Jump to content

Scut metalic la Ibiza


tasha
 Share

Postare recomandată

Clar merita! Totusi ma gandesc daca nu cumva reusesc sa pun unul facut in tara, pe la mai stiu eu unde, si sa il monteze la un service Seat. Ca original nu exista!

Pierd sau nu garantia la faza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • georges

    21

  • X-Ecutor

    18

  • DRE

    11

  • ktalin

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca il pui la un dealer autorizat seat nu ai nici o problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata cand mi-am montat alarma la alto,am pierdut vremea prin service.Am intrebat si eu de scut si mi-au spus ca au ei un scut proiectat de ei care costa 500 lei si vreo 100 montajul.Mi se pare mult mai ieftin decat ceea ce ati spus voi.Acum nu stiu mai multe despre acel scut...dar important e sa protejeze,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi interesant. poze ceva poti face rost?

desi nu am dat cu scutul pana acum de borduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca scutul nu-si merita banii decat daca mergi cu masina peste tot! Daca te duci cu ea pana in parc are la servici e ok! Celelalte 2 ibize din familie nu au scut tocmai din motivul mentionat mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi era frica de garda la sol a ibizei...insa nu am de ce.Daca mergi normal cu ea si nu o bagi prin santiere sau pe camp,nu cred sa apara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta zic si eu. se poate intampla, n-ai de unde sti. dar deocamdata chiar asa rau nu e pe soselele patriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa merg sa intreb dealer-ul de aici... poate au si ei ceva chiar daca nu e asa profi ca ala de la ASFIR. Ar fi bine sa fie din dur-aluminiu ca ala e usor si foarte rezistent!

Dar daca nu e o sa pun si unul din altceva!

Sa vedem ce gasesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu scut metalic sub Ibiza... ceea ce s-a dovedit benefic pentru ca am tendinta sa o folosesc mai off-road asa :) la mare am ajuns cu ea pe plaja, m-am suit pe niste borduri care le-am atins cu scutul, etc... Dar ce e mai interesant e ca seful service-ului de la Metrotehnica mi-a spus ca scutul e o investitie buna ca daca iti lovesti baia de ulei iti iese masina din garantie... stie cineva ceva de asta? Pe cealalta parte, cei de la asigurari zic ca e o prostie ca la Ibiza-urile pe benzina prima care se loveste este puntea, si baia de ulei este undeva deasupra ei... acum nu stiu ce sa zic ca nu am stat sa ma uit sub masina sa vad ce si cum... dar inclin sa cred ca e mai bine sa il ai decat sa nu :) Oricum, ce va sfatuiesc (ce m-a sfatuit si pe mine omul de la Metrotehnica) e sa va faceti act aditional la casco daca puneti chestii pe masina... ca s-ar putea altfel sa nu va fie protejate de contractul initial... desi si aici e cu dus si intors... ca nu scrie nicaieri ca masina e cu scut sau fara... dar nah... eu mi-am asigurat ptr 500.000 si scutul si boxele puse in usile din spate.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baia de ulei este in partea dreapta a masinii, in stanga cum te uiti la ea din fata. Eu o am pe a mea zgariata, asta m-a si convins sa montez scutul. Baia este foarte vulnerabila. Mi se pare normal sa pierzi garantia la motor daca o spargi, deoarece constructorul nu are de unde sa stie daca tu ai mers fara ulei sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... una peste alta... scutul e mai mult decat util!

Merita sa il pui!

Saptamana viitoare ma duc la dealer sa vad daca are asa ceva.

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar merita scutul asta daca este vorba despre Ibiza 2006 condusa 80% in oras? Adica in afara de gurile de canal (care banuiesc ca ar putea sparge baia de ulei...), ce alte pericole ne mai pasc in marile aglomerari urbane incat sa fie nevoie de un scut precum cel de pe masinile de curse? :D Iar la drum lung cu atat mai putin sunt convins ca ar fi folositor...

Cel putin la experienta mea, nu mi s-a intamplat niciodata sa iau "cu burta" soseaua cu nici o masina din cele pe care le-am condus pana acum (si au fost cateva :D ). Singura "buba" mai mare (chiar foarte mare :D ) am facut-o la un A8, in drum spre mare, chair la intrarea in CTA unde am luat un groapalau INVIZIBIL si i-am facut o bulca cat toate zilele dar in afara de cauciuc nu s-a stricat absolut nimic (am mers cu 280 la fel de bine cum mergeam si inainte de incident ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu a mai raspuns nimeni aici... Atunci, sa pun altfel problema: intre a lua un set de 4 cauciucuri de iarna si a monta scutul de raliu de la Metrotehnica care "operatiune" este mai importanta? Care dintre ele are prioritate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe cauciucuri de iarna bineinteles! Mai incolo poti pune si scut! Eu am zgariat scutul meu in plin oras pe rosetti intr-un canal iesit putin in afara si in masina eram plin! Cu asta poti fi mai atent dar fara cauciucuri de iarna o sa plangi cu pirreli de vara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine scutul m-a salvat realmente de spart baia de ulei ieri pe Sos Fndeni, unde se asfalteaza... Ma rog, ar trebui sa se asfalteze... Nu va recomand sa o luati pe acolo momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic O.T.: Mai oameni buni dar cum conduceti voi de dati in gropi pe Fundeni ziua-n-amiaza-mare :)) ?!!! Si eu am mers astazi de 2 ori pe Colentina si Fundeni (am iesit si m-am intors in B.) si am mers si pe contrasens (ca innebuneam, sa astept atata) am facut eschive, nebunii dar nu am dat in nici o groapa mai mare pe care sa o simt urat... E drept ca am mers cu un C5 care e ceva mai mare ca o Ibiza dar nu cred ca asta a facut vreo diferenta... Eu unul nu-mi imaginez cum as putea sa iau un gropan in oras in timpul zilei indiferent de conditiile meteo pentru ca pur si simplu le vad si le ocolesc - ma rog, cel putin pana acum nu mi s-a intamplat :)

Drive carefully :)

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LiviuLoto: Sa iti explic cum era sa raman fara baie de ulei pe Fundeni, daca nu aveam scut. Veneam dinspre Carrefour si faceam stanga pe Fundeni. Acolo era asfalt. Insa binevoitorii si priceputii domni de la drumuri, care au invatat sa asfalteze dupa manualul de biologie comparata, au taiat asfaltul foarte abrupt, fara o panta, ceva. Asa ca realmente pt a intra pe Fundeni am cazut ca de pe o mare bordura, dand in plin cu scutul de asfalt. Impactul a fost la 2 km/h, dar cand roata stanga fata a atins solul, din cauza ca Ibiza are garda joasa, am dat cu scutul de asfalt... destul de urat. Erau masini si in spate si in lateral, nu puteam schimba banda, am stiut ca o sa dau cu scutul de asfalt, dar am zis ca de-aia am dat 14 milioane pe el, sa ma protejeze. Jur ca daca nu aveam scut opream masina, puneam avariile si indiferent de ce mi-ar fi zis ceilalti din spate nu as fi trecut pe acolo! Trebuia sa dau cu spatele si sa iau curba foarte larg, pt a evita diferenta de nivel.

Asa ca nu mai ganditi in genul "nu mi se poate intampla tocmai mie!" :Driver:

Modificat de DRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles... Nu-mi imaginam ca Ibiza ara garda la sol chiar atat de mica :251: Banuiesc ca nu ai Ibiza facelift (2006) - asta are garda destul de inalta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai inalta asta model 2006? Sunt rotile in diametru mai mari per total? Nu am stat sa socotesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou pe ibiza all inclusive se pun firestone de vara. era bine daca puneau pirelli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Ibiza 2005. E super joasa. Nasl la borduri, dar marfa pe autostrada, la viteza mare. Fiind mai joasa e stabila. Ce-i drept, n-am facut comparatie cu asta din 2006 sa pot spune daca e mai instabila sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai inalta asta model 2006? Sunt rotile in diametru mai mari per total? Nu am stat sa socotesc...

Eu asa am citit pe alte topic-uri din vvforum.ro... "Ochiometric", Ibiza 2006 pare suficient de inalta incat sa treaca prin craterele urbane fara probleme deosebite. (nu stiu cum e prin comparatie cu modelul anterior facelift-ului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pic mai sus asta de 2006!

Iti dau si eu un exemplu de cum poti lovi cu scutul prin oras de asta noapte! Veneam dinspre Crangasi spre Arcul de Triumf pe podul Grant, la capatul podului trebuia sa fac stanga peste calea ferata de la metroul usor ca sa intru pe banda normala de mers. Acolo la traversarea liniei de tramvai se formase un mic hop o ridicatura sa zic ca avea maxim 10 cm. L-am vazut, am incetinit, am zis ca-l pacalesc si usor am incercat sa trec pe diagonala.... tot a atins... iar zgomotul de metal pe asfalt se aude super nasol cand esti la volan. BMW-ul seria 3 din spatele meu a patit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nou pe ibiza all inclusive se pun firestone de vara. era bine daca puneau pirelli.

... de fapt "mai vechi" ... eu o am din toamna lui 2003 venita cu Firestone FH700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza are garda la sol mai mare decat noul Leon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!