Jump to content

Trapa/panoramic - probleme Passat B8


vladtrs
 Share

Postare recomandată

Salutare forum,

Sper ca pot gasi ajutor la voi.

Situatia mea este cam asa : in urma unei schimbari de parbriz la un Passat B8 am constatat, pe drum spre casa, ca nu imi mai merge trapa si nici protectia solara de la trapa. Practic nu se intampla nimic cand apas pe butoane, nici sunet, nimic.. 

Exista orice fel de legatura intre schimbat parbrizul si stricat trapa ? Imi imaginez (sper...) ca au deconectat ceva siguranta, sau conector, cand au schimbat parbrizul.

Mentionez ca operatiunea a fost facuta la un service autorizat (nu in Romania, caci sunt plecat cu masina), trapa este paniramica si parbrizul cu senzor de ploaie, in caz ca e relevant...

 

Multumesc !

Vlad

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ți-au scos mufa de la buton și au uitat sa o pună la loc.... Dacă anu dat jos plafoniera. Dacă nu au dat jos, ți-au tăiat cumva firele care vin la acesta mufa când au scos parbrizul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

Cu plafoniera nu cred ca au avut treaba...

Sa inteleg deci, ca firele care controleaza plafoniera trec foarte aproape de parbriz, in partea de sus banuiesc, nu ? Daca au reusit sa faca asta, e incredibil.. ce as putea sa fac, sa nu zica ca e vina mea cumva... problema e ca nici nu sunt in Romania si cu limba ma descurc greu aici, daca e sa ma taxeze, e nasol.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin stâlp stânga fata, etc, pana la plafoniera și butoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Uitandu-ma sub capota, am gasit un fel de conector pe acolo. Un capat clar rupt/taiat, se vede in poze.

Ce poate sa fie ?

Maine dimineata la duc la ei.

IMG-5935-min.JPG

IMG-5936-min.JPG

IMG-5937-min.JPG

IMG-5938-min.JPG

IMG-5939-min.JPG

IMG-5940-min.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul de la parbrizul incalzit. Ai avut parbria incalzit electric si acum nu mai ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladtrs

Posibil sa fie de la parbrizul vechi, când l-au scos. Conectorul acesta vine lipit pe parbriz 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca la spital, mergi sa vindeci o boala si te intorci cu altele... ai mai rezolvat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am rezolvat  : era o siguranta :)

Multumesc pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Hotnogu Andrei

Salut! Posesor unui Passat b8 240hp cu trapa. Ce trebuie sa fac în cazul meu în care trapa troncane în mers?? Când o ridic de tot afara nu se mai aude nimic. Cum as putea remedia problema sa nu se mai audă. A mai avut cineva problema asta? Îmi sta pe creier.... 

Modificat de Hotnogu Andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curatare si Gresare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am o problema la trapa atunci cand o deschid/inchid in modul aerisire - pare ca ar fi de la chederele din fata. A mai patit cineva ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata, greseaz, vezi daca mai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n asa am facut, doua zile mai tarziu, nu se mai aude la deschidere, dar uneori la inchidere se mai aude, in special cand ajunge in capat pe cheder. Cu ce ar fi recomandat sa gresez chederul? Eu am folosit liquy moly 3312 silicone grease si sonax.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

 

Am achizitionat un passat b8 sedan cu panoramic. Am facut gresarea glisierele, am tratat chederele si am verificat sistemele de drenaj. Scurgerile din pardea spate a panoramicului curg undeva in partea spate a rotilor din spate, iar cele din fata se preling pe langa parbriz (daca pun multa apa aceasta iese undeva deasupra parbrizului, pare ca vine de undeva de sub sticla de contur a panoramicului). Ma intreb daca este ok sa curga acolo sau este o problema, in interior nu intra apa.

 

Pe langa astea am costatat ca pe partea stanga a glisierei surubul din fata care o fixeaza de plafon este slabit si cred ca de acolo am un trancanit in anumite torsionari ale caroseriei. Acel surub este bagat din partea de jos...sus se vede capatul surubului care se infileteaza in glisiera panoramicului. Daca are cineva vreo idee cum sa il strang fara sa mai desfac plafonul, plafoniera, parasolare si alte capitonaje.

 

Multumesc!

20210818_214556.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut ! Aveti idee ce implica inlocuirea unui brat sau a mecanismului de la paravantul de la panoramic? S a rupt....si nu mai lasa trapa sa se deschida...

Screenshot_20220618-165601_YouTube.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, de curand am observat o ciupitura in garnitura, pe exterior. Aveti idee daca se poate repara cumva sau doar prin inlocuirea intregii garnituri?

300182187_460684902598090_1091397751023128664_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, inlocuire. In practica, poti incerca cu ceva gasket/silicon negru, sa umplii gaura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Anul trecut in toama am facut mentenanta la trapa, curatat, gresat, curatat furtune scurgere, totul ok. Nici nu era foarte murdara, si nici nu ma joc cu ea zilnic, o deschid de cateva ori pe an de dragul lui fiica-mea.

Am trecut prin iarna, am trecut prin primavara, zapada, ploi, totul a fost ok.

Undeva pe la inceputul verii am inlocuit parbrizul, la o firma cu renume din zona, si destul de cunoscuta, in trecut mai colaborand cu ei pe multe reparatii si schimburi de parbrize pe diverse masini.

Oarecum odata cu inlocuirea parbrizului ( drept e ca nici n-am bagat de seama decat dupa ceva vreme, ca nu am obisnuinta de a ma uita la plafon zilnic ) am constatat ca stalpii sunt "murdari" cu urme de apa. La data constatarii, era uscata zona, dar se vedea pe plafon/stalpi fata ca au fost umezi de apa - am plafon de culoare deschisa si se vede repede.

Saptamana trecuta am fost in concediu, masina fiind parcata 7 zile. Au fost cateva zile cu ploi abundente, chiar si azi dimineata a plouat.

Cand m-am suit in masina, totul era uscat, dar dupa un drum de 15-20km, totul s-a umezit in zona stalpilor fata/plafon destul de vizibil. Probabil ceva apa o fi ramas undeva, si s-a prelins, scurs...

Pur si simplu nu-mi dau seama, daca poate fi de la trapa, scurgeri, etc sau pot fi infiltratii de la parbiz care nu e corect etansat?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare dintre aceste variante. Totusi, daca e pe sus infiltratia, zic sa verifici scurgerile de la trapa, iar. Daca masina e variant si ai bare pe plafon, sa le verifici si pe acestea, sa nu intre pe la ele. Eventual da jos stalpii fata, sa vezi daca sunt ceva urme pe acolo, de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost atunci la o verificare amanuntita, s-a dat jos plafonul si verificat, curatat, reetansat toate furtunele si scurgerile.

De atunci nu am mai avut probleme, si am prins cateva ploi sanatoare.

Sper sa tina reparatia. La urmatoarea tura de probleme o voi duce la un service dedicat care doar cu asta se ocupa, si voi inlocui tot ce tine de furtune, stuturi, etc.

Operatia a costat undeva la 1000lei parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel mai corect asa este. Recomand inlocuire furtune si elementele de conectare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a fost ca aveam nevoie de o reparatie urgenta, ca trebuia sa plec din tara cu masina, si nu putea merge asa, iar cei cu service-ul dedicat m-au putut programa doar peste 3 saptamani, si nu puteam astepta atata, asa ca am mers pe optiunea cea mai rapida, oamenii fiind foarte cautati pentru genul asta de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
preoteasa andrei

 

On 18.11.2022 at 13:38, acidone77 a scris:

Problema a fost ca aveam nevoie de o reparatie urgenta, ca trebuia sa plec din tara cu masina, si nu putea merge asa, iar cei cu service-ul dedicat m-au putut programa doar peste 3 saptamani, si nu puteam astepta atata, asa ca am mers pe optiunea cea mai rapida, oamenii fiind foarte cautati pentru genul asta de probleme.

Imi poti spune te rog numele servisului? Am o problema cu trapa si nu stiu unde sa apelez. Multumesc

Modificat de preoteasa andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@preoteasa andrei salut, vad ca esti din zona rm valcea, in zona ta nu stiu sa-ti recomand un service, doar in zona Oradea/Bihor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!