Jump to content

ABS


cristivw
 Share

Postare recomandată

salut! nu cred ca s-a mai discutat... dar... ma gandesc la ceva util pt majoritatea mk2-urilor ce au servofrana... de fapt este mai mult o necesitate cred eu - ABS. stiu ca unele modele de golf 2 (cele de la sfarsitul perioadei de fabricatie, dupa '90) au avut ca dotare optionala ABS-ul. de asemenea, passat-ul din aceeasi perioada a avut pe el ABS. acum stiu ca mai multe piese se potrivesc de la passat la golf2 si viceversa.

in ideea aceasta... ar putea fi luat un sistem ABS complet de la un passat si pus pe golf2? sau chiar unul de golf2, pus pe cel care nu are in dotare?

tin sa precizez ca masina "in cauza" pe care as dori ABS este cea din semnatura - 1990 golf 2 gti, 1.8 8valve, 82kw, motor PB, frane cu disc si pe spate.

mai exact, ce ar trebui luat? care sunt toate componentele ce ar trebui transplantate de la passat sa zicem, la golf2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! nu cred ca s-a mai discutat... dar... ma gandesc la ceva util pt majoritatea mk2-urilor ce au servofrana... de fapt este mai mult o necesitate cred eu - ABS. stiu ca unele modele de golf 2 (cele de la sfarsitul perioadei de fabricatie, dupa '90) au avut ca dotare optionala ABS-ul. de asemenea, passat-ul din aceeasi perioada a avut pe el ABS. acum stiu ca mai multe piese se potrivesc de la passat la golf2 si viceversa.

in ideea aceasta... ar putea fi luat un sistem ABS complet de la un passat si pus pe golf2? sau chiar unul de golf2, pus pe cel care nu are in dotare?

tin sa precizez ca masina "in cauza" pe care as dori ABS este cea din semnatura - 1990 golf 2 gti, 1.8 8valve, 82kw, motor PB, frane cu disc si pe spate.

mai exact, ce ar trebui luat? care sunt toate componentele ce ar trebui transplantate de la passat sa zicem, la golf2?

ai eu am servo si , sincer spun ca nu-mi trebuie altceva la frana! daca apas mai tare ...ingheata! ce face abs-ul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Previne "inghetatul", adica blocarea rotilor. E bun vara si pe drumuri bune, in schimb iarna eu as avea emotii cu ABS. Cel putin pana te obisnuiesti cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abs-ul asta nu lasa rotile sa se blocheze. E foarte bun sistemul, merita sa ai asa ceva pe masina, dar trebuie mare atentie iarna. Distanta de franare creste (iarna) dar e mai manevrabila masina. Practic, rotile se invart deci ai control asupra directiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere abd-ul e cam inutil pe o masina gen golf 2 mai ales daca iti place sa conduci putin mai sportiv eu personal am abs care e functioneaza cand vrea el si nici nu ma gindesc sa-l repar pt ca de fiecare data cand a intrat in functiune mi-a dat o senzatie foarte neplacuta.

E destul de nasol cand tu vrei una si masina alta iar ceea ce face abs-ul adica sa lase rotile sa invarta la limita de blocare poate sa faca si un sofer cu ceva bun simt in picior.

Abs-ul nu este altceva decat un gadget aditional pentru cei mai putin inzestrati pt soferie sau mai comozi din fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Se poate pune, insa este mult de munca si ideal ar fi sa ai o masina completa donatoare.

Este un sistem foarte util si personal nu as renunta la el pentru nimik in lume, m-a scos de foarte multe ori din incurcatura MAI ALES IARNA PE GHEATA.

Multa bafta si daca reusesti spune-ne si noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABS-ul este foarte bun indiferent de anotimp, te ajuta in multe situatii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt o masina ca golf 2 cred ca nu este neaparat necesar abs ...

avand in vedere ca masina nu depaseste 1 tona si totusi are frane cat de cat bune.

daca te pricepi ca sofer poti sa faci aproape acelasi lucru pe care il face si abs-ul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt o masina ca golf 2 cred ca nu este neaparat necesar abs ...

avand in vedere ca masina nu depaseste 1 tona si totusi are frane cat de cat bune.

daca te pricepi ca sofer poti sa faci aproape acelasi lucru pe care il face si abs-ul :)

cum poti sa apesi frana asa cum face ABS-ul? ai 4 pedale de frana? chiar daca esti super-sofer :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis aproape acelasi lucru :) , adica apesi frana repetat si rapid fara sa o bagi in blana :( , abs-ul asta face, actioneaza frana in mod repetat, nu stiu exact de cate ori pe secunda sau ce o fi , atat ca nu lasa sa se blocheze rotile ;)

iarna asta am fost multumit de cum s-a comportat masina mea in trafic ... si franare ca deh ... taximetristii nu au auzit de dat prieritate :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca am deschis bine topicul... are priza la public. :)

totusi... stim ce face, parerile sunt impartite, unii pro, altii contra.

concret, ca raspuns la ce s-a inceput? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am zis aproape acelasi lucru :) , adica apesi frana repetat si rapid fara sa o bagi in blana :( , abs-ul asta face, actioneaza frana in mod repetat, nu stiu exact de cate ori pe secunda sau ce o fi , atat ca nu lasa sa se blocheze rotile ;)

iarna asta am fost multumit de cum s-a comportat masina mea in trafic ... si franare ca deh ... taximetristii nu au auzit de dat prieritate :P

ABS-ul actioneaza pe fiecare roata individual; depinde de aderenta suprafetei pe care se afla rotile in momentul franarii

Si, dupa cate stiu, iarna nu se foloseste frana de serviciu. se foloseste frana de motor!

Modificat de bubuleanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frana de motor nu e prea utila iarna daca ai ABS. Chiar si fara ABS are destule dezavantaje, macar daca socotim ca actioneaza doar pe rotile motorare (de obicei fata). Daca sunt roti motoare spate frana de motor e un fel de frana de mana ceea ce iar nu e de dorit.

Frana de motor prost aplicata poate crea suficient soc sa intri in derapaj. Frana de motor are o eficienta maxima cam prea mica....

Lista poate continua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... si... n-are nimeni o solutie la acest topic? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca nu merita sa te chinui sa pui abs...e o groaza de munca, si tot nu o sa iasa ca pus din fabrica....te apuci si ajungi cu masina bucati la concluzia ca undeva, ceva nu se potriveste.... las-o asa, ca oricum masina e mica, usoara....de banii carei dai pt aceasta operatie iti iei discuri si placute noi si macar stii cum functioneaza, cum se monteaza, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... e adevarat si asa... dar .. in ideea in care am un passat din '90 cu abs pe el si pot lua orice? asta intreb... ce ar trebui... ce ar merge .. ce nu... etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....

Abs-ul nu este altceva decat un gadget aditional pentru cei mai putin inzestrati pt soferie sau mai comozi din fire.

eu am facut accident saptamana trecuta ptr ca nu am abs! am pus frana brusca din instinct ...ptr ca era o chestiune de fractiune de secunda....rotile s-au blocat..pe jos era umed...si... :evil:

...cand conduci relaxat...si ai timp sa gandesti....sa pui frana frumos...da ...poti simula un abs...sau poti controla mai bine masina decat cu abs...sunt complet de acord cu tine...dar in situatii limita...e foarte util...ptr ca gandeste el ptr tine ...

parerea mea...si a masinii mele care e inca indoita. :wub:

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
eu am facut accident saptamana trecuta ptr ca nu am abs! am pus frana brusca din instinct ...ptr ca era o chestiune de fractiune de secunda....rotile s-au blocat..pe jos era umed...si... :evil:

...cand conduci relaxat...si ai timp sa gandesti....sa pui frana frumos...da ...poti simula un abs...sau poti controla mai bine masina decat cu abs...sunt complet de acord cu tine...dar in situatii limita...e foarte util...ptr ca gandeste el ptr tine ...

parerea mea...si a masinii mele care e inca indoita. :wub:

ABS-ul nu poate fi simulat in nici un fel ! ! !

Gandeste-te la urmatoarele variante:

1. In timp ce rulezi cu masina, esti nevoit sa franezi puternic, iar una (numai una din cele 4 roti) prinde o portiune de gheata, nisip, noroi, etc, iar celelalte 3 roti inca mai au aderenta buna, ce faci in momentul acela sa simulezi ABS-ul? dai drumu repede putin la frana, dar, dai drumu la frana de la toate rotile nu numai la cea care a prins portiunea alunecoasa, si asta nu se numeste ca ai simulat ABS-ul. Astfel distanta de franare va creste enorm.

2. Pe un carosabil alunecos (iarna, sau cu noroi alunecos, sau cu pete de ulei, motorina, sau cu nisip etc.), rulezi cu o anumita viteza si intr-o curba mai stransa esti nevoit din terte motive sa franezi brusc. Cum crezi ca se va comporta spatele masinii tale? Ar fi ca si cum ai tage frana de mana, si la viteza aia... In situatia asta chiar si pilot de Formula 1 sa fii crezi ca vei putea simula ABS-ul, ai putea face ceeace ar fi facut ABS-ul ? Va asigur ca NU.

Exemple de astfel de situatii pot da multe dar nu cred ca mai e cazul!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

absul e bun in 90% din cazuri.

pb e ca prima generatie de abs de la vw este de provenienta bosch cu doua canale (cate un canal pe rotile diagonale).

care functioneaza bine cand te astepti sa functioneze... dar exista situatii cand reactioneaza aiurea. (verificat pe g3).

altfel nu e mare filozofie de transplantat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

readuc URGENT in tema problema abs-ului. am gasit un golf2 diesel din '91 care are asa ceva pe el... si sunt la un pas de a bate palma cu proprietarul in achizitionarea sistemului abs de pe masina lui.

va rog mult! daca are cineva pe masina, sau daca se pricepe cineva... imi puteti spune si mie exact CE trebuie sa iau de pe masina lui si sa transplantez pe masina mea?

multumesc muuuult anticipat :D

later edit> ar putea cineva sa mute acest thread la sectiunea "Tehnic"?

Modificat de cristivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
readuc URGENT in tema problema abs-ului. am gasit un golf2 diesel din '91 care are asa ceva pe el... si sunt la un pas de a bate palma cu proprietarul in achizitionarea sistemului abs de pe masina lui.

va rog mult! daca are cineva pe masina, sau daca se pricepe cineva... imi puteti spune si mie exact CE trebuie sa iau de pe masina lui si sa transplantez pe masina mea?

multumesc muuuult anticipat :D

later edit> ar putea cineva sa mute acest thread la sectiunea "Tehnic"?

In mare ar fi cam urmatoarele:

Fuzete fata (complete),

Fuzete spate (sau puntea cu totu),

Sistemele de prindere a cablurilor mobile (pt toate 4 rotile),

Pompa de frana + servo (completa din pedalier),

Computerul de ABS,

Instalatia electroca a ABS-ului + relee si sigurante.

Cam asta e tot ce-ti trebuie si muuulta rabdare la montat, am si eu ABS la MK2 si sincer sa fiu, n-as mai monta asa ceva, a fost foarte mult de munca (cca 3 saptamani) dar si efectul :D

Bafta in continuare!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare ar fi cam urmatoarele:

Fuzete fata (complete),

Fuzete spate (sau puntea cu totu),

Sistemele de prindere a cablurilor mobile (pt toate 4 rotile),

Pompa de frana + servo (completa din pedalier),

Computerul de ABS,

Instalatia electroca a ABS-ului + relee si sigurante.

salut! avand GTI, ma gandesc sa mai tin cateva chestii. din lista care ai scris-o tu mai sus, cam ce as mai putea pastra, si cam ce as putea sa schimb de pe diesel pe GTI-ul meu si invers?

- fuzete fata/spate nu ma pricep, dar tin cont. din fabrica am discuri fata-spate.

- sistemele de prindere a cablurilor cred ca trebuie sa le iau musai

- pompa de frana + servo am si eu. trebuie inlocuita cu cea de pe dieselul cu abs? :D

- computer abs, evident

- instalatia electrica a abs-ului, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu unul nu cunosc in detaliu alcatuirea sistemului de ABS, dar am observat ca mai exista si niste senzori de ABS. Pe capul dinspre roata al planetarei exista niste caneluri, si langa ele, fix este un senzor optic, acesta observa daca roata este blocata, sau cu ce viteza se invarte. Deci dupa parerea mea, ar trebui schimbate inclusiv planetarele, si montati senzorii respectivi. Principiul este cam acelasi ca in mouse-ul pe care in momentul asta iti tii mana. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se omologheaza la RAR? ce se poate face ca sigur nu poti circula doar asa dupa ce l-ai montat. sa nu te joci cu asa ceva ca daca Doamne fereste ai vre-un accident e nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!