Jump to content

VW GOLF 7 VARIANT.....


Blazer

Postare recomandată

Bună seara, chiar daca sunt membru pe acest forum din 2010, abia acum am cumpărat prima mea masina din grupul VAG. 

Tocmai ce am cumparat un Vw Golf 7 Variant 1.6 TDI 110 CP EURO 6.

Masina este din 06. 2014 cu 158k km dotata decent spun eu, printre care enumăr câteva:

-tapițerie piele 

-cutie automata Dsg 7

-navigație mare 

-senzori lumini

-senzori ploaie 

-senzori presiune anvelope 

-incalzire scaune 

-lumini ambientale in fetele de uși și picioare 

-senzori parcare fata/spate

-jante aliaj pe 16 

-comenzi volan 

-dublu climatronic 

-scaun șofer cu masaj 

-sistem audio dynaudio 

-computer bord premium 

Cam atat imi vin acum in minte la ora asta târzie, de masina numai de bine, îmi place foarte mult cum se conduce, cutia automata e de vis (e prima oara cand conduc asa ceva), de asemenea si prima masina diesel. 

IMG_20180805_152829_1600x1200.jpg

IMG_20180805_153037_1600x1200.jpg

IMG_20180805_153043_1024x1365_768x1023.jpg

Modificat de Blazer
Link către comentariu

A sosit si comanda cu câteva produse de detailing, abia aștept sambata sa le testez ?

IMG_20180807_185020_768x1024.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Consumul după o mini vacanta pe Valea Prahovei, unde am stat mai mult in coloana decât m-am bucurat de vacanta ?

Daca este bun sau rău pentru un diesel nu stiu pentru ca am avut numai benzina care lua 8-9 litri pe același traseu. 

P. S in timp ce eram la spălătorie si ma holbam pe la masina am observat ca 3 geamuri are ca an de fabricație 2013, iar celelalte au 2014. Masina fiind fabricata în 02.01.2014.E normal asa ceva? 

 

IMG_20180816_172610_1024x768.jpg

Link către comentariu

Frumoasa masina! 

Verifica daca pe toate geamurile ai ultimele cifre din seria de sasiu. Aia ar insemna ca sunt geamurile originale.  Pana la urma data fabricației lor nu contează ( doar dc e după iesirea masinii pe poarta fabricii:) 

Link către comentariu

Se întâmplă să rămână geamuri dintr-o comandă anterioară anului de fabricație. Am văzut și la mașini fabricate în aprilie să aibă geamuri/parbriz din anul precedent.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut, sa o stapanesti sanatos!

Multisori km, daca totul merge ok inseamna ca este fiabil motorul. Ca si consum ar trebui sa fie cel mai economic dintre toate care se pun pe Golf. La mers pe DN-uri ar trebui sa ai 5% iar pe autostrada daca mergi 120-130 ar trebui sa ai maxim 7%. In oras nu stiu, ne vei spune tu, este un topic cu consumuri Golf 7 si ce Golf 7 avem, daca nu ai scris acolo te invit.

Sa ne arati si cum merge operatiunea de detailing. Iti recomand o decontaminare cu argila inainte sa dai cu produse de detailing, ceara lichida/solida.

Sa te joci cu Autoholdul (butonul de sub frana "de deget") ;) 

Link către comentariu

Ms frumos codz. 

Într-adevăr pe DN-uri, ia 4,5 - 5%. Pe autostrada cu pilotul automat la 130 consuma maxim 6%,de obicei vad 5,7-5,8%. In oras nu stiu ca ies in fiecare zi și nu am putut sa imi fac o idee. 

La ce referi sa ma joc cu Autoholdul, se activează doar cu centura pusa. 

Între timp au ajuns câteva "chestii" din China ?

 

2018-08-29_20.41.34.jpg

2018-08-29_20.41.06.jpg

2018-08-29_20.36.43.jpg

Link către comentariu

Chestiile din China pt uși sunt pur design sau au și alta utilitate!? 

Modificat de davides
Corectat
Link către comentariu

davides au doar rol de design, sa mascheze șuruburile. 

codz clar imi place cu el on ? 

Între timp am ajuns la 162K si ne pregătim de revizie în 2500km,vreau sa trec pe ulei Ravenol. 

Masina merge in continuare exemplar cu o mica excepție ca mai aud din când în când clasica scartaiala la trecerea peste bumper-e. 

IMG_20180907_103755_1024x768.jpg

IMG_20180906_191459_1024x768_1024x768.jpg

IMG_20180908_150659__01__01_1024x473.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Pentru filtre ce recomandati? As vrea sa merg pe MANN dar nu stiu cel de combustil, tot MANN sau pe original? 

Link către comentariu

Hai sa ne mutam pe topicul de revizii golf 7. Eu recomand Mahle/Knecht, insa am vazut recent ca au gasit colegii un filtru de habitaclu/polen cu un strat aditional care filtreaza mai eficient aerul. Eu am sa-l iau in considerare la urmatoarea revizie., cauta LAO888 sau FP 26 009.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am făcut si revizia cu ulei Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30, filtru de combustibil OE, si restul filtrelor MANN. 

Sa schimbat si lichidul de frână conform tabelului de întreținere VW. 

Distributia trebuie schimbata la 210k sau 07.2021 care intervine prima 

Am schimbat și becul de pe faza scurta, dificil tare de schimbat fără a demonta farul, nu înțeleg cum de nu au făcut un sistem mai simplu ținând cont ca schimbi becurile de câteva ori bune cât rezista masina. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Buna seara.

Intre timp am ajuns la 166xxx Km, sa aprins check engime si mi-a dat eroare de bujie incadescenta pe cilindrul 3.Am dat comanda oem VW cu 64 lei.

Am cumparat 4 anvelope de iarna CONTINENTAL WinterContact TS860 195/65R15 91T la 260 lei/buc, plus 4 jante tabla la 400 lei cu montaj, echilibrat inclus.

Am cumparat si VCDS 18.2 in romana cu care am activat pentru inceput staging cluster, vor urma mai multe :)

staging

Modificat de Blazer
Link către comentariu

Am rulat cam 500Km cu anvelopele noi si sunt mai zgomotoase fata de cele de vara, de vara am pe 16' Hankook ventus primer 3 si Continental contiecocontact 5. Intre timp m-am mai jucat cu vcds si am mai activat:
- us style intensitate 15%
- catitate necesara de conbustibil pana la full (refuel quantining)
- sa se aprinda si stopurile de pe haion/portbagaj la franare.
- la franarea de urgenta sa se aprinda avarile
- schimbarea interfetei din highline in carbon la meniul navigatiei
- sa se inchida geamurile automat daca incepe ploaia.

Intre timp am comandat si bujiile marca Beru cu 710 lei  :blink:

IMG_20181125_161245_1024x768.jpg

Modificat de Blazer
Link către comentariu

Cum sa fie atat bujiile ..doamne ??

Nu stiu ce mare diferenta sa fie fata de un 2.0 tdi cffb de pe golf 6 ... dar bujiile in cazul meu sunt 300 lei. 

Inteleg preturi de mii de lei la ambreiaj, turbo , egr ...dar la bujii

 

Link către comentariu

La tipul meu de motor pe cilindrul nr 3 este bujie incadescenta cu senzor de presiune, celelalte 3 sunt normale care costa 50-60 lei buc, cea cu senzor de presiune costa 600 lei.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!