Jump to content

Filete reconditionate


MishuL
 Share

Postare recomandată

Nuuuuu! Broasca!Broasca!Broasca!Broasca!Broasca!

Bai, ca zise RG de filete bulite, atzi auzit de tehnologia Helicoil pt. recond. filete bulite? O sa fac un topic pe chestia asta, m-a interesa sa cumpar o trusa, dar e multe milioane si vreau sa stiu daca sunt amatori pt. rec. filete de bujie, de prezon etc., ca sa stiu daca-mi mai scot ceva din bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuuuu! Broasca!Broasca!Broasca!Broasca!Broasca!

Bai, ca zise RG de filete bulite, atzi auzit de tehnologia Helicoil pt. recond. filete bulite? O sa fac un topic pe chestia asta, m-a interesa sa cumpar o trusa, dar e multe milioane si vreau sa stiu daca sunt amatori pt. rec. filete de bujie, de prezon etc., ca sa stiu daca-mi mai scot ceva din bani...

Am auzit stimate, :salut: si cel mai dureros si mai critic loc unde le doare pe motoarele de vw aircooled si au nevoie de asa ceva ca de aer!!! sunt filetele din bloc de la prezoanele de chiulase :shock: , care, mai ales la motoarele pre 70 (cele post 70 au inserturi din fabrica!!!) :salut: au prostul obicei sa se smulga la strangere cu cheia (dinamo, ad labam, ce mai conteaza in momentul ala cacacios?)!!! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci unul pe lista pt. filet de bujie! :ok: Ash avea si eu f'o 2-3.... Altzii nu mai suntetzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema e un pic mai complicata acolo sa mai facut o data o reductie da afost un rahat care cand am scos bujia a iesit si reductia .In ce consta scula pe care vrei sa o achizitionezi si cum functioneaza daca nu sunt prea indiscret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o scula speciala de "reface" filete prin adaugarea unei 'sarme'.. da' io zic ca reductia e mai de baza... inainte de a o pune, dai cu niste solutie de lipit metale pt. temperaturi mari Loctite si nu mai iese de acolo, eventual ii faci filet invers la reductie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se baga un tarod special in gaura bulita, pe urma cu o alta unealta din trusa se introduce o spirala din otzel aliat cu sectiune romboidala si... gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vreau sa cumpar trusa! Pt bujii costa 260 RON, iar trusa M 6-8-10-12-14x1,25 costa 11 milioane. Doreshte cineva? Propun un 30 RON pt. fiecare gaura de bujie reconditzionata. Nu e valabil daca chiulasa a fost bucshata aiurea etc. si sa zicem 25 pt M10, M12 si 20 pt. M6, M8.

La prima strigare l-ash vedea pe Costel cu 2 gauri (de bujie, zic :o ).

Garantez filetul "pe viatza" (atentzie, filetul nu eventuale fisuri!!! acestea nu au nici o treaba cu filetul, de obicei apar de la "forja", mai ales la 1600 pus pe bus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu cu 50ron pt gaura aia in care shade sonda de pres ulei. ar merge un m10 acolo (cred)... da' daca o lalaitzi pina la toamna urmatoare... ma mai gindesc... :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu cu 50ron pt gaura aia in care shade sonda de pres ulei. ar merge un m10 acolo (cred)... da' daca o lalaitzi pina la toamna urmatoare... ma mai gindesc...
Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah.. shtiu ca ala e lost forever.... vreau filet M10 pt sonda de dacea ;) te bagi ori ba? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mah.. shtiu ca ala e lost forever.... vreau filet M10 pt sonda de dacea :) te bagi ori ba? ;)

<{POST_SNAPBACK}>

ne ne... sonda originala are filet M10x1 cu inclinare 1:16 iar sonda romaneasca ;) are M14x1,5... merge direct gaurire si apoi filetare

adaptorpres.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu minim o gaura la una din chiulasele de la AB deci ma bag si eu

ca o completare chiulasele mele au deja cate un filet facut asa ( la cele de bujii ma refer ) iar unul din celelalte 2 filete e zob...

celalalt e intr-o stare mai bunicica dar s-ar putea sa fie de refacut ambele filete ( asta tre sa mai studiez )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa zicem atunci asha:

-1 gaura 30 RON

-2 gauri 50 RON

-4 gauri 80 RON

Ultimule, te trec la sigur cu 2 gauri?

Costel, te trec si pe tine cu 2 la chiulasa aia cu bujiile bagate cish?

Daca ashtia doi confirma, ma duc imediat dupa Bran si iau trusa.

P.S. Pe masura ce se mai inscrie lume sunt dispus sa reduc considerabil din pretz, deci pretzul va include consumabila (spira) si o amortizare a trusei- cu cat sunt mai multzi doritori cota-parte din amortizare scade.

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baaaai.... ma bag cu 50ron indiferent daca foloseshti scula aia sau nu... numa' sa-mi dai gaura aia.... :lol: ...

a! si daca n-o folosesti... ar fi mai bine sa rezolvam inainte de bran....

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!