Jump to content

Android\CarPlay pe Touareg 7P


Rudy
 Share

Postare recomandată

Se poate instala android, pe un Touareg din 2017 ? 

Si daca da: cine, unde, cum, ce versiune?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

OEM nu se poate, doar chinezarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎16‎.‎01‎.‎2018 at 17:39, Rudy a scris:

Se poate instala android, pe un Touareg din 2017 ? 

Si daca da: cine, unde, cum, ce versiune?

Multumesc

Exceptând situatia când inlocuiesti unitatea OEM a masinii cu vreo unitate cu Android chinezeasca, am gasit pe net urmatoarea solutie:   http://www.naviplus.com.au/online-store/Volkswagen-Touareg-7P-2010-Current-Factory-Audio-Integrated-Android-Auto-%26-Apple-CarPlay-Package-Kit-p99585156 . Dar oare merita 700-800 euro? Întrebarea asta e fara nici o ironie, pt ca, ma cam furnica si pe mine sa o cumpar. Macar ca nu e chinezarie. Problema e, ca nu prea am gasit multe review-uri pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a zis ca nu sunt chinezesti ?

sa spui asta ptr ca au pus aia in denumire cuvantul Factory ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu facem o polemica pe tema chinezariilor. Cam orice e Made in China in ziua de azi sau cel putin are componente Made in China. Sunt sigur ca daca desfaci vreun RNS850(ca sa nu deviem de la subiect), ai sa gasesti componente Made in China(sau Vietnam, Thailanda, Malayesia etc, tot aia e).

Când am folosit termenul chinezarii, ma refeream la chestii de genul: https://www.aliexpress.com/item/TDA7851-HD-Android-8-0-Eight-Core-4GB-RAM-Car-DVD-Player-Wifi-RDS-RADIO-GPS/32858584544.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.7b3f2e0eQ1m8Dq , care ar putea sa functioneze o lunga perioada de timp sau nu.

Iar produsul de mai sus, e vandut de o companie australiana, parca totusi, e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Touareg exista solutie de a pune Android pe ecranul OEM. Interfata care se inseriaza pe cablul LVDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt diverese solutii, m-am uitat si eu la asta....pare ok. Merita ? ..asta fiecare stie

10 hours ago, lmvg said:

Exceptând situatia când inlocuiesti unitatea OEM a masinii cu vreo unitate cu Android chinezeasca, am gasit pe net urmatoarea solutie:   http://www.naviplus.com.au/online-store/Volkswagen-Touareg-7P-2010-Current-Factory-Audio-Integrated-Android-Auto-%26-Apple-CarPlay-Package-Kit-p99585156 . Dar oare merita 700-800 euro? Întrebarea asta e fara nici o ironie, pt ca, ma cam furnica si pe mine sa o cumpar. Macar ca nu e chinezarie. Problema e, ca nu prea am gasit multe review-uri pe net.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ok, doar uitandu-te la ea? Sau ai montat asa ceva pe vreo masina? Ce alte solutii sugerezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar uitându-mă la specificații. Din păcate la noi mai greu cu asa ceva, când vine vorba de costuri. 

Mai sunt tot felul de variante similare... Dar majoritatea merg pe aceelasi sistem. 

La un moment dat am tot purtat discuții cu un producător din Rusia, care face o interfață deșteaptă, preț similar... Dar din păcate fără concretizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, F l o r i n a scris:

 

La un moment dat am tot purtat discuții cu un producător din Rusia, care face o interfață deșteaptă, preț similar... Dar din păcate fără concretizare. 

Te referi la acest producator din Rusia: http://unicar-m.ru/auto/vw-touareg/carsys-rns850-android-6-0-all-in-one/ ? Pare chiar mai ok, unitatea Android avand la baza Android 6.0.1 fata de aceea de la Naviplus care se bazeaza pe Android 5.1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, despre aceasta vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ce este butonul ala horror din dreapta ?

pare bun de cuier sa agati un umeras acolo

iar ecranul ar fi trebuit cu rezolutie mai mare decat la RNS , daca tot folosesti Android

la cealalta varianta , Android 5 nu merita , e complet depasit si imposibil de updatat la o versiune mai noua

dar avem destul Android pe telefoane si tablete , e ok RNS-ul original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e buton taica... e suport de telefon.

Ecranul e cel original - daca vrei ceva cu rezolutie buna, au si asa ceva de vanzare

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...hadicapat... dar unii au asa talentul de a modifica masina dupa gustul lor...sau lipsa acestuia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, F l o r i n a scris:

 

La un moment dat am tot purtat discuții cu un producător din Rusia, care face o interfață deșteaptă, preț similar... Dar din păcate fără concretizare. 

La ce te referi ca nu s-a concretizat? Nu e pe bune interfata? Sau e legat de un eventual parteneriat care l-ai propus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am mai studiat problema si vad ca si rusul si australianul vand tot chinezarii, sunt un fel de Edotec la noi. Macar rusul e mai sincer si da si informatii despre hardware si ce sa vezi, pare a fi exact acelasi produs de aici: https://www.aliexpress.com/item/Android-GPS-navigation-box-video-interface-for-Volkswagen-Touareg-RNS850-system-with-cast-screen/32808175642.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.643c2e0ewPgdyg . Numai ca pe Aliexpress e vreo 400euro(incluzând transport) varianta cu Android standard si 450 euro(la fel, incluzând transport) varianta si cu Carplay. Pai pana la peste 700 euro(fara transport) cu cat da rusul sau australianul, e ceva. Ce mai e si cu negotul asta... Cred ca am sa-i dau drumul la comanda de pe Aliexpress, ideea de a avea si Android pe masina, mi se pare o idee practica si folositoare. Stiu, unii ar spune ca exista telefon, dar nu prea mi se pare asa placut sa umbli cu telefonul prin mana când conduci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este intr-adevar mai ieftin, dar parca as prefera sa mai putin un pic peste 100euro si sa obtin 1Gb de RAM in plus. Începând cu Android 6.0, fara macar un 2Gb Ram nu prea poti folosi la capacitate un device Android. E de luat in calcul, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Salutare,

 

am o mica nelamurire, masina cumparata de cateva zile...am gasit in torpedou 2 cabluri + mufa respectiva.In descrierea anuntului inainte de a cumpara masina la dotari se mentiona "Apple CarPlay", in momentul achizitiei am omis/uitat sa il intreb despre dotarea respectiva.

Oare am deja instalata interfata sau este cu totul altceva?

 

Mersi

image.thumb.png.8fbb05f2b47b4f3d4d1016a7a5dd3164.png

image.png.7ca87f1d51b4eb6bfc27dddd7e05fc55.png

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga firul in mufa din torpedou si conecteaza telefonul.

vezi ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cablu e AUX IN si alalalt e pentru un iPhone 4 maxim ( de la iPhone 5 in sus e alta mufa, lightning). Atat timp cat masina are bluetooth si protocolul A2DP poti face streaming de muzica de pe telefon, nu ai nevoie de niciunul din cele doua cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Android\CarPlay pe Touareg 7P

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!