Jump to content

VW Passat B7


Muale

Postare recomandată

Din ce am cautat rapid, glicerina, etanol și ulei de rapita. 

Nici eu nu am părere bună de silicon dar e util în unele aplicații (vaselina și spray pt lubrifiere). Ah, și sa nu uitam ca e f bun la umplut sutiene. 

Link către comentariu

Nu siliconul este rau pentru cauciuc ci solventii care vin pe langa el in solutiile de slaba calitate. Mai toate solutiile pentru cauciuc contin silicon, unele pe baza de apa, altele pe baza de solvent. De evitat sunt cele pe baza de solvent.

Solutia de la Nigrin este apa de ploaie, dupa cateva zile nu se mai vede nici un efect.

Nexzett sau Sonax Gummipflege, dintre cele dedicate pentru chedere, au functionat cel mai bine pentru mine. Altfel merg foarte bine si Poorboys New Look, Meguiars M40 si multe alte solutii pe baza de apa.

Link către comentariu

F. buna pentru chedere e glicerina de la farmacie, pret derizoriu, efect de durata. E curata fara solventi.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Eu folosesc de vreo 10 ani glicerina boraxata si sunt foarte multumit ( si hai sa ne oprim aici cu tratamente chedere , ca ne-o luam  😀 ) !

Link către comentariu

Cat te a ajuns investiția? Și pe mine ma bate un gând dar, sunt în dilema pt ca ele sunt un pic cu o tenta închisă. 

Link către comentariu

Am pus Llumar ATR Confort 15% parca, cu 315 lei.

Am "furat" pontul de la @trica91, au avut reduceri in Decembrie.

 

Poti pune,important e ca transparenta totala (geam+folie) sa fie in limitele legale.

Daca ai geamurile originale, cu tenta verzuie, exista folie si pt ele.

Link către comentariu

Nu te-a tentat și parasolar, chiar dacă ai parbrizul cu parasolar colorat? Am avut la Tiguan și două ce am schimbat parbrizul nu am mai pus, dar... am la Golf și cred că am să pun iar și la Tiguan. 

Link către comentariu

Nu, nu ii simt lipsa pt ca am parasolare le mașinii și ochelari de soare polarizati.

Plus ca am parbrizul crăpat și degeaba puneam dacă urmează sa schimb. 

Plus 2 ca ar afecta vizibilitatea camerei 

Plus 3 ca ar da motiv politiei sa se ia de mine. 

Link către comentariu

de ce sa se ia politia de tine ?

am inteles ca se poate pune folie la partea de sus a parbrizului dar sa nu depaseasca raza de actiune a parasolarelor interne

majoritatea parbrizelor au si un marcaj care indica latimea maxima a zonei pe care se poate pune folie

Link către comentariu

Da, numai ca in lege zice asa: e interzisa aplicarea de folii, tratamente chimice, etc care reduc transparenta parbrizului sub 95%. Nu cu cuvintele astea, dar ceva pe acolo. Acum, un cap de creta/ purtator de uniforma ar putea interpreta sa zica ca nu ai voie nici macar acel parasolar. ( e folie aplicata? Da. ) Sau cand te vede cu el, hai sa-l verific pe asta ca sigur are mai multe modificari. Numai de dragul de a te opri si verifica. 

 

Teoretic, pana in 95% transparenta poti pune folie pe tot parbrizul. Practic, Sticla in sine nu are transparenta de 100%...deci nu mai ai ce folie sa pui pe el.  mnoh, lege...

Link către comentariu

stiu de cel putin 70%  transparenta totala (din care iei in calcul transparenta initiala a geamului care e mai mica de 99%) dar asta discutam in aria asta .

stiam de la cineva ca nu ai voie sa pui ceva in campul de vizibilitate (parbriz si laterale fata) , teoretic poate insemna parasolar sau chiar suport de telefon cu ventuza.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Săptămâna trecută a început sa se audă un huruit pe stânga spate. 

A doua zi am trecut pe la garaj, am demontat roata; discul avea ceva uzura, plăcuta era destul de groasa. 

Pe pe partea ascunsa a discului era problema. 

Am comandat discuri și plăcute TRW și in weekend le-am schimbat. 

Soc și groaza! 

 

Nu înțeleg de ce s-au tocit asa având în vedere ca tijele culisante funcționează foarte ușor, nu sunt blocate sau ruginite. 

IMG_20210403_181637_copy_1600x720.jpg

IMG_20210403_181643_copy_1600x720.jpg

IMG_20210403_181712_copy_1600x3555.jpg

IMG_20210403_181722_copy_1600x720.jpg

IMG_20210403_164745_copy_1600x720.jpg

Link către comentariu

@Muale next time pune Textar (produse in ro, undeva pe la Caransebes). TRW-ul NEpremium a scazut mult in calitate. 

Link către comentariu

Vezi ca placutele sa culiseze usor in locasul lor . Cele vechi pare ca au ramas blocate

Link către comentariu

Am schimbat si tablitele respective, placutele se misca usor in suporti.

Oare sa ung acele locasuri? Nu red ca sta mult vaselina acolo...

Link către comentariu

Una dintre imeginile care imi dau o stare de bine - disc+placute noi. Am avut o problema similara, culisau placutele usor, dar se uza placuta interioara aiurea.

Concluzia mea a fost ca pistonasul nu iesea perfect drept, nu am observat asta pentru ca era totul curat si uscat. Ciudat 

Link către comentariu

cred ca sari de la o stare la alta cand vezi ultimile 2 poze :P

piston stramb, se poate asa ceva ?

Link către comentariu

S-a întâmplat și asta 

IMG_20210409_192711.thumb.jpg.d4d62170835a1b7c9abd34731f6c5d15.jpg

Asa ca am schimbat uleiul,tot Valvoline. 

Cu ajutorul mufei OBD Bluetooth am resetat și intervalul de service. 

IMG_20210411_153815__01.thumb.jpg.6f6a1fc1a358ce0460a4cbf239048ae9.jpg

 

Se pare ca acel cheder suplimentar nu ajuta cu mare lucru, motorul este prăfuit. 

IMG_20210409_141758.thumb.jpg.fc45e29f00636159527e4f086a573639.jpg

 

La final o baie și înapoi acasa.

Curand trebuie sa schimb/cumpăr anvelope de vara. 

PhotoGrid_1618147912921.thumb.jpg.7fa068b5345cd27d7a849905f27ad5a4.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!