Jump to content

Sistem audio [Passat CC]


dogy_10
 Share

Postare recomandată

Salut, deoarece sunt putin dezamagit de sistemul audio din cc, vin cu o intrebare: a facut cineva up date la siatemul audio, daca da cu ce anume? Merita sa caut un sistem dynaudio? Eu am pe masina navigatie Rns 510 si ma gandeam sa inlocuiesc difuzoarele si poate o insonorizare in usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se face la Dynaudio. E diferența mare, comparativ cu sistemul stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut de ales intre Dynaudio si un subwoofer custom ,am ales a2a varianta si a iesit asa:  https://vwforum.ro/topic/126711-passat-cc-sport/?page=11

Rezultatul  este impresionant .

Pe partea de bas orice difuzor e limitat atata timp cat e montat in portiera .

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata, nu e vb numai de bass. Vb de claritatea sunetului, difuzoare de medii, alta amplificare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

 

As vrea sa sa cer si eu un o parere (sau mai multe) in legatura cu upgrade-ul boxelor pentru Passat CC. Am insonorizat portierele de pe fata si una din portierele de pe spate, iar apoi am observat ca daca probez doar cate o boxa pe spate pentru a vedea diferenta calitatea sunetului este foarte slaba pe ambele parti. Masina are soundsystem de fabrica (cu amplificator). Nu stiu daca boxele de pe spate sunt slabe din fabrica sau pentru ca sunt vechi, insa as vrea sa le inlocuiesc.

 

Ar fi o varianta mai buna decat 2 boxe dynaudio SH ? Din cate am inteles calitatea la dynaudio este una foarte buna, insa nu stiu daca acestea sunt plug and play si la soundsystem sau daca exista o varianta aftermarket (noua) mai buna. Dezavantajul pe care il vad la dynaudio SH este ca pot sa cedeze dupa un timp scurt, sau deja sa aiba o calitate scazuta, datorita trecerii timpului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alfat de la 2 persoane care vand Dynaudio ca e nevoie si de inlocuirea amplificatorului (doar cablajul e comun). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da, ca sa faci retrofitul complet si sa se auda ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Sistem audio [Passat CC]
  • 1 month later...

Am si eu probleme cu sound system. 

Am facut retrofit la Dynaudio si MIB2. Initial aveam blaupunkt, cablajul a ramas, am pus amplificatorul negru de b6 cu 3C0, apoi cel de b7 cu 3AA...456 si nu mergeau decat pe internal, deci incompatibile.

Am gasit prin germania un amplificator 3AA035466A l-am montat si surpriza, merge pe external deci e compatibil, dar am eroare center speaker - open circuit.

Cel mai probabil a fost luat de pe un T6 care are acel difuzor pe mijlocul bordului, in total 11 difuzoare. Am mai gasit si cu B tot de pt T6

Stiu  niste persoane care au amplificatorul 466 fara terminatie si unul cu C in coada si functioneaza totul fara erori. 

Se poate face vreo adaptare, o schimbare de soft ceva pentru a-l face compatibil si pe acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am tot studiat problema asta, am gasit ca pe T6 sunt puse si 466 simplu si A si B.. deci problema ar fi de adaptarea fiecarui amplificator.

 

Am gasit fisier .xml cu adaptari pentru 466 dar cand incerc sa il incarc cu odis, da eroare la verificare :(

 

Din soft nu cred ca reusesc, asa ca am cautat in elsa, la T6 ar fi pe mufa T24D pinii 13 si 16 care duc in R208 center speaker.

Am gasit si codul difuzorilui care e 3G0035415C - e un mid-range de 2ohm

 

As putea lega firele la un amplificator Pioneer care e cu subwooferul in portbagaj? 

Obosesc amplificatorul dynaudio cu ceva, se arde? 🙄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Nicolae Micleusescu

Salutare. Am achiziționat și eu o navigație cu android 12, am conectat tot așa cum trebuie ( zic eu ) dar problema este că nu se aude in boxe. Are careva vreo idee? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta are sistem de sunet (amplificator) de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!