Jump to content

Lumini ambientale trimuri usi [Passat CC]


alexchivu
 Share

Postare recomandată

Buna ziua. Am achizitionat de vreo 2 anisori trimurile iluminate, numai ca din lipsa de timp, abia acum m-am apucat de treaba. Când am desfacut mufele de la fetele usilor, am constatat ca nu le pot conecta cum citisem, pe pini 4 + si 17 - . Pinul 4 pe usa din fata lipseste iar pinul 17 este + . Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica pentru modelul 2011 ? Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am finalizat montarea trimurilor. Pentru a fi funcționale a trebuit să renunț la Door warning lights, pentru a folosi pinul de minus dedicat lor. Pe fata plusul l-am luat de pe pinul 17 iar pe spate de pe pinul 4. Folosind pinul liber de minus, intensitatea ledurilor din trimurilor era foarte mica; testând cu minusul de la Door warning lights am constatat că intensitatea lor este ok și a trebuit să renunț la cele din urmă pentru a avea trimurile funcționale. Pot spune că sunt superbe. Are cineva idee cum pot face sa funcționeze în parametrii buni și door warning lights? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, alexchivu said:

Buna seara. Am finalizat montarea trimurilor. Pentru a fi funcționale a trebuit să renunț la Door warning lights, pentru a folosi pinul de minus dedicat lor. Pe fata plusul l-am luat de pe pinul 17 iar pe spate de pe pinul 4. Folosind pinul liber de minus, intensitatea ledurilor din trimurilor era foarte mica; testând cu minusul de la Door warning lights am constatat că intensitatea lor este ok și a trebuit să renunț la cele din urmă pentru a avea trimurile funcționale. Pot spune că sunt superbe. Are cineva idee cum pot face sa funcționeze în parametrii buni și door warning lights? Multumesc

Minusul este comun, le legi impreuna. Daca nu ai pin nou, poti sa dezizolezi cablul de minus si sa-l legi de el pe celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa ptr ambient este comuna si e pe pin 21.

Entry lights are masa separata pe pin 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, spido said:

Masa ptr ambient este comuna si e pe pin 21.

Entry lights are masa separata pe pin 19.

Și pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde pot gasi trimurile iluminate? tot caut si nu gasesc nimic "de calitate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrari sau noi, pe comanda - dar sunt cam scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fata:

stanga: 3C8 867 409M/S

dreapta: 3C8 867 410M/S

Spate:

stanga: 3C8 867 419H/L

dreapta: 3C8 867 420H/L

In functie de dotare se mai adauga:

PE5 - zebrano

W25 - vavona (maro)

1X3 - piano black

46X - lemn de nuc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, eu am aluminiu, si din cate vad nu este varianta ambientala cu aluminiu, si cu tot cu coduri nu prea se gasesc.

Oare stie cineva o varianta care as putea sa improvizez? Gen sa pun un led strip sub ornament sau ceva de genul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, migaloasa in ce sens, nu tine, se dezlipeste? sau multa treaba. sincer eu nu ma pricep as apela la cineva sa o puna, presupun ca un electrician/mecanic ar trebui sa se priceapa.

Modificat de chrys1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.02.2018 at 10:19 PM, chrys1989 said:

mersi, eu am aluminiu, si din cate vad nu este varianta ambientala cu aluminiu, si cu tot cu coduri nu prea se gasesc.

Oare stie cineva o varianta care as putea sa improvizez? Gen sa pun un led strip sub ornament sau ceva de genul?

De găsesc, dar sunt scumpe. Se poate pune fir electroluminiscent. Destul de migălos... Asa este.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ok pana la urma am luat un set de lumini de pe alie, asta :https://www.aliexpress.com/item/For-Volkswagen-VW-Passat-CC-interior-Ambient-Light-Tuning-Atmosphere-Fiber-Optic-Band-Light-Inside-Door/32791750968.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4dICt3r0

Chinezu in instructiuni zice ca le conecteaza la butonul de geam.

Eu va cer si parearea voastra, cum ar trebui sa le conectez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un link mai sus pus de @EEXCALADE , spune ca a legat in calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am vazut dupa, sunt curios, daca le conectez la calculator acolo zice sa le si codez, care habar nu am cum se face, dar daca le pun pe butonul de geam care are si el bec ambiental in el cum zice chinezu, nu ar fi mai usor ? Si nu trebuie sa mai codez nimic teoretic. Intrebarea ii care ar fi avantajele si dezavantajele la ambele optiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cat de OM-ish vrei sa faci treaba.

si pe buton ai activ dimmer-ul sa selectezi intensitatea.

nu stiu daca prin codare, apar in BC precum Footwell sa le poti opri...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am dimmer pe toate luminile ambientale din masina, ii in bord. Deci teoretic daca le prind din butonul de la geam, ar merge si dimming pe ele.

Sincer nu prea ma intereseaza sa fie OM, ca oricum pana la urma de la chinezi am luato nu de la VW. Deci sa fie cat mai usor si fiabil sa nu fie vreo problema.

Teoretic se pot opri din dimmer. Asa pot acuma cu luminile ambientale standard, dau dimmerul la minim si sunt oprite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce lumini ambientale? ai sau vrei sa pui? dimmerul pe minim nu taie curentul.

pe fibra aia depinde de sursa lor de iluminare, daca e led ce suporta dimming, pt ca nu toate becurile led suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chrys1989 Conectarea si activarea e simpla ,complicat e sa pui fibra drept ,uniform ,si sa ramana asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale Alea din postarea mea initiala, de pe aliexpress, le-am luat deja, oricum nu prea ma intereseaza sa se opreasca, ca oricum merg cu ele la maxim, nu am folosit niciodata dimmerul. Ar fi frumos sa functioneze dar ii cea mai mica problema si pot trai fara dimmer pe ele. 

@EEXCALADE  Te cred pe cuvant :) dar cum nu am facut asta niciodata pt mine nu ii si nu as vrea sa stric ceva pe acolo. De aia ma informez aici mai intai. 

Idea ii ca daca le conectez la buton imi pare mai simplu si stiu sa fac asta, in schimb la calculator nu stiu unde exact si nici cum se codeaza, am VCDS dar nu am umblat prin el inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Lumini ambientale trimuri usi [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!