Jump to content

Scartait si rpm crescut


Je_Lucyan
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am o problema cu masina.

O Skoda Roomster 2011 190000km CR TDI 90 Cp CAYB.

Uneori se aude un zgomot de la motor ca de curea slabita iar daca plec cu masina de pe loc se mai aude pentru cativa metri dupa care simt un "zvac" din partea masinii si sunetul dispare. Zvacul de care va zic il simt imediat dupa ce sunetul a disparut si parca motorul cupleaza ceva atunci, ca si cum nu ar mai patina...ceva de genu.

Ei bine problema abia acum incepe: daca apare sunetul si bag masina intr-o parcare la relanti turatia ramane la 1000 rpm. Nu mai scade, e ca si cum ar vrea sa isi faca curatare filtrul, dar 100% nu isi face pt. ca de fiecare data cand isi face curatare simt mirosul specific al acestui procedeu.

Daca vreau sa intorc masina din 3 miscari sau o chinui umpic cu ceva parcare mai complicata, sunetul apare si iarasi creste si turatia.

Sunetul se aude si la rece si la cald.

Face atat la plecarea de pe loc drept cat si la plecarea din panta, cand vrea sa faca, nu e o regula. Am incercat sa plec cu frana de mana, dar sunetul nu apare intotdeauna cand vreau eu.

Ma gandeam sa nu fie kit-ul de ambreiaj cu volant pt. ca masina are 190000 km si am auzit ca se cam duc volantele la 200000 la modelul asta, dar nu inteleg turatiile crescute.

Am fost la 2 mecanici din care unu e specializat pe BMW si celalalt pe VAG.

Nici unul nu isi explica turatiile crescute.

Oare sa fie distributia, accesoriile, volant ?

Nu inteleg zvacul si rpm crescut.

Va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac.

 

Multumesc colegi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volant la motorul acesta este cu masa simpla, nu are ce sa se strice.

Scartaitul sa nu fie de la cureaua de accesorii, ceva s-o blocheze.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când turația creste, verifica cu vcds ul dacă nu cumva întra Load ma management. Dacă da, ai o problema cu incarcarcarea/alternatorul/bateria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!