Jump to content

Suspensie fata Passat B5 vs suspensie fata B6


Vizitator
 Share

Postare recomandată

A avut cineva ocazia sa faca o comparatie directa intre comportamentul suspensiilor celor masini. Oare noul Passat B6 nu merita o suspensie mai rasarita decit (Clasa Golf) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit s-a dorit o delimitare mai neta intre VW si Audi la clasa medie, plus o reducere a preturilor de productie.

Din acest motiv s-a utilizat o platforma alungita de G5, cu suspensiile aferente si nu s-a mai mers pe o platforma comuna cu A4.

N-am facut o comparative directa, dar am mers cu vechiul Passat si cu noul Golf, si sunt si eu de parere ca noul Passat ar fi meritat o suspensie fata mai rafinata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica voi vreti sa ziceti ca passat b6 nu are suspensie multi link pe fata? ci are mc pherson independenta????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Front axle: an innovative example of lightweight construction

The McPherson concept: The new front axle of the Passat is based on the McPherson concept, with low-mounted wishbones and wheelcontrolling control arms. This axle is extremely light, and thus offers numerous advantages. An example of innovative lightweight construction: in the area of the especially rigid, crash-optimised auxiliary axle frame, weight was reduced by 4.5 kilograms alone compared with a conventional sheet steel construction.

Another lightweight part is the forged aluminium wishbone. Here, the weight saving over pressed steel amounts to 4.2 kilograms.

The methods of lightweight construction are of the greatest value when it comes to unsprung mass. That's why not only the wishbones but also the pivot bearings are made of aluminium. The weight advantage here adds up to 3.2 kilograms. Thanks to a special construction, it was possible to save 1.4 kilograms in the area of the stabiliser, too. Taken all together, the lightweight construction techniques used in the area of the front axle result in a weight advantage of 13.3 kilograms. And that means greater comfort, better dynamics, and lower fuel consumption.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sa va spun si eu ceva despre suspensia lui B6...am avut ocazia sa conduc unul de curand....

e inscrisa pe firma, dar o conduce cineva din familie....

e adevarat ca o cam "calca", dar masina are abia 14000 si la gropi "bate" aproape deranjant!

sunt curios ce or sa gaseasca la revizie,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am mers cu un passat b6 pe piatra cubica cu 100km/h. Este ingrozitor.

O clasa mai jos decat B5. Pentu ce trebuie sa ai 4 brate de aluminiu pe fiecare roata cand un clasic mcpherson este mai avantajos. (si mai ieftin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Geroge74

Chiar n-am inteles nimic din cea- postat tu acolo. Adica b6 e ingrozitor pe piatra cubica, dar mcPherson e mai bun ca cele 4 brate de aluminiu ale mutli-link. Pai hotaraste-te fratele meu, ce-ti place mai mult, suspensia multi link cu brate de aluminiu de la b5 sau mcPhersonul de la b6 ?????

ca sincer m-ai bagat in ceata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,B6 are Mc Pherson pe fata....cea multilink era prea complicata... :( ,si implicit mai costisitoare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!