Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, vin si eu cu o problema asemanatoare colegilor. Este vorba de usa din dreapta fata, nu mai functioneaza nimic pe ea (inchidere/deschidere, geam electric, led-ul de la butonul de geam) decat boxa, am facut un test cu vag com unde nu-mi arata usa deloc, in bord nu mi-o arata cand este deschisa, nici pe o navigatie after market cu afisaj 3d asupra usilor (ca si cum ar fi inchisa tot timpul). Totodata la inchiderea/deschiderea din cheie nu mai primesc nici acele "avarii" de atentionare ca masina se deschide/inchide si nici din butonul interior nu se inchide/deschide, singura modalitate de a o inchide este (sper ca ma exprim corect) introducand cheia intr-o gaura din interiorul usii care are un cauciuc cu un lacat pe ea, apoi ca sa o deschid trebuie sa trag de manerul interior. Tin sa mentionez ca, dupa spusele electricianului la care am fost, firele din butuc ar fi ok si trebuie desfacuta usa, dupa el ar fi calculatorul usii care s-ar schimba la reprezentanta?? pentru ca are nevoie de o anumita codare. Problema s-a manifestat total spontan, seara a mers, urmatoarea dimineata nu a mai mers si asa a ramas. Daca ar fi dupa spusele electricianului acel calculator, merge rezolvat si altfel sau trebuie sa apelez la reprezentanta? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica cablajul întâi. Calc de ușa se schimba și codeaza fără nicio problema la orice VAG din 2021...dar la un Golf 5....nu mai vb. Din păcate electricianul tău a rămas un pic în urma. 

Mai departe nu se poate da un verdict, pana nu se verifica mașina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mogosanuionut

Salutare!!!

vin si eu cu o intrebare, recent mi-am luat un golf 5 GTI 2008, problema este ca nici una din chei nu merge inchiderea sau deschiderea masinii, singura modalitate este sa bag cheia in usa, dar cand o deschid trebui sa pun contactul imediat daca nu alarma incepe sa urle.... daca cineva a patit asa ceva va rog frumos sa imi dati un raspuns. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Incearca resincronizare telecomenzi cu vcds....bateriile sa fie ok. Daca nu merge, incearca sa resincronizezi alte telecomenzi compatibile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. La telecomanda de la cheie a ramas un buton de la carcasa blocat si nu mai functioneaza cum trebuie. Am cumparat o carcasa de pe aliexpress, am luat placa electronica din telecomanda originala si am pus-o in carcasa aftermarket,  dar nu se deschide/inchide, desi se aprinde acel led rosu la fiecare apasare a butonului. Oare trebuie sincronizata din nou?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, nu. In practica...fa-i, ca nu ai alta varianta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat dar nu merge. Daca iau alta telecomanda codul acela de pe ea trebuie sa fie identic, sau nu conteaza ?

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie de Golf 5, Jetta, etc....433 ..434mhz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Ieri am schimbat macaraua geamului stanga fata si cand testam daca se inchid/deschid geamurile din butonul de pe cheie am constatat ca doar la deschidere cel de pe dreapta fata nu cobora complet uneori. Din butoanele din consola din interior de la sofer functioneaza totul perfect.

Apoi m-am gandit sa incerc cu cheia in yala usii de la sofer si atunci am observat ca asa se blocheaza/deblocheaza usile dar geamurile nu fac nimic.

Ma puteti ajuta, va rog, sa inteleg daca are vreo legatura cu schimbarea macarelei sau cu altceva; acum aproximativ 1 luna am desfacut yala de la sofer si am inlocuit un motoras din yala deoarece nu se mai bloca/debloca din butonul de pe cheie ci doar cu cheia in yala; sa aiba legatura cu asta?

Nu am incercat cu a 2-a cheie, dar o sa incerc in lipsa altor solutii.

 

Va multumesc frumos anticipat.

Zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ceva erori stocate pe usa respectiva sau pe confort? Daca ai maxidot, nu cumva ai debifat functia, din acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am scanat-o cu VCDS; in seara asta o sa o fac.

Nu am maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Ai ceva erori stocate pe usa respectiva sau pe confort? Daca ai maxidot, nu cumva ai debifat functia, din acesta?

Am scanat-o cu VCDS si intr-adevar aveam erori pe modulele usii si cel de confort; le-am sters si acum functioneaza ridicarea/coborarea geamurilor cu cheia in yala.

A ramas o singura problema si anume geamul fata dreapta tot nu coboara complet; se opreste la nivelul celor de pe spate.

Ma gandesc ca in momentul in care am dat jos macaraua mea geamul era ridicat complet iar cea montata dupa, luata din dezmembrari, avea geamul un pic lasat jos.

Am mai auzit la alti colegi chestia cu deconectat bateria pentru cateva secunde si reconectat; crezi ca merita sa incerc si asta?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Deconectează si dupa aia fa setarea de baza la geam. Tine câteva secunde dupa ce geamul ajunge jos... Pe buton apasat jos... Tot asa...sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Tot nu merge nici dupa ce am scos borna de la baterie; acum nici celelalte nu mai functioneaza cum trebuie.

Procedura aia de care zici tu trebuie sa o fac pentru fiecare geam in parte sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, faci pt fiecare, in parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ajunge geamul jos iei degetul de pe buton apoi apesi si tii iar 5 sec pt fiecare, daca tii apasat continuu pana ajunge jos si mentii in continuare, e degeaba

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se ridică degetul ci se tine in continuare, pt memorare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu merge asa, doar daca ridic degetul si apas iar...la octavia 2 la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama, ca eu nu vb de o singura masina, ci de zeci, sute. Asa se face, unele vor, altele nu.. Mai deconectezi borna, etc. Tot asa, am intalnit calc de usi cu probleme, care nu invata niciodata.... 

Acum, ca merge si varianta ta.. Este foarte probabil, daca zici. O sa o testez si pe acesta, cu proxima ocazie.

La generatiile actuale, MQB, MLB, etc... S_a terminat cu acesta solutie, setarea de baza se face numai din tester

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jetta mea e din 2008 si skoda din 2011, ambele fac la fel, stiu ca pe la tine au trecut sute de masini, dar eu numai cu astea doua m-am confruntat si ambele fac la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu proxima ocazie, verific si metoda ta, asa... Pt documentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea e ca la astea de care zic, metoda ta nu merge deloc, adica dupa ce ajunge geamul ori sus ori jos degeaba tin, pot sa tin 5 min....nu invata cursa, daca iau degetul la cap de cursa si apas iar, 5 sec sunt suficiente sa invete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 02.11.2011 at 13:48, G a scris:

Salut. am si eu o problema cu inchiderea centralizata :

Pana acum cateva zile usa din dreapta spate nu se deschidea nici din cheie nici din butonul de deschidere/ inchidere de la usa soferului doar daca o deschideam manual din interior dar se inchidea din cheie. Astazi am observat cu uimire ca usa nu se mai inchide nici centralizat nici de pe comanda de la usa soferului si raman cu usa deschisa fara a o putea inchide in nici o modalitate. ma duc cu gandul ca ar putea fi partea mecanica de inchidere a usii dar nu stiu exact, ce ar fi de facut ?

Ma poate ajuta cineva?

Salut!

Te rog sa-mi spui, daca-ti mai amintesti, care a fost rezolvarea. 

Aceeasi problema o am si eu acum.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu am probleme cu usa spate stanga nu se mai inchide si deschide,o tin blocata manual din acel swich din yala ,mentionez ca niste meseriasi au schimbat acel calculator din usa cu acelasi cod si tot asa este,geamul din aceasta usa nu coboara nu urca,nici de pe usa nici din comanda soferului ce poate fi ? cred ca din aceasta cauza nu mai merg nici semnalizarile la inchidere ,la deschidere merg

Modificat de sb70wbm
aam uitat unele detalii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus-o pe tester sa vezi ce eroare ai ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!