Jump to content

VW Passat B7 1.6 tdi cr


CristianH

Postare recomandată

Nu are XDS, spatele era un pic mai cald decat fata. Am verificat cu mana :) . Si la SKODA TOUR, observ ca si la PASSAT, schimb de 2 ori placutele spate fata de placutele fata. Nu sunt un sofer violent, frana de motor e sfanta cand este nevasta pe scaunul din dreapta...

@Muale Sper ca etrierele sunt OK.

 

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Teoretic ar trebui sa fie invers, sa schimbi placutele fata de 2 ori pana schimbi un set de placute spate :) 

Link către comentariu

Teoretic. La SKODA a fost la fel, doua schimbari in spate la una in fata. Habar nu am de ce ...

Link către comentariu
7 hours ago, CristianH said:

Nu are XDS, spatele era un pic mai cald decat fata. Am verificat cu mana :) . Si la SKODA TOUR, observ ca si la PASSAT, schimb de 2 ori placutele spate fata de placutele fata. Nu sunt un sofer violent, frana de motor e sfanta cand este nevasta pe scaunul din dreapta...

@Muale Sper ca etrierele sunt OK.

 

La fel am patit si eu la vechiul golf variant.. schimbam 2 randuri pe spate la unul pe fata.. pana am schimbat etrierii pe spate :) Apoi a inceput sa fie normal. Deci verifica etrierii si revino cu feedback :P 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa cateva drumuri pe ploaie a fost binevenita o baita:

IMG_20200729_124404.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am mai marcat o borna kilometrica la sfarsitul saptamanii trecute. Sunt foarte multumit de comportamentul masinii pe un traseu interesant Sighisoara-Iasi si retur (la dus pe la Gheorghieni-Lacu' Rosu (era foarte verde) iar la intors pe la Targu Neamt-Toplita); se implinesc doi ani si vreo 34000km de cand am facut stage I. Masina functioneaza perfect. Scuze pentru soarele din fata, eram pe la Reghin, calatoream spre vest...

IMG_140000.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu am mai facut nimic la masina in ultima vreme asa ca am cumparat niste becuri. La interior s-au dus LED-urile de la plafoniera spate asa ca le-am inlocuit cu normale, varianta alb:

 

IMG_20201006_104751.jpg

IMG_20201006_133308.jpg

 

Tot am studiat varianta unor LED-uri la semnalizarea fata (nu imi place culoarea galbena de acolo (nu stiu de ce vor unii USA style la o masina neagra plina de crom in fata)). Am ales Philips silver: 

 

IMG_20201006_130234.jpg

IMG_20201006_131708.jpg

IMG_20201006_104733.jpg

Modificat de CristianH
Link către comentariu
On 9/21/2020 at 2:27 PM, CristianH said:

Am mai marcat o borna kilometrica la sfarsitul saptamanii trecute. Sunt foarte multumit de comportamentul masinii pe un traseu interesant Sighisoara-Iasi si retur (la dus pe la Gheorghieni-Lacu' Rosu (era foarte verde) iar la intors pe la Targu Neamt-Toplita); se implinesc doi ani si vreo 34000km de cand am facut stage I. Masina functioneaza perfect. Scuze pentru soarele din fata, eram pe la Reghin, calatoream spre vest...

IMG_140000.jpg

 

751 de km de la alimentare si mai ai atata combustibil sau nu ai resetat trip-ul ? :))

Modificat de Retzius
Link către comentariu

@Retzius Resetez trip-ul la fiecare alimentare. In 3 ani am facut doar plinuri. Daca tot am fost la garaj cu ceva treaba am facut 2 poze de actualitate (in ultimile doua saptamani am circulat mai mult prin oras). Consumul mediu pe 3 ani fara 3 saptamani (My Car) este de 6.34 l/100 cu 2-3 drumuri de 3700 km pe an, multa autostrada, in DE destul de "tare"...

IMG_20201010_170836.jpg

IMG_20201010_172017.jpg

Link către comentariu

eram curios cat faci cu un plin la un motor de 1.6 diesel. Eu la 2.0 mai mult de 1200  km  la drum lung nu am scos.

Modificat de Retzius
Link către comentariu

La mine, daca circul doar la drum intins, imi arata range 1180-1240.

 

LE: tare faza cu LED-urile :)

Modificat de CristianH
Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa ninsoarea de sambata am trecut si eu la rotile de iarna:

IMG_20191113_153410.jpg

 

Cu un drum am facut si schimburile la un an cu toate ca am doar 9600 km (a lipsit drumul de aprovizionare de toamna, la fiica mea - 4000 km).

IMG_20201017_123513.jpg

 

Am schimbat si bujia incandescenta de la cilindrul nr.2 care imi dadea eroare. Cea originala BOSCH, made in France, cu sigla VW, 03L 963319 - moarta, cea noua BERU made in Germany, acelasi cod.

IMG_20201123_124657.jpg

Modificat de CristianH
Link către comentariu
  • 1 month later...

Din lipsa de ocupatie m-am dotat cu un tester pentru lichidul de frana. Masina are lichidul original (2012) si eram curios. Testul a dat OK (doar primul LED galben aprins). Cu un drum am remarcat cat de greu se umbla la capacul rezervorului de lichid de frana, sunt necesare maini mult mai finute decat ale mele :)

instrument-de-testare-a-lichidului-de-frana-techstar.jpg

Link către comentariu

Lichidul din fabrica se schimba la 3 ani. Dupa aceea, la fiecare 2 ani acesta trebuie inlocuit.

Link către comentariu

@identitate78 Imi cer scuze, am facut afirmatii eronate. Am fost la garaj si am studiat cartea de service. Lichidul de frana a fost schimbat in 2015 (3 ani), apoi in 2017 inainte de a prelua masina de la fiica mea. Eu am fost mai prapadit si nu am schimbat in 2019. Voi schimba in primavara cand, probabil, voi schimba si placutele de frana. Ma intreb cat este marketing la aceasta schimbare le 2 ani a lichidului de frana

Link către comentariu

Conform testelor facute si de mine la alte masini cu acel aparat care masoara calitatea lichidului de frana( chestia aia mica cu led rosu de il bagi in vas ca o eprubeta ), cam la 3-4 ani as schimba eu lichidul de frana ; nu am facut un test si dupa un anumit nr de km...deci nu stiu sa iti spun daca la 1 an si 100.000 km rulati trebuie sa il schimb sau daca la 4 ani sau 100.000 km, insa la un kilometraj decent de 10-20k/ an, raman la parerea ( pur personala ) de mai sus.

Link către comentariu

@CristianH n-as putea sa spun cat/daca e marketing sau nu, dar personal nu ma joc cu sistemele de siguranta. In Elsa spune clar 3/2 ani fara a fi specificata limita de Km.

Link către comentariu

Testerul ala e de jucarie, nu are mare treaba cu calitatea lichidului de frana. Daca vrei sa masori exact cand trebuie schimbat iti trebuie un testere care sa determine punctul de fierbere, altfel il schimbi dupa timp daca nu ai cu ce masura. 

Link către comentariu
  • 4 months later...
Publicat (modificat)

Sa mai stergem un pic praful de pe aici: in aprilie am montat rotile de vara si am facut o verificare generala a masinii pentru ca a urmat calatoria de aprovizionare, ce trebuia sa fie asta toamna, la fiica mea.

IMG_20210422_133810.thumb.jpg.6fbd8cc8e728c1080cbc7e248a301bc2.jpg

 

Am facut traseul de 1800 + 1800 Km, totul a fost OK, consum mediu 6.2 la dus, 6.1 la intors, consum ulei 0, consum antigel 100 ml. Masina s-a comportat exemplar, foarte incarcata la dus si mai usurica (borcane goale :) ) la intors. Daca aveti nevoie de informatii despre trecerile de la vama HU, AU, DE, LUX va stau la dispozitie.

Modificat de CristianH
Link către comentariu
  • 3 months later...

Am avut o aventura, ceva de genul "De cand Mama m-a facut, asa ceva n-am vazut". S-o stricat computeru' de la spalatorie fix la masina mea. Poze: 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20210902_115559.jpg

IMG_20210902_115603.jpg

IMG_20210902_115712.jpg

Modificat de CristianH
Link către comentariu

Nu am avut daune foarte grave. O ureche rupta la proiector (am lipit-o cu Loctite 401), aripa usor deformata la o nervura (rezolvat cu un feon profesional), o crapatura fina de 3-4 mm (doar eu o vad). Bine ca nu a fost mai rau.

IMG_20210902_130610.jpg

IMG_20210902_173549.jpg

Link către comentariu

sa te inveti minte sa nu mai speli la perii :P

sper ca s-a rezolvat pe banii lor, nu ai tai (cine a cumparat tubul de super-glue, din ce vad)

Link către comentariu

Nu cred ca voi mai avea curaj sa intru la perii :) . Demontarea, lipirea urechii si remontarea proiectorulu le-am facut eu. Loctite 401 am avut un tub intreg. Dupa ce am incalizit partea de jos a barei totul a revenit la normal. S-au oferit sa-mi schimbe proiectorul pe asigurarea lor dar cine stie ce chinezarie se monta. Probabil voi primi o cafea gratis cand mai intru pe acolo - sefa benzinariei sta in blocul din spatele blocului meu.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!