostru: scut metalic. Cel mai josnic mi se pare faza ca ei primesc oferte de la dealeri de scuturi, dar nu le prezinta mai departe clientilor ... :lol:

@georges: astept cu nerabdare sa vad ce rezolva astia de la seat cu scutul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • georges

    21

  • X-Ecutor

    18

  • DRE

    11

  • ktalin

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost ieri la un service si am intrebat de scut mi-au zis ca,costa 520 ron fara montaj. Mai mia zis ca se potriveste ala dupa POLO .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil era varianta aia de tabla vopsita electrostatic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi , luni, a ajuns scutul la iasi. miercuri dimineata il montez(sunt foarte ocupati...). sper sa fie totul in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat diferenta , 8.8 mil.

total 10.8 mil cu tot cu manopera pentru iasi prin moldotrans.

miercuri aflam verdictul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca intrebarea asta a mai fost si cu riscul de a fi sanctionat intreb: afecteaza cu ceva garantia masinii daca nu imi montez scutul la un service seat ?

vreau neaparat si eu scut, si am auzit de la georges ca cei de la moldotrans au adaugat un anumit procent la valoarea scutul, ca si cum l-ar revinde. la sfatul lui georges, ma gandesc sa comand scutul eu personal, si sa merg in alta parte pentru a-l monta, nu cred ca montarea unui scut e o treaba atat de complicata si nu cred ca ar costa mai mult de 50 roni strangerea unor suruburi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca intrebarea asta a mai fost si cu riscul de a fi sanctionat intreb: afecteaza cu ceva garantia masinii daca nu imi montez scutul la un service seat ?

vreau neaparat si eu scut, si am auzit de la georges ca cei de la moldotrans au adaugat un anumit procent la valoarea scutul, ca si cum l-ar revinde. la sfatul lui georges, ma gandesc sa comand scutul eu personal, si sa merg in alta parte pentru a-l monta, nu cred ca montarea unui scut e o treaba atat de complicata si nu cred ca ar costa mai mult de 50 roni strangerea unor suruburi ...

Nu afecteaza garantia masini cel putin asa mi-au zis cei de la alto cand i-am intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui facuta alta faza , sa iei scutul si sa-l montezi undeva intr-un service in tara care-si asuma responsabilitatea.

in felul asta cu scutul montat si factura de la ei pentru manopera ar trebui sa fii acoperit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat azi la "Tehno Dinamic" dealer si service autorizat SEAT din Suceava. am intrebat de scuturi metalice pt ibiza 2007 - benzina, daca au si cat costa. Domnul de acolo a fost foarte amabil, mi-a spus ca au scuturi (pe moment am ramas uimit ... cum de ei au si cei din iasi nu au ...), costa 680 ron cu montaj inclus si este din duraluminiu ... Am incercat sa obtin mai multe detalii despre producatorul scutului, etc, dar nu m-a putut ajuta.

@georges: abia astept sa vad scutul tau maine, si ma bate gandul ori sapt asta ori urmatoarea, sa trag o fuga pana la suceava, sa vad scutul respectiv, sa vad si eu care e diferenta intre ele ... si cine stie, poate ma innoiesc :angry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul e o chestie optionala dar necesara. inca sunt prea multe gropi in romania. cineva spunea ca e mare sofer si lui nu-i trebuie scut ca de 2 ani nu a atins-o dar gandeste-te ca intri pe un drum cu piatra si toate pietrele sar pe dedesubt si le iei cu baia. palpitant , nu ?

vine iarna si daca o sa ninga o sa se formeze santuri inghetate iar pe mijloc le iei tot cu baia.

a , daca stai in centru si te misti 10 km pe strazi principale zilnic nu ai sa iei nimic si daca mai esti si mare sofer atunci e chiar imposibil sa o atingi...

ii pun scut de rally si nu o sa mai stau cu inima ghimpe pe la gropi.

@ktalin , maine dimineata vin cu pozele si le pun online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat azi sub masina si n-am obs nici un scut...am masina de cateva zile...e posibil sa vina fara nici un scut fie el si de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radu87: modelul de ibiza care se vinde astazi nu vine cu scut, fie el si de plastic :) . in schimb la modelul anterior era un scut din plastic care era cat masina, acoperea toata partea de dedesupt a masinii, ceea ce mie mi s-ar fi parut foarte ok, mai protejai masina de praf, pietricele, etc. Cred ca l-au scos ca sa mai reduca costurile masinii ... altfel nu-mi explic de ce au scos scutul ala mare.

Ce vine astazi la masina este un deflector de aer, din plastic, care ajuta la aerodinamica masinii.

@georges: asteptam pozele :scratch: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat azi sub masina si n-am obs nici un scut...am masina de cateva zile...e posibil sa vina fara nici un scut fie el si de plastic?

vezi ca la pag. 5 este o poza cu pseudo-scutul de la ibiza. poza este pusa de georges.

acelasi scut il am si eu la ibiza mea 2006 si ar trebui sa-l ai si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata si pozele

totul a decurs ok , am prins un mecanic la tinichigerie la seat de nota 10+. se vede ca se pricepe si este si de treaba.

daca ar fi toti ca el service-urile ar fi hoteluri :(

de notat e ca au fost puse garnituri la toate punctele de prindere pentru a cobori cu 0.5 cm scutul in vederea distantarii scutului de baie (era cam aproape initial) si pentru a amortiza eventuale vibratii

(metal pe metal risca sa sune daca ar fi prins vreun joc in lucru)

pret :

de pe casco, "scutul" de plastic crapat : 233 ron

am platit diferenta de 877 ron

total : 1100 ron.

la mers e mai rigida , iar pentru ca tamponul de la teava de esapament sta sprijinit usor in scut , este mai silentioasa.

au disparut niste vibratii in caroserie cu care ma obisnuisem

da senzatia ca e mai inchegata cand trec pe zone cu denivelari (adica mai tot timpul...)

simt in volan o diferenta mica in manevrarea servo in sensul ca merge o idee mai greu. nu e neaparat rau , chestie de obisnuinta. e valabil si cand masina e mai incarcata..

post-7695-1181149174_thumb.jpg

post-7695-1181149202_thumb.jpg

post-7695-1181149212_thumb.jpg

post-7695-1181149227_thumb.jpg

post-7695-1181149241_thumb.jpg

post-7695-1181149736_thumb.jpg

post-7695-1181149747_thumb.jpg

post-7695-1181149762_thumb.jpg

post-7695-1181149775_thumb.jpg

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze se vede ca baia e usor lovita .

sa am in vedere schimbatul ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

eu nu cred ca trebuie sa schimbi baia..daca nu curge nu ai de ce sa o schimbi... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea e indoita. Nu conteaza daca nu e crapata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de informatii.

atunci trecem la urmatorul pas ;) : spoilere ;)

dani_d_mas1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat dupa o alternativa la asta asfir dar nu am gasit mare lucru ...

nu-mi dau seama cum se prinde ala rusesc pentru ca asfir-ul se agata de o bara cu care vine din fabricatie scutul , care de abia aia se agata de sasiu ( 2 suruburi dreapta si unul stanga )

daca fac acum legatura aia se comporta defapt ca o bara de stabilizare ...

x-ecutor , stii cumva cum vine bara de stabilizare la A3 ? cred ca e aceeasi treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inceput sa-si scoata banii scutul meu.

in iasi venind dinspre calea chisinaului spre podul ros la ultima intersectie au inceput sa repare linia de tramvai.

"inteligentii" au scos bucati de asfalt si le-au lasat fix in mijlocul drumului. nu am avut de ales decat sa cobor si sa le dau laoparte sau sa trec peste ele. in spate aveam ditamai coada de masini.

am trecut peste ele cu scutul, cumva pe stanga ca sa feresc baia si am socializat cu ei , aveam geamul deschis, le-am spus "bagameas p%$% in pietrele voastre!" ca sa ma auda clar. Se uitau "inteligentii" pe sus , se faceau ca ploua !

Am ajuns la destinatie multumit ca am facut alegerea corecta punand un scut bazat pe masina ! M-am uitat dedesubt si nu am vazut vreo zgarietura , probabil numai le-am impins cu scutul , nivelandu-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georges: ar trebui sa vezi baia mea de ulei....e indoita tare...e zgariata...dar nu e sparta...nu are nimik stai linistit...totul e sa nu o spargi...iar acum ca ai si scut o sa fie mai bine....sa fii atent totusi ca masina e putin mai lasata decat pana acum...dar o sa simti o mica diferenta in curbe..adik sta putin mai bine...sa il stapanesti sanatos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ,

pentru cine mai are scut o intrebare. la voi a fost repozitionat amortizorul de la toba ? la mine iesea un pic in exterior si nu a fost mutat. la inceput era totul ok dar de la o vreme se aude ca loveste in scut...

am sa merg in service sa vad daca se poate suda in alta pozitie (am vazut asa la ibiza cnr)

alta problema e ca daca toba nu vibreaza in rezonanta cu motorul se pierd cativa cai (daca nu stiati ...) lucru care a fost resimtit initial.

s-a mai lovit cineva care are scut de problema asta ?

(oricum cine s-a lovit si avea scut a fost protejat :)

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai comandat cineva scut de la "enginehouse"? pt. ca tare mi-as comanda unul dupa ce mi-am indoit teava de esapament din cauza unui damb de asfalt.

As vrea sa stiu daca au trimis ce trebuie deoarece sunt din Lugoj si nu imi permit sa fac o rambursare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georges: scutul meu e pastrat la distanta de elementele vibratoare :icon_thumright: ale circuitului de evacuare cu ajutorul unor tampoane montate de cei din service. O data mi s-a dus un tampon si scutul facea un sunet de toba sparta, deoarece se lovea de evacuare, care logic vibra. Cu 10 lei am rezolvat la un service de cartier imediat problema. Nu recomand sa te apuci sa muti elementele circuitului de evacuare. La Ibiza Rally mai mult ca sigur s-au mutat pt a nu se intampla nimic si la un impact (al scutului cu vreun bolovan) la viteze de peste 200 km/h... Zic si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DRE

cand a fost montat scutul s-au pus garnituri din cauciuc (3 straturi dimensiune anvelopa/strat) la fiecare surub de prindere. Este posibil ca printr-o anumita intamplare sa se fi apropiat putin intre timp (astazi am vazut ca era ceva mai aproape de baie decat atunci cand a fost montat, probabil s-a mai asezat) cand o sa mai merg odata o sa cer sa le mai puna vreo 2 straturi.

de la metrotehnica au spus ca ei au pus tampoane de toba de dacie, si asta numai in spate.mecanicului i s-a parut totusi ca ar fi mult prea groase si s-ar pierde mult din garda. la mine le-a lasat uniform in jos cu jumatate de cm.

tot azi am rezolvat in mare parte problema , a indoit un pic in sus teava care leaga tamponul de circuitul de evacuare si la momentul asta nu mai atinge acolo. nu mai sunt zgomote , cel putin asa mi-am dat seama azi dimineata in 15 km de mers.

merge like ol' times :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!