Jump to content

Frane - Discuții & probleme (Touareg 7P)


cyp2mobile
 Share

Postare recomandată

Ai schimbat si sabotii din discurile de frana spate? Daca nu, nu cred sa ai probleme. Daca da, cu zice si colegul mai sus, exista o procedura de "grinding" si se face din mers cu interfata pusa. Ideea e sa se frece sabotii aia putin pana ramane o distanta anume intre ei si disc.

Acum intreb si eu in necunostinta de cauza, avand in vedere ca sabotii aia sunt folositi doar la frana de mana, e necesar sa fie schimbati vreodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde

Cine isi parcheaza masina in panta tot timpul , da , apare uzura in timp

La mine nu e cazul , nu s-a umblat la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De curand am schimbat si eu placutele de frana, am ales placute Brembo si senzori tot Brembo.

Nu stiu ce brand a fost folosit anterior pt. ca informatia de pe ele nu mai era lizibila.Cu placutele vechi dimineata cand ieseam din parcare(cu spatele) se intampla destul de des sa scaratie...cu cele noi nu se mai intampla acest lucru(momentan).

Momentan sunt multumit de ele dar nu pot spune ca este o parere finala deoarece am putin pt 300 km cu ele...vedem pe parcurs.

 

Schimbul l-am facut personal deoarece este foarte simplu, nu este nevoie de diagnoza sau de vreo procedura de urmat dupa montaj, cel putin eu nu am facut nimic special cu exceptia faptului ca in primii 2-300km sa nu pun frane bruste..clasic ca la orice masina :)

 

Se gasesc pe youtube suficiente tutoriale despre cum se face.

 

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii Brembo, au pastile doar pe o parte a etrierului sau pe ambele? Eu mi-am comandat mai demult un set si au pastile doar pe o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pt una dintre placute ,cea de pe interior.

Senzorii anteriori erau OEM si tot doar pt 1 singura placuta au avut.

 

image.thumb.png.a5457206a21d4be06b3bec3a42fbe947.png

 

Hella, Textar...(si altele probabil) vad ca vin in combo 2x

 

image.png.cb35b6143036d518f42eb231900a81b6.png

 

 

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am vazut postul tau, mi-am amintit si mi-am comandat si eu placute pe spate, discurile-s bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu impresii dupa 2500-3000 km, placutele isi fac treaba bine, nu scartaie, se comporta normal.Ca si minus:lasa praf pe jante.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a aprins martorul de la plăcute. Cum aflu pe care punte trebuie schimbate? M-am uitat cu VCDS  dar nu-mi arată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca sunt uzate si fata si spate aprox la fel , trebuie schimbate toate

Daca doar pe o punte iti dai seama imediat vizual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva ce coduri au discurile și plăcuțele pe spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din factura mea unde am schimbat tot fata spate OEM

dfgtr.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , scuze Catalin , nefiind in domeniu , uit si scriu uneori cu M

Stiu diferentele

OE am pus eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca doar senzorii sunt 7P restul 7L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, codurile postate de colegul Tavi nu cred ca iti sunt bune, tu ai alt cod motor.Cel mai sigur se cumpara dupa seria VIN, sau daca te pricepi putin poti folosi programe online pt. a vedea codurile, citesti de pe sticker-ul din portbagaj/carte service codul PR al  franelor tale.

 

https://7zap.com/en/

http://www.oemepc.com/

 

Exemplu

 

image.thumb.png.2eb688bf7104e3bce4d9f367f8bd8618.png

 

Se pare ca pastreaza codul cu 7L...asta nu inseamna ca nu se potriveste la 7P :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am văzut la mai multe cu 7L. Cred ca se potrivesc. Am decis sa merg pe Brembo discuri și plăcute 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_florian

Salutare tuturor,

 

Imi puteti recomanda un service in Bucuresti unde se poate rezolva recalibrarea pentru frana de mana? La Midocar m au programat peste o saptamana iar estimarea lor pentru rezolvarea problemei este de  4, 5 ore (550 lei pe ora) pentru a rezolva problema.

Am schimbat placutele de frana la un service oarecare iar ei au folosit VCDS pentru deschiderea etrierilor desi nu este necesar, in acest proces au dat totul peste cap cu privire la frana de mana

 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu le schimb săptămâna asta. Deci nu se recomanda deschiderea etrierilor cu VCSD? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. VCDS-ul se foloseste daca inlocuiesti si sabotii pentru frana de mana, procedura se numeste grinding si se seteaza airgap-ul intre saboti si discuri. Daca inlocuiesti si discurile, sa nu tragi frana de mana..din motive evidente.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are ideie cineva de ce mi a ieșit fum albastru de la roti după ce am schimbat discurile și plăcuțele? Am făcut un drum mai sportiv dar cred ca nu e normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri/placute de slaba calitare si/sau montate necorespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.04.2022 at 9:09, Mihai_c a scris:

Are ideie cineva de ce mi a ieșit fum albastru de la roti după ce am schimbat discurile și plăcuțele? Am făcut un drum mai sportiv dar cred ca nu e normal. 

ai incins discurile si placutele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La întoarcere nu am avut probleme. Rotile erau reci. Cred ca erau noi și nu aveau rodajul făcut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!