Jump to content

Retrofit AID Cluster


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Este dop de protectie....las-o acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Colegii

@DDoc

@Akaiu07

mă puteți ajuta să procur cablu split din fibra de sticla tip MOST ca cel din imagine ?

5a8ac9d9abcda_SplitMostFibraOptica.thumb.jpg.edd8179df1714c84be3f6281f8d30652.jpg

Sau măcar codurile OEM a mufelor necesar și a pinilor aferenți pentru a-mi face singur acest split ?

Mulțumesc .

Aștept răspunsurile voastre .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza este ok. Asa ceva ai nevoie. Este o fibra optica care permite transferul de date la viteza mare si fara interferente. Imaginile video din discovey pro sunt trimise prin aceasta fibra optica direct in ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare .

Un coleg care are ETKA si ELSA gasesc aici ?

As avea nevoie de codurile de la mufele tata care intra in AID cat si DISCOVER PRO dar si codul de la mufa mama in care urmeaza sa intre FIBRA ce actualmente pleaca din DISCOVET PRO si se duce la amplificatorul DYNAUDIO .

In ELSA as vrea sa verifice seria asta WVWZZZ3CZGE039649 care este a unui B8 ce ne poate spune clar ce lungime are acea fibra deoarece acel B8 are din fabrica atat AID cat si DISCOVER PRO + DYNAUDIO .

Am vazut ca cei de la KUFATEC fac la comanda orice tip de cablaj auto .

Dar vor sa le spun ce lungime am nevoie si ce mufe .

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Tot răsfoind netul după articole mai detaliate despre acest RETROFIT am găsit pe un site Rusesc o schema ( făcută artizanal ) ce explica modul în care se conectează fibra optica intre cele 3 componente ( bineînțeles pentru cei ce le au) DISCOVER PRO + AID + DYNAUDIO .

Schema arata cam asa :

5a8ebd866cba7_DISCOVERPROAIDDYNAODIOFIBEROPTICCONNECT.thumb.jpg.238507cc538c942578cf57c3c0875413.jpg

Cum vi se pare ?

Oare este OK sa o fac asa ?

Pentru ca dacă as lega asa cele 3 componente ar fi ceva mai mult de munca dar în schimb se reduc costurile ( NU MAI ESTE NECESAR ACEL CABLU DE FIBRA OPTICA ÎN Y ) .

Se va folosi doar conectorul necesar la AID  și un fir de fibra optica de 1 m (lungimea este estimativa) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/19/2018 at 3:04 PM, @DRI@N said:


@DDoc

@Akaiu07

 

5a8ac9d9abcda_SplitMostFibraOptica.thumb.jpg.edd8179df1714c84be3f6281f8d30652.jpg

.

2 hours ago, @DRI@N said:

Schema arata cam asa :

5a8ebd866cba7_DISCOVERPROAIDDYNAODIOFIBEROPTICCONNECT.thumb.jpg.238507cc538c942578cf57c3c0875413.jpg

 

 

 

Vezi vreo diferenta intre "cabluri" (cel fizic si schema)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Diferența este la bani .

Acel cablu costa 50 de Euro + transport cam 20 de euro din Spania sau făcut de cei de la KUFATEC în Germania la același preț .

Iar dacă fac lucrarea conform schemei din poza am următoarele avantaje :

1. Instalația de fibra optica va arata exact ca cea din fabrica datorita faptului ca :

a) Fibra care pleacă de la RX (DISCOVER PRO) va fi mutata la RX (AID) .

b) Se va folosi doar o singura fibra ce va fi montata intre  TX (AID) și RX (DISCOVER PRO) .

Acum sa fiu sincer nu înțeleg ce reprezinta acele descrieri TX și RX, dar bănuiesc ca se referă la TUR și RETUR .

2. Prețul pieselor pentru toată treaba asta va fi de maxim 150 ron în funcție de costul fibrei (cum se descurca fiecare sa o achiziționeze) .

Deci de la 300 și un pic de ron cât face acel cablu pana la maxim 150 ron sunt totuși bani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergand pe varianta a doua, nu ai garantia ca va functiona (sau pe site'ul rusesc ai si dovezi ca e ok schema)? Si atunci risti de fapt sa arunci cei 150 ron. Eu as merge pe calea testata

 

Tx si Rx ... zice google, mai mult nu ma pricep

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241

Pai asta e schema de la VARIANTA TESTATA :

active_info.jpg.2fe2e8f1f94d9ecc50906e3190e6e14b.jpg

Ia zi ce diferență vezi înafară ca tragi prin bord de la AID la D. PRO doua fibre și pui o încă o mufa în care sa intre cea care la mine acum este băgata în D. PRO ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RX si TX sunt termeni tehnici si reprezinta  modul in care se propaga informatia/datele prin circuit : receptie date (Rx) respectiv transmisie date (Tx)

Intodeauna Tx se duce spre Rx acest lucru fiind logic.  In schema de mai sus trebuie "inchis circuitul" adica facut loop si este bine desenat. Sper ca m-am facut inteles.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Akaiu07

Si dacă as face asa :

active_info.jpg.e153e9ed0e5190227a30df9f5efe3a1a.jpg

Ce părere ai ?

Acum pe mașină ce este notat cu verde mergea la RX din D. PRO .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o faci fara probleme daca vei avea conectorii cum trebuie.  Daca ai connectorul in bloc (dublu)  asa cum se vede in poza aia cu fibra galbena cum faci?  Fibra optica nu-i precum o simpla sarma pe care o poti taia si lega cum vrei. Verifica pe masina si vezi cum ai  conectorul care pleca din discovery, fibrele sunt in acelasi conector sau le poti separa . Pe masina mea este un singur conector dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat la DYNAUDIO .

Fibrele sunt separate și băgate fiecare printr-un manșon plasticat (genul celor în care se bagă instalațiile electrice de la motor) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi au ajuns piesele pentru confecționarea / modificarea rețelei de fibră optică .

Ele sunt următoarele :

4E0973702.thumb.jpg.7e54c641b385cf4add8f8895b31a2968.jpg

4E0973702 = 23 Ron / bucata .

4E0973302.thumb.jpg.cfa16cc5464f98dbc3c10c3b5f9841b9.jpg

4E0973302 = 17 Ron ( ea e necesară DOAR DACĂ aveți DYNAUDIO și NU doriți să mai mutați fibra de retur  DYNAUDIO -> DISCOVER PRO la AID ) .

4E0972460-1.thumb.jpg.00223169b96964aacfa6f5eab0bac4cc.jpg

4E0972460 = 155 Ron / bucata de 10 metri ( doar asa se găsește pe cod de original ) . 

Cei ce găsesc fibră optică TIP POF la metru care să coste sub 15.5 Ron / metru pot folosi de aceea .

N10540101.thumb.jpg.3a7803f16eb1ccb45fa157d82d00f4b7.jpg

Pin tată pentru mufa 4E0973702 .

N10540101 = 13 Ron / bucata .

Acum aștept să văd dacă electricianul de la VW mă poate ajuta cu tăierea și clipsarea unui pin la capătul celalalt al fibrei deoarece nu pot pune 10 metri în mașină iar un clește VAS 6223/2 costa DOAR 750 de EURO .

Ieftin ca braga .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As ramane f surprins daca electricianul are scula aia. Probabil 1,maxim 2 au prin tara asa ceva. Din cate stiu, vw nu ii poate obliga sa cumpere o scula vas daca nu au operatii cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are că lucrează la VW APAN doar că este depozitată la SHOWROOM-ul AUDI din Galați de pe vremea când acolo era service-ul AUDI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ăștia sunt cei trei pași simpli de sertizare a pinului pe fibră .

5a96d2bd36c61_FiberOpticPinCrimping01.png.5b77318b83c6a2449a1660482ec139ff.png5a96d2cca7fb1_FiberOpticPinCrimping02.png.9409462cfe2334d208cb4583b2f8edb5.png5a96d2d623bbc_FiberOpticPinCrimping03.png.16b0b337cf49537958ab6460fcecaf7e.png

Acum de ce o fi costând un astfel de clește o roabă de bani chiar nu înțeleg .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costa pentru ca nu este un simplu cleste....taie fibra optica! Daca or sa-ti ceara astia la vw 200ron  pentru operatiunile astea de taiere/sertizare mai ca te-ai scarpinat pe diagonala..Mai simplu era sa cumperi cablajul gata facut. Asa stai si alergi prin diferite locuri si cu banii cam tot acolo iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi că pentru a demonta 1/2 din bord pentru a fi trasă fibră aia artizanală nu te jupoaie de bani în reprezentanta VW ????

Ala din poze este cleștele doar pentru sertizare .

Cel de tăiat costă și el cam 500 de EURO .

Iar o trusa completa este cam 1500 de Euro .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu discut exclusiv  despre costul fibrei si a conectorilor respectivi nu despre manopera de tragere a ei prin bord. Ca indiferent varianta aleasa trasul prin bord este cu totul alta discutie si trebuie facuta intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă e să calculăm cât ar costa confecționarea unui cablu artizanal cu preturile pe care le-am dat eu pentru piesele componente (excluzând faptul că fibra are 10 metri pentru că asa am găsit pe original) e diferență de la cer la pământ .

Una e să dai 70 de Euro pe ceva făcut artizanal (cu piese care sunt convins ca NU SUNT ORIGINALE VW) și alta este să dai 195 de Ron pe piese ORIGINALE pentru a face același cablu artizanal .

Pentru că dacă e să fac modificarea asa cum se poate vedea în poză :

5a96dec9563e9_AIDFIBEROPTIC.jpg.f3c97a7334bb26de21712bb517537395.jpg

costul pieselor nu depresate 70 de Ron ( socotind că se folosește doar 2 metri de fibră din cei 10 ) .

 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faci sa zambesc:icon_cheesygrin: Mai sus tu ai scris cu manutza ta:

4E0973702 = 23 Ron / bucata  x2 = 46ron

4E0973302 = 17 Ron

4E0972460 = 155 Ron / bucata de 10 metri

N10540101 = 13 Ron / bucata . x2=26ron

Deci pana acum 216Ron.

Dupa aritmetica mea, ori de cate ori as incerca imi da cu mult peste 70RON! Nu are importanta ca folosesti doar 20% din lungimea totala fibrei tu ai dat 155RON pe ea! Si acum daca iti mai cer si cei de la VW in jur de 200RON pe taiat+sertizat (preturi tipice reprezentante VW in Ro)... Tu ai fost cel care ai pus problema costului, cum ca nu vrei sa dai 70euro pe cel gata facut ca este scump. Dar in fine, nu este treba mea, sunt banii tai si probabil iti place sa-i cheltui cu complicatii suplimentare.

Important este acum sa gasesti sa-ti taie si sertizeze fibra la lungimea dorita.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg de ce nu ai mers in dezmembrari si sa iei de pe un A6 o bucata de fibra optica, de 30-5o cm, cea care face legatura dintre modulele din spatele portbagajului, sau cea de la bord, dela cangateway, eetc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai @Akaiu07 

Calculează asa pentru a face o REȚEA DE FIBRA OPTICA ARTIZANALA ( cu piese ORIGINALE ) :

4E0973702 = 23 Ron / bucata  x2 = 46 Ron

4E0973302 = 17 Ron

4E0972460 = 155 Ron / bucata de 10 metri ( DIN CARE FOLOSEȘTI 3 METRI ) și rezulta 15,5 x 3 = 46,5 Ron

N10540101 = 13 Ron / bucata . x4 = 52 Ron

La care se mai adaugă doi pini PENTRU MUFA MAMA care costa 15 Ron / bucata x2 = 30 Ron

Total 191 Ron (CU PIESE ORIGINALE) .

Tu ai citit doar ultima fraza ????

POSTARE COMPLETA NU AI ÎNȚELES-O ABSOLUT DELOC .

Pentru ca cei 70 de Ron sunt compuși din :

4E0973702 = 23 Ron / bucata  x1 = 23 Ron

4E0972460 = 155 Ron / bucata de 10 metri (DIN CARE FOLOSEȘTI 2 METRI ) și rezulta 15,5 x 3 = 31 Ron

N10540101 = 13 Ron / bucata . x2 = 26 Ron

Total 80 Ron ( scuze de calculul anterior eronat ) .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!