Jump to content

Stropitoare parbriz


tibimakai
 Share

Postare recomandată

O intrebare despre rezervorul de apa pentru stergatorul de parbriz. Cum le aveti, cel original prin roata de rezerva, sau ati trecut pe pompa electrica? Eu am trecut pe electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare despre rezervorul de apa pentru stergatorul de parbriz. Cum le aveti, cel original prin roata de rezerva, sau ati trecut pe pompa electrica? Eu am trecut pe electric.

Rezervorul original + pompa electrica de Dacie(pe cea originala n-am mai gasit-o la locul ei). Merge, dar pompa trebuie sa fie mai jos decat nivelul lichidului, altfel n-are forta sa traga.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare despre rezervorul de apa pentru stergatorul de parbriz. Cum le aveti, cel original prin roata de rezerva, sau ati trecut pe pompa electrica? Eu am trecut pe electric.

Ala original + pompa electrica pusa pe traseul conductei, asezata mai jos decat rezervorul, sa se amorseze usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu prin garaj o bombita de rezervor pentru 1302-1303, inca nu m-am apucat sa ii gasesc un loc in potabagajul meu de 1200, sa il montez si sa ii adaug o pompa electrica, ca tare bine mi-ar prinde cand dau "participantii la trafic" cu noroi in geam...:)

Pana la urma s-ar putea sa merg si eu pe varianta total dacia - la 400-450 mii lei, rezervorul plus pompa plus furtune, noi toate, parca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ezista targuri :) , eu mi-am luat o pompa de Oltcit de spate, cu temporizatorul stergatorului la 50k :ok: , da' nu are cine sa mi-o monteze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat din targ cu 100k pompa electrica si bazinash de Dacia, i-am gasit si un locshor.intr-adevar, pompa tre sa stea mai jos de bazin ca sa se amorseze, ca aer nu trage.Iar furtunele sint ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu am pus rezervor cu pompa electrica de la un ford sierra, l-am fixat in lateral, pe unul din suruburile de la aripa.

oricum nu era prea mult spatiu in portbagaj, asa ca ceva in plus nu mai conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut din dotarea de fabrica a masini (pompa este pusa in partea de sus a rezervorului ), interesant e ca la volan este si dispozitivul pnt stropareata prin roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adaptare bloc de lumini de Golf 2 (functii suplimentare - stropitoare electrica prin tragerea spre sofer a manetei de stergatoare, comanda temporizare sergatoare - baleiere la fiecare 6 secunde) + releu temporizare de Golf 2 + vas/pompa de dacia = masina civilizata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Eu o sa pastrez sistemul original, adicatalea stropirea cu ajutorul aerului din roata de rezerva. Stiu ca o sa va mirati dar mie imi place stilul retro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la bus mai e in functziune sistemul original, cu rezervorash sub presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-ar fi placut sa pastrez sistemul initial, dar mi s-a stricat butonasul de la bord, nu mai tinea apa, stropea pana se termina aerul sub presiune ( aveam sistemul in care se pompa aer in rezervor, nu de la roata de rezerva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa pastrez sistemul original, adicatalea stropirea cu ajutorul aerului din roata de rezerva. Stiu ca o sa va mirati dar mie imi place stilul retro.

pt ca si mie imi place stilul retro si masina este inscrisa si la retromobil eu am pastrat sistemul original (rezervor sub presiune...cu posibilitatea sa isi ia presiunea din roata de rezerva sau sa il umflu cu pompa) dar am pus in paralel si un al doilea rezervor cu motoras electric (de Dacie).

ambele functioneaza in paralel depinde de la ce buton actionezi de la cel electric sau de la cel al masinii.

Problema celui original este si la mine ca odata apasat dupa ce ii dai drumul nu mai inchide supapa si goleste toata apa pana se consuma presiunea (din rezervor sau din roata de rezerva)...de aceea am fost neviot sa adaptez in paralel unul de Dacie (am adaugat doar un mic T pe furtunas undeva pe langa supapa).

Oricum daca cineva la retromobil imi cere sa ii demonstrez ca sistemul original functioneaza..ii pot demonstra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nik daca vrei te ajut cu placere (la montarea pompei de oltcit ) :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul slab al instalatiei originale de stropit geamul este furtunelul care baga aer in rezervor, mai exact chestia care se insurubeaza in valva. E facut din plastic si se maninca, astfel incit nu mai impinge in ventil, deci canci aer. Eu am inlocuit chestia respectiva cu una manufacturata, dar tot n-a dat rezultate, lasa aerul sa scape. In mai putin de jumate de zi roata de rezerva era bleaga... Asa ca pompa de dacie sau de oltcit ma tenteaza si pe mine. Are cineva o schema cu pompa, buton de actionare, releu de temporizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mai stea dreaq ploaia asta!

bay, aia care va tineti broastele in garaj, va urasc! :censur:

Daca vi se pune pata sa mesteritzi ceva, nu va creste umiditatea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
sa mai stea dreaq ploaia asta!

bay, aia care va tineti broastele in garaj, va urasc! :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!