Jump to content

Inlocuire Player Seat Leon Facelift 2010


SelesanD
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Ma tenteaza sa inlocuiesc playerul standard(foto atasata, nu e de la bordul masinii mele?) cu un RCD 330g cu Android si mirrorlink.

Cablu de adaptare pt radio nu cred ca ar trebui, din ce am vazut playerul are o singura intrare pt radio ca si RCD330g!

A mai facut cineva aceasta schimbare? La ce ar trebui sa fiu atent?

P.S: Stiu ca imi trebuie o rama adaptoare 2DIN.

Player seat leon.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e player facelift, a fost o varianta intermediara, in primul an, apoi s-a montat rcd310.

Ca idee, poti folosi rama oem, care vine pe Leon 1p facelift produs pana in 2012, e plug n play pentru ce ai tu nevoie si e si la culoarea potrivita. 

Cu potrivirea playerului te pot ajuta colegii cu ceva mai multa experienta, @Al Bundy si @F l o r i n.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca faci modificarea te-as ruga sa ne dai dupa aia un feedback cu ce ai ales si cum au iesit modificarile.

Ma bate si pe mine gandul... multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @bj,

Am inlocuit playerul standard cu RCD 330g , arata bine merge bine dar daca cumperi RCD330g sa alegi modelul NONAME deoarece merge si androidul auto cam pe toate telefoanele.

Eu am cumparat RCD330G Desay si am telefon Huawei si nu se prea impaca :( .

Rama adaptoare am comandat-o de la un magazin de piese pe OEM , dar este o mica diferenta de culoare intre consola si rama adaptoare.Rama a costat 150 Ron iar RCD330g de pe olx a fost 700 Ron.

Montajul l-am facut eu, de desface foarte usor( comparativ cu golf 5 e "pistol cu apa").Sfatul meu sa ai grija la mufarea RCD-ului, mufele se pot configura in diferite moduri si au putin spatiu de joc . Disperi apoi degeaba ca nu merg toate boxele sau ai erori memorate?.

Pt mine a fost o imbunatatire evidenta , singura problema ce am detectat-o este ca nu merge USB-ul si Aux de langa / in fata schimbatorului la Seat Leon-ul meu, dar merge USB-ul si AUx din RCD. Deci nu e mare pierdere :) .

O seara faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bj,

Cam asa arata , probleme sau errori nu am avut cu el in 3 luni de zile.

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata chiar bine, pacat ca e destul de jos pozitionata unitatea multimedia la Leon. Dar daca functioneaza si Android Auto, schimbarea e majora fata de playerul vechi.

Asta e o modificare pe care as face-o imediat, daca as mai fi avut Leonul 1p.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @Cristian,

Da , intr-adevar pozitionarea nu imi place nici mie fiind mult prea joasa pt a conduce si verifica gps-ul,muzica sau radio. Ca functii si utilitate ma bucur foarte tare ca am facut modificarea,merita toti banii ?.

Culoarea ramei adaptoare e o adevarata aventura sa o gasesti, folosind codul de culoare tot e mica diferenta , rama  fiind un gri mai inchis.?

 

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e posibil sa fi comandat rama adaptoare pentru Leon pre-facelift, din cate tin minte avea alta nuanta de gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian

Din pacate se cam poate sa fie asa si eu ma gandeam ca este singura diferenta care putea aparea .

Piesa vine doar pe original si nu se poate schimba la magazinele de piese auto, nu e un capat de tara doar sa fie atenti cei ce vor sa mai faca aceasta modificare. Eu m-am obisnuit si nu ma deranjeaza estetic prea tare ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are Android, insa suport Android Auto, cel putin unele versiuni de unitati multimedia modelul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spunea Cristian, suporta android auto dar depinde de telefon si de variantele de RCD330G Desay sau No Name , versiunile A sau B...Varianta Desay cu versiunea B nu prea se poate face update la soft inca...

Sofuri de mirror link se gasesc si sunt de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirror link nu e acelasi lucru, eu prefer Android Auto. 

Ar trebui sa functioneze ok, indiferent de telefon, cam toate au acum Android 8 minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceva probleme cu Huawei-ul, am mai citit ca si la altii mai sunt probleme :( .

Nu se inteleg chinezii intre ei :)) ( Huawei si RCD ambele sub patent chinezesc ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un alt cablu, si eu am avut probleme si era din cauza cablului, daca nu si folosit pe cel original cu care a venit telefonul, incearca cu acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc, multumesc de sfat...Sincer nu m-am gandit :)  .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vezi ca mai conteaza si versiunea de Android Auto pe care o instalezi pe telefon. Dar de obicei problema e cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai fac teste cand imi permite timpul.

Pe moment ma bucur din plin de touchscreen, telefon si player-ul de muzica. Butoanele de pe volan si folosirea telefonului in modul handsfree sunt pt mine extrem de importante in traficul din Timisoara.

Playerul mi se pare ca are claritate mai buna si reglaje mai fine decat player-ul ce l-am avut initial.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai putea rezolva si aux-in si usb, iti lipseste vreo mufa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aux-in si usb-ul de langa schimbator nu mai functionaza , se aprind cand sunt aprinse farurile deci primesc energie...dar nu merg :( .Cu celelalt player functioneaza, probabil mufa de la RCD nu are pini cu intrare de usb si aux sau nu se potrivesc cu mufa veche.Erori in VAGCOM nu mai am :) .

In schimb merg cele de pe RCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Asta e singurul post pe subiect pe care l-am gasit pe internet :(  vreau sa fac si eu aceeasi chestie, eram curios, oare are si apple carplay? Daca nu, ai idee, am vreo optiune care sa aiba si apple carplay? Arata ca si cum ar fi venit din fabrica ce ai facut tu! Also, imi zici te rog de unde ai luat rama adaptoare? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista unitati care ruleaza direct android asa ca nu prea mai are sens apple carplay sa stai cu telefonul agatat de unitate. Dar daca doresti neparat gasesti si cu modul carplay.

Rama adaptoare o gasesti la orice dealer SEAT, ca sa fiex exact la culoare le dai seria din talon si-ti aduc nuanta exacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @Shanu91,

Da , sunt versiuni de RCD330g care au Apple Carplay , doar sa fi foarte atent la ce comanzi... SUnt 2 modele de RCD330g : 1.Desay si 2.No Name .Modelul RCD330g Desay ,din ce stiu eu are Apple Carplay in timp ce modelul No Name are Android .

Mai multe detalii despre RCD 330g

Rama adaptoare 2 DIN a fost comandata de la un magazin de piese din Timisoara, pe baza VIN-ului iti poate gasi piesa OEM  , daca nu gaseste sa caute la modelul Seat Leon din 2011 (de atunci aceasta rama adaptoare este echipare standard) .Cum am mai scris nuanta de culoare s-ar putea sa difere foarte putin.Culoarea difera intre negru la modelul Seat Leon Refrence si gri la modelul Seat Leon Style( cum am eu) .Nuantele de gri difera de la 2008 , la 2010( modelul facelift ).

Daca nu reusesti sa gasesti rama, poti sa imi scrii,o sa demontez rama mea si iti spun codul de pe spate.

 

 

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!