Jump to content

Kodiaq - Modificări/upgrade-uri


Marius82
 Share

Postare recomandată

Kodiaq-ul normal exceptand Rs-ul are spatiul de la roata pana in marginea aripii de 4 cm in spate respectiv de 3,5 in fata. Masina mea are suspensia coborata cu 40mm si pe fata si pe spate, in momentul asta am jante cu ET45 /8J plus distantiere de 30mm cu cauciucuri de 235 care acum sunt aliniate cu aripile fata si spate si te asigur ca rotile nu ating in nici o aripa pe nici un fel de drum. In momentul cand voi"termina" cauciucurile actuale voi trece la 255 pentru mai multa stabilitate. Oricand ne putem intalni pentru exemplificare :)

1.jpg

2.jpg

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

 

 

Am inteles punctul tau de vedere si masuratorile. Tehnic vorbind ar fi loc de anvelope mai mari cu jante ET mai mare. Practic insa ele vor fi dezaliniate cu mult fata de puntea spate si din cauza asta nu se da omologare legala pentru asa ceva.

 

Chestia cu distantierele este si mai periculoasa....practic vehiculul nu este conform pentru siguranta circulatiei pe drumuri publice. Iti asumi un risc enorm.

Modificat de Bebeee
Eliminat Off-topicul si flame-ul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un efort si am scos un Raport vehicul de la RAR pentru masina pe care am dat-o mai devreme ca exemplu.

 

Seria de sasiu apare in poze, asa ca oricine poate verifica acest lucru pe site-ul Registrului Auto Roman.

 

Informatiile din raport sunt identice cu cele din CIV. Eliberarea CIV-ul s-a facut in baza COC-ul pus la dispozitie de catre importator.

 

 

Raport Kodiaq.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian Petrescu  cred ca faci o eroare legata de ET-ul jantelor, ca sa poti pune anvelope mai late ai nevoie de jante cu ET mic pentru a mari ecartamentul si de J mai mare pentru latimea jantei. Distantierele sunt Eibach si au omologare TUV, ca nu le accepta reprezentanta si RAR-ul nostru e alta poveste. Ed Offtopic si scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos…sper sa se potriveasca fara alte modificari …stii cumva unde as putea sa gasesc o schema cu mufele ,firele ptr kodiaq ? Ca sa pot intelege unde o mufez ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mib, in torpedou. Stai sa iti ajunga si te ajut atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/23/2021 at 2:12 PM, F l o r i n said:

in mib, in torpedou. Stai sa iti ajunga si te ajut atunci

Salut…pot face codarea la camera cu obdeleven ? Am gasit asta pe net ,este ok ?sau poti sa-mi recomanzi ceva ?

https://obdeleven.com/en/home/62-pro-pack-0758277987813.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac cu ea, o am si pe asta... Ca jucarie. Am vcds original, vas original.... Eu cu ele fac. Cred ca merge si cu obd11, dar nu am încercat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara probleme codarea o faci cu "jucaria" de obdeleven. Ti.am.spus deja si in privat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pana acum masina data peste cap de vcds, odis, vcp pro, abrites, etc.. Vorbesc numai de interfete originale..... Dar de obd11.. Da. Si vb despre MLB uri si MQB uri. De aceea eu o etichetez asa.... Fiecare foloseste ce are, dupa buget... Pregătire sau starea de spirit.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai de mine...cu odis poti sa faci praf masina (daca nu te pricepi) - cu vcds nu mai zic (totul tine de cat de priceput e utilizatorul). Nu e vorba nici de buget nici de altceva...doar de experienta. In cazul meu - utilizez doar VAS ORIGINAL - de reprezentanta. Dar am testat clone (just for fun) si pot sa spun ca se comporta identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta odis, da... Clonele merg, in functie de hardware, unele fac anumite lucruri, altele nu. 

Una e sa poti face tu praf masina...si alta e sa o faca singura, interfata, tu doar facand o codare care trebuia sa fie safe. Despre asta era vb. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obdeleven- e safe. (asta e opinia mea e drept de "amator")

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respect opinia ta, chiar daca am un punct de vedere diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am lamurit problema asta :)

 

Daca doriti puteti deschide un topic separat, in aria potrivita pentru comparatii intre VagCom, ODIS, OBD11, etc., aici sa incercam sa ne limitam la discutii despre modificari la Kodiaq. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa cateva ore de munca camera pe marsarier functioneaza …codata cu obd11…multumesc @sabinx ptr ajutor

E6056AAD-7794-45BD-878A-EB9837F8E834.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Mai necesita calibrare. Anunta.ma cand treci prin bucuresti. Sa traiesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutari.

Se poate transforma un kodiaq din varianta cu 5 locuri in varianta cu 7 locuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a mai intrebat cineva acelasi lucru.

De putut probabil se poate, cu cateva mii de euro. Apoi de omologat, cine stie..  mai simplu e sa-l vinzi si sa iei unul din fabrica cu 7 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!