Jump to content

ABS


cristivw
 Share

Postare recomandată

Si daca ti se buleste frana si ai accident, nu e tot aia? Nu cred ca trebuie sa omologhezi nimic, pt. ca au venit masini asa din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se omologheaza la RAR? ce se poate face ca sigur nu poti circula doar asa dupa ce l-ai montat. sa nu te joci cu asa ceva ca daca Doamne fereste ai vre-un accident e nasol.

Omul le cunoaste pe toate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ti se buleste frana si ai accident, nu e tot aia? Nu cred ca trebuie sa omologhezi nimic, pt. ca au venit masini asa din fabrica.

Aia crezi tu. Realitatea e alta. Modelele difera foarte mult intre ele la dotari. Daca ai accident si cine ti-a montat abs ca sa "ai si tu asa cum au altele" in parcare ti-a reglat gresit ceva la cum sa functioneze, sa vezi atunci distractie. Evident ca poat fi montat si merge perfect, insa poate nu!

@golfistul, la care "om" te referi?

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORICE modificare a sistemului de franare ar trebui omologata. teoretic.

cred ca se referea la oameni in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa facem multe.

Daca eu imi pun discuri ventilate, ca masina nu are, trebuie sa ma duc la RAR?

Oricum "teoretic" toate treburile astea ar trebui facute intr-un service care sa-ti dea garantie la lucrare, nu? Deci nu ar trebui sa fie probleme.

Si daca la o masina cu ABS din fabrica se strica ceva la sistemul de ABS, numai tin franele?

Asa ca sa fim seriosi cu omologatul si cu toate alea, pt. ca important e sa facem treaba bine, indiferent daca o facem noi sau un "service autorizat".

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca sa fim seriosi cu omologatul si cu toate alea, pt. ca important e sa facem treaba bine, indiferent daca o facem noi sau un "service autorizat".

Bafta

Ma faci sa rad cand citesc astfel de afirmatii. Tu stii ce e aia lege? Sper ca nu sunt multi care au asa atitudine ca tine! Oare de ce s-a inventat legea, ca sa o incalcam, nu? E ca si cum mi-ai argumenta ca nu e nevoie sa ai carnet daca stii sa conduci "bine". Ca doar carnetul e o bucata de hartie data de politie in urma unui examen. Dar ca exista oameni care conduc mult mai "bine" si fara carnet.

Tu intelegi ca o modificare de genul pus ABS la un model de masina fara ABS e o schimbare majora de design care trebuie omologata? Nu e deloc acelasi lucru cu pus un spoiler daca tot vorbim de modificare! Omologarea tocmai asta face, confirma ca a fost montata "bine" sau ca treaba a fost facuta "bine" indiferent de catre cine. Dupa un eventual accident sa-mi spui si tu cum ai putea dovedi ca treaba era facuta "bine" si nu din vina ta a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog ce se intampla daca ti se strica ABS-ul la masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca am inteles intrebarea, insa sincer inca nu s-a stricat si nu stiu ce se intampla. Sau ai vrut sa stii daca o sa circul cu el defect? Nu, nu o sa circul. In fine, scrie mai bine tu unde ai vrut sa ajungi cu intrebarea ca nu cred ca ti-am raspuns cum te asteptai... Sau da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun topic pe acest forum unde nu te-ai bagat in seama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

:P :P :D Dar aerul conditionat cum fac sa mi-l omologhez si eu? :P :D :D

Poate imi face prea frig vara in masina si murind inghetat creez vreo catastrofa!

:D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in germania se trece in carte si schimbarea barilor inguste cu unele late, evazarea aripilor....

sorine, tie daca ti-e cald vara, deschizi geamurile, inferioara si talpa...:vinemosul::wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
in germania se trece in carte si schimbarea barilor inguste cu unele late, evazarea aripilor....

sorine, tie daca ti-e cald vara, deschizi geamurile, inferioara si talpa...:vinemosul::wub:

Germania este Germanie, Romania peste 20 ani poate va ajunge cum era Germania acum 20 ani...

Insa montarea unui sistem ABS ar trebui incurajata ca si montarea motoarelor care sa corespunda normelor euro 2 sau chiar 3 pe autoturisme non euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar trebui facut e departe rau de ce se intampla. RAR nu cred ca o sa omologheze montarea de abs sau puntea cu discuri pe spate, ei de abia trec jantele in talon, si sunt obligati sa o faca.

Modificat de danmoise
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun topic pe acest forum unde nu te-ai bagat in seama?

Mie mi-ai scris asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca am inteles intrebarea, insa sincer inca nu s-a stricat si nu stiu ce se intampla. Sau ai vrut sa stii daca o sa circul cu el defect? Nu, nu o sa circul. In fine, scrie mai bine tu unde ai vrut sa ajungi cu intrebarea ca nu cred ca ti-am raspuns cum te asteptai... Sau da?

Eu stiu ca daca nu mai mere ABS-ul masina se comporta ca una fara, sau gresesc? Si daca se intampla asa inseamna ca nu e nici un pericol daca eu imi pun ABS si nu-mi mere centrala cum trebuie dar imi merge servofrana ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!