Jump to content

VW Passat B7


Muale

Postare recomandată

nope.

nu mi-a stat capul la ele. si ce am gasit mi se par scumpe (20 euro)

de ce intrebi?

Link către comentariu

Eram foarte curios  pe ce bec ai mers in final  .  Eu sambata le montez si o sa aflu cum lumineaza  o sa iti las un feedback . 

Link către comentariu

le montezi sau te duci sa ti le monteze?

sunt curios cat de greu este demontatul fetelor de usa.

 

Link către comentariu

Ma duc sa le montez la un coleg de pe forum ( iti zic pe Prv  sa nu se considere reclama)   , nu ma bag singur ca si eu sunt curios cat de grea este operatia de scoatere a fetelor de usi. 

Link către comentariu

Azi din pacate "s-a spar ghinionul".

Un tataie nu a stat cu piciorul pe frana la Logan si a venit cu spatele in mine la semafor. Desi am claxonat vreo 2 secunde... deh, varsta !

A crapat suportul de numar, nu pare ca a atins bara (vopseaua) si nu vad nici ceva deplasat/spart. Ma uit mai atent diseara, a fost totusi usoara atingerea.

Curios ce spune politia daca declar, probabil e in functie de ce spune omul. Daca recunoaste ca el a mers cu spatele sau nu ?

 

Am descoperit 2 minusuri la Passat:

-Cand ploua nu merge sa stau cu geamul deschis nici 2cm, intra apa din cauza formei caroseriei. Si la curbe curge de pe plafon masiv.

-In torpedou nu sufla calumea AC, nu pot sa ma bucur de o sticla de apa rece nici la drum lung.

Link către comentariu

Nu înțeleg de ce VW nu pune duza aia pentru refrigerare in cotiera. Mi se pare un loc mai bun pentru a pune o sticla cu apa.

Link către comentariu

unele masini au si in cotiera.

nu o pune pt a reduce costurile, desi in cazul B7 traseul de clima trece prin apropiere (si teoretic as putea face o ghidusie sa sufle si acolo ? ia uite idee)

problema e ca in torpedou nu face rece.

Link către comentariu

Ai incercat sa dai sa bata doar pe aerisirile frontale ?   Posibil pe Auto sa nu ramana suficient si pentru Torpedou. 

Link către comentariu

Si Tiguanul are traseu de ventilație prin tunel. 

Ideea e ca in torpedou mai pune omul acte sau hartii și astea nu se combina bine cu o sticla rece care face condens.... Ciudat, in general nemții se gandesc la detalii...:scratch:

Link către comentariu

o sa incerc sa mut jetul de aer.

faza e ca nu am cum sa testez pt ca trebuie inchis sa se "pupe" cu duza care sufla.

cu el deschis, simt ca sufla pe acolo indiferent de pozitia jetului.

actele din torpedou la mine sunt in folie de plastic, nu ar fi problema de condens.

ma gandesc, poate etanseaza asa de bine (treaba nemteasca dom'le) incat nu mai sufla aer rece inauntru

Link către comentariu

Am fost harnic azi. 

Montat pedale

PhotoGrid_1529347279542-960x960.thumb.jpg.7f767728e5139f2f031d998a5d3187ac.jpg

Montat lampa cu led sub oglinzi

PhotoGrid_1529347223335-960x960.thumb.jpg.74e6ea9a6536818e44406049bc9c5bc8.jpg

Montat lămpi la picioare dar doar in fata lămpile și cablul. In spate nu am avut scule sa scot scaunele și nu am tras cablul pe sub mocheta. Încă...

Nu am poze pt ca nu se aprind încă, trebuie bifă pe laptop. 

Link către comentariu

Mare plus pentru luminile din oglinzi .   Si eu am ramas restant cu ele . Nu  a fost greu cu instalarea lor ?  

Link către comentariu

am muncit ceva la ele. la B6 se monta foarte usor, la B7 trebuie sa fac oglinda franjuri.

ca scule, torx mic si 1-2 pene de plastic pt demontare.

am incercat cu led direct cum ziceai tu dar nu e efectul ok. trebuie un led lung sa ajunga pana sub lentila aia care disperseaza.

Link către comentariu

Am activat lămpile de la picioare și surpriza.... Funcționează cum trebuie :)) se pare ca am făcut montajul cum trebuie (mulțumesc @Mecatronic).

A mai rămas de cablat și instalat lampa dreapta spate. Dificil cu traseul cablului chinezesc, poate fac alt cablu. 

IMG_20180619_211445-1152x864.thumb.jpg.2aa68bd1e0ceaa0c618dc9c0cb6c3948.jpg

Lumina e cam slăbuț a din ce am văzut, poate îmi bag nasul sa schimb ledurile. Nu vreau foarte puternica dar parca mergeau 2-3 SMD-uri vs 1 cât are o lampa acum. 

Am văzut și luminile din oglinzi pe inserat,suficiente as zice. 

IMG_20180619_214045-864x1152.thumb.jpg.56a516029a382fcefb25320792815071.jpg

Și pentru ca ma plângeam de lumina prea puternica în plafoniera, am schimbat cu niște leduri mai slabe și cu lumina calda. Nu sunt fan lumina de 7-8000k dar nici 3500k și am cautat ceva cald-neutru la 5000k (în poza nu se vede ca în realitate dar, înțelegeți voi ideea) 

IMG_20180619_212551-1152x864.thumb.jpg.a38073bcda2abcb83d6d03ab9ced3d46.jpg

Link către comentariu

Am modificat cablajul lămpilor de la picioare, este ciudat făcut inițial. Am cablat toate cele 4 lămpi. 

Am modificat lămpile și am pus 3 SMD in loc de 1. Sper sa nu fie prea puternice în mers pe treapta minima. 

Am tras cablu in portbagaj și am montat o lampa suplimentara in partea stânga. 

Link către comentariu

M-am apucat de lămpile spate când... Surpriza! Cablajul are 2 lămpi corect (deja tras pe spate) și 2 lămpi cu pinii mai mari, ce nu întra în mufa (și stau cu fata de ușa demontata). 

De unde găsesc pini sa ii schimb pe aia? @Al Bundy, @F l o r i n voi umblați zilnic cu d-astea, vindeți 2 pini? :)

IMG_20180626_183554-864x1152.jpg

IMG_20180626_194419.jpg

Link către comentariu

Treci pe la mine la garaj si ii primesti gratis. 

Link către comentariu
12 hours ago, Muale said:

M-am apucat de lămpile spate când... Surpriza! Cablajul are 2 lămpi corect (deja tras pe spate) și 2 lămpi cu pinii mai mari, ce nu întra în mufa (și stau cu fata de ușa demontata). 

De unde găsesc pini sa ii schimb pe aia? @Al Bundy, @F l o r i n voi umblați zilnic cu d-astea, vindeți 2 pini? :)

IMG_20180626_183554-864x1152.jpg

IMG_20180626_194419.jpg

iti trebuie exact modelul care il ai si pe fata. Exact cum a zis si bundy, cand vrei, poti trece pe la mine pe la service, sa ii sertizam, etc.

Link către comentariu

Am găsit loc pt noua stație. Întra și în sertarul de sub bord dar e mai greu cu firul de antena sa ajungă pana acolo. 

IMG_20180627_180623-864x1152.thumb.jpg.3b16a207fbca2e1b61f2c04b466fc4a3.jpg

Statia veche o sa o pun la vânzare. 

Link către comentariu

Se aude și cu volumul jos.cat am mers în oraș fără muzica, volumul era la sfert cred. Capacul cotierei sta pe prima treapta în sus. Are loc și firul și tău cu mana ok. 

Link către comentariu

Sta lejer statia acolo ?. Cablul de la antena e indeajuns de lung cat sa il poti ascunde?

Link către comentariu

Nu e suficient de lung încât sa îl trag invizibil... Încerc sa vad dacă îl pot baga în cotiera prin spate fără sa scot mufa. 

Link către comentariu

Nu merge prelungit? (fara sa il tai si alte nebunii - ci doar inca un cablu prelungitor, in care sa intre cablul antenei si apoi in statie).

Link către comentariu

prelungit trebuie tot cu un cablu de 4m ( chiar daca nu ai nevoie de atat ) ca sa nu se schimbe valorile de putere/impedanta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!