Jump to content

Scut metalic la Ibiza


tasha
 Share

Postare recomandată

Am observat ca mi-am facut si eu varza scutul de plastic... Nu imi aduc aminte sa fi lovit ceva violent (vreo bordura sau ceva), dar imi troncanea ceva si m-am uitat... e rupt, aproape atarna pe jos.... e clar ca trebuie schimbat. Am incercat sa merg la politie sa declar, si culmea singura data cand nu era nici pic de coada la accidente imi zice ala ca trebuie sa am constatare de la service.

Intrebarea pe care mi-o pun e daca scutul e acoperit de casco, stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • georges

    21

  • X-Ecutor

    18

  • DRE

    11

  • ktalin

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da este acoperit de casco, ba mai mult cunosc pe cineva care a distrus scutul ala de plastic de atatea ori incat asiguratorul s-a oferit sa plateasca o parte dintr-un scut de metal :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Ecutor...am tot incercat la finele anului trecut sa procur un scut de la Metrotehnica.Prima oara m-au chemat sa il iau...am ajuns acolo am asteptat vreo 20 minute,.,,baietii de tot agitau pe acolo...si cand am intrebat ce se intampla mi s-a spus ca nu mai au pe stoc decat pt motorina.Ok..am facut comanda...am asteptat mai bine de o luna timp in care am tot sunat la seful de service ..dl Ganea. In fine m-am lasat pagubas pana la urma....mai ales ca intre timp cica se si scumpise...numai cu vreo 2.5 mil lei...de parca ar fi fost prea ieftin si inainte....La fel mi s-a intamplat cu Metrotehnica si cand am comandat iluminarea pentru scrumiera si pt portbagaj...am asteptat o groaza si pana la urma am renuntat la idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am vazut eu acum, este 9 milioane si ceva cu tot cu instalare. Tre sa merg pe acolo sa fac un ITP, o ibiza face 2 ani luna asta :lol:

Daca nu ai rabdare suna pe dir adjunct de service d-l Liviu 0727.509.494 si spune ca vrei sa faci o programare sa montezi scut pe ibiza benzina. Si intreaba daca au pe stoc bineinteles.

Scutul care l-am vazut eu e aproape identic cu ce am eu (aceiasi firma forma) insa prinderea de dupa baia de ulei (sub cutia de viteze) se face in 2 locuri nu intr-unul ca la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu l-am mai facut pe Casco pe acesta de plastic... era doar 140 lei cu totul si a durat 30-40 minute... Decat sa mai umblu pe la politie si asigurare....

Oricum eu tind sa cred ca nu merita un scut de metal pentru drumuri obisnuite. Eu pe al meu l-am spart pentru ca am iesit putin offroad :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

X-Ecutor...nu ma grabesc ....la cat am stat pana acuma pot sa mai stau...np///problema mea e ca as veni mai mult pentru bataia aia ce ma seaca si dabia dupa ce stiu ce are...as monta scutul....depinde de finante...Nu stiu ce ar putea avea ma refer la bataia respectiva....Sa rezolv mai intai asta dupa care restul...Da-mi de stire te rog cu ceva vreme inainte ca sa imi aranjez treburile.Danke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.

sunt un proaspat detinator de ibiza 1.4 85 cai, si vreau sa stiu daca altcineva cu acelasi model si-a montat scut metalic. ma intereseaza un astfel de upgrade la masinuta. e cineva din iasi care a facut astfel de investitii sau care vrea sa faca ?

nu de alta dar, am mers zilele trecute pe un drum pietruit si de cateva ori au sarit pietre de sub roata si se auzeau niste pocnituri pe sub masina. m-am cam racit in spate masina fiind noua.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din iasi si i-as pune scut , numai ca sunt dezamagit de prestatia celor de la service-ul seat. masina mea a avut o zgarietura si a trebuit revopsita. in urma revopsirii fatza de la usa a fost pusa incorect si acum la basi mai puternici zbarnaie macaraua in portiera aia... nu au pus 2 capace din plastic de protectie pentru suruburile portierei si un capac care protejeaza amortizorul in partea de sus(oala)... daca-l lasi asa rugineste ...

eu vreau sa-i pun si strut bar pe langa scutul ala si am inteles ca se gauresc oalele pentru asta. Astia de aici nu stiu sa lucreze si mai mult strica masina decat sa o repare...

Daca vrei investigam amandoi sa gasim o locatie apropiata unde se lucreaza cu adevarat bine si mergem imprena si facem aceleasi operatiuni.

Ca multi alti ibizari de aici , sunt dezamagit de service-uri si din experienta ajungi sa-i inveti tu pe mecanici ce sa faca si cum sa lucreze .... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georges: am trimis email la 2 distribuitori de scuturi, "EngineHouse" si "Delta Trust Srl" (care distribuie scuturi ASFIR) - cu intrebari despre costul scutului si daca are tot ce e nevoie pt montare (suruburi, saibe, etc). Inca o mentiune, am cerut date despre scut pt Ibiza 1.4 85CP 2007

iata raspunsurile lor:

EngineHouse:

Buna ziua,

Scutul pentru masina dvs.costa 587 lei incusiv tva si arata ca in poza atasata.

Cu stima,

Dan Popa

www.enginehouse.ro

Tel/Fax:0318 05 83 25

Mobil: 0723 634 364

atasez si poza trimisa de cei de la EngineHouse: post-11246-1176879717_thumb.jpg

Delta Trust Srl

Buna ziua!

Nu avem pe stoc.

Sosesc in jurul datei de 08.05.2007.

Pret: 1,000 Ron Inclusiv TVA (Fco Bucuresti)

Greutate: 14-15 Kg.

Plata: 100 % Avans.

Se poate organiza transportul scutului prin curier Fan-Curier sau Cargus

cu plata transportului la livrare.

Produsul include tot chitul de montaj (sistem "do-it yourself").

Salutari respectoase

Cristi Cristescu

--

Delta Trust Srl

--

Tel +40 722 512180

Tel&Fax +40 21 2112794

nush ce sa zic ... diferenta de pret e de vreo 400 ron ... dar nu stiu care e diferenta (practic) intre ele! Si mai am o nedumerire: pierd garantia la vreo parte din masina daca eu ii atasez acest scut? reamintesc faptul ca masina nu are nici o luna de cand e in posesia mea :) .

Modificat de ktalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ktalin

sunt 2 modele , ala negru pe care-l vad in poza atasata de tine nu l-am mai vazut pana acum. Dar eu pe ala il vreau!

Celalalt e ceva mai mare si argintiu, acopera cam toata suprafata din fatza, in schimb ce vreau cel mai mult e sa protejez baia.. ceea ce si face. la urma urmei nu avem de gand sa fecm offroad cu ele, asta e pentru vreo valurire ocazionala de asfalt sau vreo groapa marca nechita ...

de montat cred ca e simplu. eu am luni programare la sandra sa-i schimb lichidul de frana si am sa intreb atunci si de montat scutul.

eu zic ca e fain.

nu ar avea de ce sa pierzi garantia , ar trebui sa fie bucuria lor sa-l montezi... e posibil sa-ti ceara sa-l monteze ei ...

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georges: sa-mi spui si mie ce ai facut azi la Sandra

offtopic: sapt trecuta, am vazut multe ibize in iasi :D propun o intalnire a ibizarilor in iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci vino la intalnirile vwforum iasi care se fac in fiecare sambata de la ora 2 in parcarea din fata facultatii de chimie. sunt 2 ibize model 2006 care vin constant :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa o revizie la IAsi?

Azi am primit oferta de la cei de acolo, pt o Ibiza Fever, 1.2, 70 cp, Culoare Ruby RED (sau negru, care e mai aproape) + Fresc, alarma montata si prima revizie gratuita (presupun ca fara consumabile)

@offtopic Pt cei din Iasi, am un amic care e supermeserias in electronica, lucreaza pe langa Petromul din Pacurari (Viper parca ii spune), pt montat un cas la Hyunday, cu 2 boxe in fata , tineti-va, 25 RON (biine, lucrare facuta pt nasul meu) (boxele pe care le luase nasul meu pt spate erau mici, tot el m-a trimis la cineva care se ocupa cu montari de boxe - avea si un magazin micut cu accesorii audio - , asta a schimbat boxele, cu altele noi - cele initiale erau noi, dar trecuse jumatate de an de la achizitie - , plus ca le-a si montat, si a costat toul 30 ron), acum 4 sau 5 ani a pus inchidere centralizata si deschidere portbagaj pe o dacie, pe atunci abia se gaseau motorase pt IC.

Toate astea nu le-a facut prin firma, dar daca aveti nevoi trimite-ti-mi PM si vedem cu va pot pune in legatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 ore am venit de la munte : iasi - vatra dornei. am nimerit pe traseu o portiune offroad si am atins-o pe dedesubt. la prima vedere scutul e crapat. Oricum , cand ma gandesc pe unde a fost pot sa fiu foarte incantat ca a scapat doar cu atat ...

drum forestier cu pante abrupte si santuri adanci sapate de paraie, practic, offroad ...

ideea era ca trebuia sa ajungem la cabana rarau dar din necunostinta de cauza s-a ales cel mai nasol drum posibil. ne-am oprit la un moment dat unde era deja prea nasol de urcat , cu sanse de lovire destul de mari, erau 3 masini , un logan 1.6 8V care a trecut , ibiza in cauza si un passat care s-a lovit binisor pe la spoilere incercand sa urce... La coborare ma minunam ca am urcat pe acolo...

Am abandonat ideea cabanei pentru doua zile linistite in Vatra Dornei.

masina, posesorul , sotia posesorului si bebele de 4 luni sunt teferi ajunsi acasa acum.

Experienta :

nu ai treaba inafara asfaltului cu masini sport in 2 portiere...

trebuie sa-i pun scut metalic neaparat pentru ca la cat de joasa e riscul e mare la gropile care sunt.

Inafara de scut sunt si deflectoare metalice ? partile laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu weekend-ul trecut la Cabana Zugreni, si de acolo am urcat pe munte, pana la cabana Rarau la picior (f fain traseul, dar destul de greu). am nimerit cateva portiuni de drum cu denivelari, dar numa denivelari nu se numeau alea ... erau niste cratere ca dupa bombardamente. am atins putin dedesubt (inca nu m-am uitat sub masina, dar sper sa nu fie nik grav). ce sa mai zic ... totodata cu excursia asta am inceput sa cunosc starea drumurilor din romania... trist dar adevarat unele drumuri sint jalnice. La intoarcere am trecut prin Bicaz si am mers pana la Cheile Bicazului. Abia acolo am reusit sa testez pe deplin stabilitatea masinutii in curbe. La capitolul asta sunt super multumit :offtopic:.

In concluzie masinuta din semnatura a facut fata cu brio drumurilor noastre, dar totusi sa mergi pe niste drumuri jalnice, cu o masina cu suspensii sport nu e un lucru tocmai placut :).

@georges: ai mai intrebat la sandra de scut ? La seat mi-au spus ca 'au incheiat'/'vor sa incheie' un contract cu nush ce firma din roman care face scuturi pt masini, dar nu dintr-alea universale, ci scuturi pt fiecare model in parte (la comanda, daca nu m-a insel). pe mine ma intereseaza de ibiza 1,4 85 CP 2007.

numai bine.

Modificat de ktalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ktalin

Am fost atunci si am schimbat lichidul de frana dar oamenii erau foarte ocupati si am primit un raspuns cam vag. Se poate suna , poate in felul asta aflam mai multe. Oricum , de pus un scut nu e greu. in principiu cred ca ar fi bine de montat la dealer.

Ar mai fi o varianta la un service unde am o cunostinta si e ieftin.

Alta faza , dupa ce am schimbat lichidul de frana imi scartaie pedala de frana ... Am crezut ca isi va reveni dar se pare ca nu...

Cam i-bizara treaba ...

Sunt si deflectoare metalice ? (celelalte 2 parti din plastic de dedesubt,stanga-dreapta la nivelul scaunelor din fata)

offtopic @ktalin :

poate ne putem intalni , vorbim mai multe.

spre cabana rarau se poate merge pe 3 drumuri. Pe unde ai urcat tu e drumul bun....

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre deflectoare metalice nu am cautat... O sa ma interesez. Daca aflu ceva spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in weekend si am urcat-o sus sa vad ce s-a intamplat atunci la munte.

baia "stearsa bine" dar nu indoita, mecanicul spune ca e ok asa , nu e de schimbat.

scut , vine vorba ca e scut ca nu acopera mai nimic... crapat.

pun si o poza ca sa vedeti si voi.

vreau sa schimb pe casco , cum fac , vorbesc la asigurari sa platesc eu diferenta la unul metalic ? merge ?

offtopic-uri :

cu scartaitul franei am rezolvat , a fost spalat mecanismul de franare dreapta spate (tambure) cu un spray special si a fost gresat din nou tot mecanismul.

ma simt extraordinar in linistea din ea.

nu stiu la voi dar a mea e din 2003 si nu se aude nici p

post-7695-1179775267_thumb.jpg

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La allianz daca insisti o sa participe si ei la cumpararea unui scut nou. Un amic a stricat scutul de plastic de 4 ori pana au venit ei cu ideea sa puna 50% la unul nou din tabla. S-au saturat sa-i tot puna din plastic :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@E-Xecutor: Care e parerea ta ? intre cele 2 scuturi (cel la 580 ron - enginehouse si cel la 1000 ron - asfir ) tu care l-ai alege ?

ambele au acelasi scop doar ca pretul difera, si trebuie sa fie o diferenta mare intre cele 2 scuturi pt a explica diferenta de 400 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare, nu conteaza atata timp cat protejeaza acolo. Eu trebuie sa schimb puntea fata la golful de la munca (colegul a lovit ceva f tare) daca avea scut nu avea nimic. Eu am asfir, daca stiam de asta mai ieftin cu siguranta il luam. Conteaza f mult mult cum conduci si pe unde.... din pacate. Colegul meu e nou in romania si nu e obisnuit sa evite gropi ca noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, la scut conteaza foarte mult materialul din care e facut. Toata lumea zice "scut metalic", dar in realitate asa ceva ar putea fi o chestie foarte grea si care s-ar putea indoi si eventual chiar ar face si mai mare "deranj" pe sub masina. Scutul ASFIR, de care am si eu montat, este din duraluminiu. Este foarte usor, dar extrem de dur. La ce cazne a fost supus de mine (fara sa vreau), nu are nici macar o zgarietura - am auzit ca nici nu se poate indoi, mai degraba se sparge - asa ca dupa mine face toti banii. A fost admirat si de mecanicii de la Alto care mi-au facut ultima revizie. Eu zic ca diferenta dintre scuturi este reprezentata in principal de calitatea si implicit proprietatile materialului din care sunt facute. Daca scutul mai ieftin e tot din duraluminiu, merita. Daca e doar o bucata de tabla, eu m-as mai gandi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRE ,

ai dreptate , dar gandeste-te ca are 14 kg. este un material bun daca are greutatea asta ?

altfel cel de 600 de lei este mai subtire (vizibil) decat cel la 1000 de lei...

Se lasa garda mult jos cu scutul asfir sau tot pe acolo e ?

deja e joasa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un material bun este foarte usor si foarte dur. Asta - dupa parerea mea - face ca pretul sa creasca... Garda nu se lasa foarte mult. Nici stabilitatea nu mi s-a parut a fi schimbata, fie in bine sau rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am declarat la polis scutul crapat , a urcat-o inspectorul de daune pe elevator si surpriza :

"mecanic seat : dar masina asta nu are scut..ala e un deflector de aer, asa sunt ele proiectate , unele au , altele nu."

"inspector daune : va dau deflectorul de aer dar daca doriti scutul metalic veti ramane cu deflectorul crapat."

infine ,mi-a crescut tensiunea si am cazut de comun acord ca "deflectorul ala de aer" va fi botezat in continuare : scut din plastic (ceea ce si este...).

Le-am aratat online scutul care urmeaza sa vina si care acopera si toata zona "deflectorului"....

diferenta dintre astea 2 : ~7 mil.

asigurarile ar trebui sa-mi multumeasca , pana in iarna aveam de gand sa mai rup vreo 2 scuturi...

inainte de asta cu jumatate de ora :

Am vorbit la importator, mi-a recomandat sa vorbesc la metrotehnica pentru achizitie. La importator nu erau in stoc.

Am vorbit cu un domn de la departamentul piese Metrotehnica , domn care mi-a spus ca nu stie o procedura prin care scutul sa ajunga la dealerul din Iasi.

Reiau telefonic legatura cu importatorul si intervine planul B , o discutie cu o persoana mai sus pe scara ierarhica.

Situatia sta in felul urmator , canalul marketing metrotehnica s-a ocupat sa promoveze scuturile asfir la dealerii seat din Romania. Totusi , desi au primit mail-uri in repetate randuri cu ofertele pentru aceste scuturi, nici unul nu le-a recomandat mai departe la end-useri(clienti).

Dovada e ca am sunat la Iasi si mi-au spus ca "nu exista asftel de scuturi".

Motivul nu e vizibil . Adica mai bine sa nu protejezi si sa se sparga atat de usor o baie decat sa recomanzi montarea unui astfel de scut , mai ales pe drumurile din Romania...

Retin numarul de telefon al persoanei mai sus mentionate si dupa evaluarea daunelor l-am oferit d-nilor de la seat ca sa ia legatura in vederea unei livrari pentru iasi. Se pare ca cerut in mod expres e posibila instalarea lui.

@Katalin , asta a fost un exercitiu de functiune. Practic nu ar trebui sa te coste mai mult de 950 de lei cu tot cu manopera si se poate instala la iasi , la dealer, nu ar trebui sa ai probleme.

va spun saptamana viitoare ce aventuri prin service vor mai fi , moment la care "za car" va face primul pas spre circuiturile de rally :rolleyes:

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!