Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Daca nu mă înșel, se inadesc. La mine le-a făcut un coleg și nu știu cum a fost, dar nu e exclus sa fie inadite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput alea de la consola de butoane nu s-au nimerit cu ce a dat chinezul si nici din manuale nu am reusit sa imi dau seama precis.  In ambele apare un t10 iar mufa care intra in switch are de fapt 12 pini. 

 

T12-4 to T26-3 pentru switch

T12-9 to T26-4 pentru warning led

LE: led ul nu l am nimerit 

Restul par sa se nimereasca. Cele care au pini ocupati sunt pentru ca sunt vcc si gnd, iar pe astea trebuie sa le infig in mufa chinezului ca sa nu trebuiasca sa le înnădesc.

20240808_231110.jpg

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.am conectat corect cei 4 senzori + cele 2 fire de la consola de butoane si au dispărut toate erorile mai puțin cele de la acc. Au ramas aceleasi 3 erori de databus aps_01 02 si master

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Problema cu ACCul era cauzata de faptul ca distance regulation(byte 3 bit 3) era dezactivat in modulul pla. Am lipit senzorii cu scoci pe masina si am facut o proba :)) .

Acum urmează partea mai grea. Gaurit demontat si intins firele

20240809_020407.jpg

20240809_020435.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa imi zica daca senzorii trebuie montați pe mașină cu mufa in jos sau in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În manual de lucrări nu scrie. În teorie ar trebui să fie la fel ca cei de parcare. 
Vezi ca trebuie dat gaură într-un anumit loc precis. Pe interior ar trebui să fie semnat unde să dai gaura. Și îți trebuie niște suporți speciali. Care diferă de la model la model. De ex eu la AllTrack am altfel de suporți 

IMG_2290.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Credeam ca bara vine pre-gaurita. Bine ca mi-ai zis inainte sa ma pun pe treaba! Eu scalasem in fusion360 niste poze găsite pe net folosind dimensiunea rotilor, apoi am facut ceva măsurători. Ma gandeam sa gauresc cu bara montata. 

 

M am mai uitat prin manualele pe care le am găsit pe net. In ambele poze pare ca sunt cu mufa pozitionata orizontal, catre fata/spate.Nu e suficient de clar dim cauza ca sunt mici imaginile, dar o sa mai caut.

 

Senzorii pe care ii am par sa aiba niste coduri vw:

3gD 919 397 A pentru spate stanga(nu il am la indemana si pe celalalt)

3g0 919 399 A fata stanga. D ul de la primul nu este typo ul meu.

20240809_124410.jpg

20240809_131749.jpg

Față .jpg

20240809_132232.jpg

IMG-20240809-WA0001.jpg

Screenshot_20240809_132642_WhatsApp.png

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin R.3g0919399A asta e un cod de piesa eliminata

Ai aici lista cu piesele filtrate dupa seria ta ce ar fi fost pe masina daca aveai optiunea din fabrica

PLA_WVWZZZ3CZJE121019 .pdf

PLA_montare senzori .pdf

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conectorul vine in lateral. Nu jos,nu sus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Ajuta mult si semnul din interior. Azi am terminat cu totul. Am facut gaurile cu bormașină+ dremel, dar nu recomand nimănui metoda asta oricat de precis ar crede ca este. Pentru suportii pe care i am avut eu ar fi trebuit unealta aia specială pentru diametrul de 27mm. Eu m am zgarcit, n-am avut incredere in vânzător si nici rabdare n-am avut sa mai astept inca 1-2 luni.

 

 

Sistemul mi se pare eficient doar la parcarea laterala cu spatele. In plus, dar senzorii suplimentari oferă mai multă incredere. 

20240811_151957.jpg

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să faci o gaură de precizie ai nevoie de o freză specială. 
ceva de genul ăsta. :

https://amzn.eu/d/7TMZsOp

 

Eu zic mereu. Când și sculele necesare, ai făcut deja jumate din muncă. Când trebuie să improvizezi, lucrezi dublu și chiar prost. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comparat valorile din adaptation intre modulul vechi de pe masina PDC 8 si cel pe care l-am pus, PLA 3.0 si am observat diferentele astea. Am incercat sa le inlocuiesc cu cele de pe PDC, dar imi da ceva cu out of range. Stiti ceva despre ele? Sa inteleg ca modulul n-a venit de pe passat b8? Astea se pot corecta cu odin?

 

 

PDC 8:

MAS10106-MAS10103-ARA angle control parameter-Max. controllable corners0.180 1/m

MAS10106-MAS10104-ARA angle control parameter-Max. selectable corners1.308 1/m

MAS10106-MAS10105-ARA angle control parameter-Vehicle overhang1.102 m

 

PLA 3.0

MAS10106-MAS10103-ARA angle control parameter-Max. controllable corners0.189 1/m

MAS10106-MAS10104-ARA angle control parameter-Max. selectable corners1.308 1/m

MAS10106-MAS10105-ARA angle control parameter-Vehicle overhang0.764 m

 

 

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot eu imi raspund:

 

Pare ca valorile de pe modulul pla corespund unui golf 7. Vehicle overhang pare sa fie distanta dintre axa din spate si capatul din spate al masini. Am atasat ceva poze jos in caz ca ajuta pe cineva. 

 

Cat despre suprascrisul valorilor inca n-am reusit sa imi dau seama.

 

2014_volkswagen_golf_gtd_31_1920x1080.jp

 

passat-b8-variant-exterior-dimensions-1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca trebuie parametrizat ptr masina ta. Valorile sunt fixe,nu pot fi modificate decat cu parametrizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui ce valori ai pentru fiecare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un Passat B8 variant 2016 la care am in partea de sus, in plafon o lampa cu halogen pe care o voi inlocui cel mai probabil cu varianta LED.

 

Lampa fiind montata in aceasta pozitie nu lumineaza deloc in portbagaj, sub rulou, lumineza zona aia doar daca imping maxim ruloul de la portbagaj.

 

Aveti ceva sugestii legata de iluminare cat mai buna a portbagaj fara sa fie nevoie sa imping ruloul pentru a avea ceva lumina?

Iluminarea actuala cu lampa halogen e slabuta, o sa cumpar cel mai probabil o lampa led sau un led care sa fie montat in lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am tot variant si am pus asta, este foarte puternic, dar tot trebuie sa imping ruloul. Nici nu vad cum poti face ceva acolo cu el tras, fara sa ingenunchezi. 

 

 

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tot felul de informatii acolo, ce tip de led ai luat pentru lampa halogen din portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am actualizat link ul.am postat de pe mobil si probabil s-a stricat ceva prima data

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mai facut un doc pt luminile de la usile spate , dar am facut si eu unul ,sper destul de concis, pt cei care nu au calc de usa pe spate.

Retrofit lumini usi spate Passat B8.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc tuturor pentru ajutor! Am reusit sa fac retrofit si la side assist. Cablarea led-urilor din oglinzi a fost de departe cea mai grea parte. A fost un calvar sa trec cablurile led urilor prin furtunul din oglinda. Am avut deja si cablul din usa. A trebuit doar sa conectez led ul la cablul din usa, apoi sa conectez cablul de la sensorul master in mufa din stalp. Deci nu am mai dat jos boxa. Chiar si fara cablajul din usa, cred ca te poti lega in mufa daca tragi cablul cu sufa prin furtun.

 

Pretul kit-ului + component protection fost cam 2000 lei(fara tva ul coletului, depinde de vames si de ce suma va trece chinezul pe colet :))). Am luat kit-ul de pe AliExpress si am cerut senzorii de jos conform sfaturilor colegilor de aici:

 

3Q0 907 566 G + 3Q0 907 590 G

 

Majoritatea nu includ piulitele, deci aveti nevoie sa cumparati separat si 2 bucăți cu codul asta: N 910 189 01.

 

Capacele oglinzilor au fost vopsite negru simplu(nu perlat), dar nu se se observa cu ușurință. 

 

Magazinul se numeste Dokiauto, dar cred ca este unul si acelasi cu aidu. Au persoana legatura din București. Initial mi-a zis sa returnez modulul pla cu parametri de golf aici, apoi s-a oferit persoana respectiva să imi parametrizeze modulul pentru b8 pe gratis.aceeasi persoana mi-a zis ca merg si senzori de side assist de pe b8.5 care n-ar trebui sa aiba component protection si se pot calibra dinamic, dar nu părea sigur 100%.

 

Cei pe care i am primit eu cred ca au fost de pe alta mașină, apoi parametrizati pentru b8. Asta m-a facut chinezul sa inteleg(dupa ce mi-a trimis coletul, chiar daca eu i-am specificat ca ii vreau de pe un b8) . Cu toate astea nu am fost nevoit sa ii calibrez. 

 

Codatul l-am facut intuitiv + ce am gasit aici, dar spre deosebire de ce zice acolo, eu am facut register in gateway la ambi senzori, nu doar la master. Cu excepția abs ului unde nu exosta descriere pentru fiecare bit, restul se pit deduce. Cu exceptia infotainment ului care se face din adaptation, totul e in long coding.

https://forum.obdeleven.com/thread/8295/side-assist-activation

 

 

O întrebare as avea pentru cei vare au deja sistemul pe masina: cand semnalizez in timp ce am masina in unghiul mort, imi licare led ul din oglinda, apoi se stinge in loc sa ramana aprins. In clipul asta pare ca ramane aprins led ul si asa mi se pare si mie normal. E posibil sa fie ceva ce se poate schimba cu vcds?

 

https://m.youtube.com/watch?v=fn8tYpHBYWU&t=50s&pp=ygUOVncgc2lkZSBhc3Npc3Q%3D

 

 

Pana acum am facut cu succes retrofit la:

- reverse camera(low, ne originala, fara toate view modurile alea dar cu calitate foarte buna a imagini

- pla 3.0

- side assist 

 

La anul poate fac si la lane assist.

 

 

 

 

20240904_154857.jpg

20240907_082137.jpg

Modificat de Cosmin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca era ceva legat de viteza. La viteza foarte mica sau daca sunt oprit nu mai funcționează.

 

Cei care aveti side assist, cand e activat, va sta aprins martorul ul cu oglinda din bord? Se aprinde vreodată? Se vede o urma de oglinda cu o masina in partea din mijloc-jos, langa cel de lane assist, dar nu se aprinde niciodată 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!