Jump to content

probleme la consola centrala


mirceaz
 Share

Postare recomandată

parca numai mie mi se intampla lucruri rele la masina...

astazi am constatat cu mare uimire ...ca prostia aia de ambipur a curs si mi-a stricat zona de sub duza de aer...s-a incretit platicul acela fin care acopera consola centrala si s-a stricat destul de rau pe o zona de cam un cm patrat

mi-am ieshit din nervi... nu mai pot....

cine stie daca se poate repara cumva chestia asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry....incearca cu un smirghel fff fin si apoi cu putin polish de vopsea, adica de exterior dar e greu sa obtii o suprafata identica cu originalul , macar salvezi situatia cat de cat , sau pui o folie de la Foliatec pe acel plastic de la consola, pune niste poze daca poti ca sa se vada mai bine ce sa intamplat :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu la noul spark si nu ai ce face sau cel putin la mine este ca si corodat plasticul daca mai dau si cu smirghel fac gaura , aveti grija ca ataca plasticul ambipurul si chiar si braduletele cu lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu cred ca vei reusi sa arate ca la inceput. Se pare ca toate odorizantele lichide au proprietati distructive: un coleg a reusit sa distruga toata fata de la consola centrala + butoane aeroterma +CD-ul Sony de la porcaria de odorizant care era tot Ambi pur. Am desfacut de curiozitate fata de la CD in speranta ca i-o pot curata, dar stupoare: atacase cablajul mai ceva decat HCl sau FeCl3, practic a distrus tot. Eu de ani buni nu mai folosesc decat saculeti ascunsi prin diverse locuri(atentie ca la caldura si parfumul din acestia devine lichid si are aceleasi proprietati distructive) sau granule care se pun in scrumiera (sunt fumator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai pomenit de caldura.

ambipuru a stat mereu in aceeasi pozitie in acelasi loc, nemiscat, si nu a curs de loc. astazi insta a fost foarte cald aici la mine. masina a stat la soare iar cand am intrat in ea...era o caldura foarte mare.

cred ca din cauza caldurii prostia de betzishor absorbant si-a modificat proprietatile si a absorbit mai mult decat necesar, rezultatul, a dat pe afara.

totusi producatorii ashtia sunt tampiti....chiar asha...alta substanta mai nociva pentru plastic nu cred ca reusheausa gaseasca.

la mine totul s-a petrecut cam in jumatate de ora, atat a stat masina singura. si in intervalul acesta mic a facut ravagii prostia asta de odorizant.

m-am uitat pe polo9n.info si o consola dasta costa 69euro, mi se pare ciudat pretu.

ma bate gandu sa merg la reprezentantza sa vad ce pot face cei de acolo si sa vad care este pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau pentru tine, parca le cauti, una dupa alta pietricele, grila...

Sper sa te opresti aici!

Bafta! Si Paste fericit alaturi de cei dragi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca asa coroziv este ambipurul sau orice alt odorizant lichid ganditi-va la plamani cum se simt ei :wacko: .

Daca fumatu' este daunator sanatatii oare cum o fi ambipurul ?

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uit cu stupoare la cele scrise, daca eram prin alta tara poate as fi sugerat sa fie data in judecata fabrica producatoare de astfel de odorizante.

Eu personal utilizez aceste "corozive" dar montate la grila de aer de la picioarele pasagerului din dreapta cu mare succes... Nu suport sa vad odorizantele implantate pe grila frontala... va recomand la fel si nu veti mai avea astfel de probleme.

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am adus aminte de inca un caz...

un prieten a pus tot odorizatul cumva ca tine ascuns si un pasager l-a livit din greseala cu piciorul. A doua zi mocheta era varza, am vazut cu ochi mei....incredibil.

ps.

de-a dreptul enervant: pana sa se intample accidentul deabea simteam mirosul odorizantului, acu ca s-a varsat, pute de rupe. si cred ca va mai persista mirosu asta mult de acum in colo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi baieti,

Folositi numai mirositoare tip gel, cum sunt cele MADE IN JAPAN din Carrefour si benzinarii, acele borcane de tabla care miros al naibii de bine. Astea lichide curg si ataca in draci (era cunoscuta), iar alea de hartie la contactul cu plasticul se topesc si ard pe loc plasticul, ceva infiorator.

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu o poza cu cele Japan sa vada si ochiul nostru cum arata si sa stim ce sa cumparam! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pun o poza. Intre timp descriere: sunt din tabla, rotunde, mov, verzi sau portocalii, au un nume tampit si scrie pe ele Made in Japan si chiar sunt japoneze. Are (avea) la Carrfour Orhideea si la OMV-uri. Miroase tare si se potriveste ca dimensiuni cu doza de 0,33 de cola. zici ca sunt cutii de pateu de ficat.

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hey boys :lol: eu nu o sa mai folosesc odorizant in viata mea in mashina :)

problema e ...cum refac suprafata stricata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i s-a intamplat si lu taicamiu, el avea niste gargauni sa-si atarne braduletii de maneta de actionat stergatoarele in espero. acum si-a luat vectra si la primu bradulet s-a incretit plasticul langa contact si s-a rupt.

solutie ptr remedierea plasticului ala nu exista (a intebat la reprezentanta) iar pe o masina noua e foarte dureros :lol: incearca sa cauti o consola pe ebay.de sau ceva.

ca odorizant am mai vazut ca se pun saculeti atarnati de carligul ala de la manerul din plafon al pasagerilor din spate.. nu prea are ce sa atinga acolo. asta daca nu vrei sa agati de oglinda.

chestia asta cu odorizantele care ataca plasticul trebuie cumva mediatizata sa nu se mai intample asa la masinile noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit la MOL odorizant care avea lichidul intr-un tub de plastic inglobat in carton.

Tubul asta se gaureste putin la partea superioara si lichidul se evapora pe acolo. In principiu nu prea are cum sa curga.

OT: In opinia mea, topicul este de interes general si ar fi util de mutat la discutii generale, fiind vorba de o problema destul de serioasa care ne poate afecta pe mai multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa pui o poza sa vedem cum arata. Am vazut si eu dar la tine este bordul (partea abraziva) sau consola (partea fina)? Am fost la Seat in Timisoara si mi-a aratat cineva niste borduri la care a sarit Air-Bag-u si erau reparate. Abia daca iti dadeai seama...deci se poate dar sincer nu stiu cum si nici nu cred ca poti afla asta de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate inteleg eu cele japoneze sunt cele care arata ca niste lumanari parfumate, doar ca mai au un capac de plastic cu gauri deasupra lor.

Sunt f. bune pentru ca intra bine in locurile pentru sticle/pahare si miros ok.

Cat despre AmbiPur e interesant de citit pe ambalaj ce scrie... intre ce temperaturi poate fi tinut si daca scrie ceva despre atacul plasticului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am observat la o intersectie... un ciudat avea de vanzare o groaza de ambipur pt masina... oare ce continea? banuiesc ca nu era continutul original...

eu inca tot la grilele de la picioare il tin.. chiar daca curge pe pres.. e mai usor de schimbat decat bordul

cele japoneze ocupa loc si nu stiu daca trec pe aceasta metoda, dar spatiul apre singurul dezavantaj pe moment la aceasta solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la reparatie,propun dat grila jos si vopita in negru sau orice alta culoare (daca se vrea tuning a la Dacia).Nu va arata ca cea originala deoarece aceea este acoperita de un strat fin de vopsea cauciucata...

Taica-miu a patit-o la megane .A pus un odorizant de genul Ambi Pur si i-a topit plasticul de la o fanta de ventilatie.

Eu sunt patit demult de la Cielo si m-am invatat minte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ceva timp acele odorizante din gel si sunt foarte multumit de cum miros si cat rezista. Pe capacul din plastic de deasupra scrie Limonene, iar pe cutie My Shaldan si sunt de diferite arome (portocale, lamaie, mar etc.) Se gasesc la Metro si in alte multe locuri si vi le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am observat la o intersectie... un ciudat avea de vanzare o groaza de ambipur pt masina... oare ce continea? banuiesc ca nu era continutul original...

eu inca tot la grilele de la picioare il tin.. chiar daca curge pe pres.. e mai usor de schimbat decat bordul

cele japoneze ocupa loc si nu stiu daca trec pe aceasta metoda, dar spatiul apre singurul dezavantaj pe moment la aceasta solutie

contine apa de colonie :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu o mirositoare japoneza :D f. placut mirosul... de lime... si pe ele spune sa nu le tii la caldura... dar din suportul de pahar din spate nu cred sa sara pe langa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasit, cumparat de la Carrefour, 150000.

Multumesc Boby pentru informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!