Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

On 12/20/2022 at 6:55 PM, z e n i t h said:

Pentru asta s-au inventat dispozitive cu android auto/ Carplay wireless

 

Pentru wireless trebuie sa schimb interfata. O investitie destul de mare care nu se justifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poti sa montezi o interfata (china) ahdroid auto dedicata, d ala care functioneaza in paralel cu unitatea OE...eu asa am de 4 ani si e foarte ok. am avut o pe passat si acum o am pusa la tiguan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Stie cineva ce CAN Gateway imi trebuie minim pe Octavia 2 2006 cu 1K0907530K ca sa pot accesa 5F pe un MIB STD2 cu NAV ? Momentan nici daca introduc manual 5F in VCDS nu il poate accesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, hibigibi said:

Salutare !

Stie cineva ce CAN Gateway imi trebuie minim pe Octavia 2 2006 cu 1K0907530K ca sa pot accesa 5F pe un MIB STD2 cu NAV ? Momentan nici daca introduc manual 5F in VCDS nu il poate accesa

Cauta un  7N0 907 530 AL cu sw 7N0 907 530 BE - 1673  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Am un Passat B8 din 2016 si am schimbat volanul cu care a venit (fara padele) cu unul R-line cu padele.

Padelele merg, dar exista diferente la butoane si nu mai pot sa activez ACC sau LIM.

Nu am nici o eroare pe VCDS.

 

Cel de sus este volanul R-line si cel de jos este volanul vechi. In partea din stanga, in loc de butonul Mode cum era original am un buton pt sistemele de asistenta (am doar Front Assist pe masina) care functioneaza.

Butonul care regleaza distanta la ACC daca il apas imi spune ACC Deactivated si nu face nimic

Iar butonul de sus cu O/I, daca il apas imi apare LIM in loc de kilometrajul masinii in bord, dar nu pot sa setez limita.

 

In dreapta am un buton VIEW care nu face nimic cand il apas.

 

Oare pot sa modific ceva prin codari sa functioneze ACC-ul sau trebuie sa caut alte butoane?

 

Multumesc,

IMG_3072.thumb.jpeg.936b66e2e09106e92734c49f6fd3cf30.jpeg

 

 

Volan vechi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Myaghiverifica cablajele de la airbag ul nou cu cele de la cel vechi. Sa ti intre aceleasi culori in mufa de la spira.

Eu cand am schimbat volanul,cand apasam pe acc claxona 🤪.

Tasta view nu face nimic

Uite

IMG_20220903_195006.jpg

IMG_20220903_192841.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Ma tot bate gandul de ceva vreme sa fac un retrofit la bancheta spate incalzita si cu scaun copii integrat.

 

Aveti idee cam in ce consta si cam la ce pret as putea gasi bancheta?

Passat Variant, 2017, Alcantara.

Poza de atentie:1657863921_WhatsAppImage2023-01-12at08_19_50.jpeg.28907573e6b374b2ed5cb3fb7724122b.jpeg

Tetierele stiu ca sunt separat.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista bancheta cu scaune pt copii și încălzită. Ori una, ori alta. 
 

Tetierele au cod 3G0 887 901 G, H, J sau K, depinde de material. Și costa de la 250-300€ fără TVA in reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caută codurile astea doua, vezi dacă gasesti ceva pe net:

3G0 885 319D

3G0 887 027

3G0 887 101

3G0 887 102 A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

 

Am gasit ceva cu unul din coduri.

Dar este varianta explodata, adica fiecare piesa in parte. 

 

Mai caut sa vad daca gasesc.

Intre timp am cerut si o oferta de la vw. sunt curios daca imi rasopund. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca bancheta încălzită are și calculator, cablaj, butoanele etc... 

Pe lângă interiorul tot... Asta dacă nu găsești numai bancheta, și la fel cu interiorul tău... Ceea ce e cam greu... 

Eu am avut așa ceva, și am luat tigaia nouă fără... Ca, na, am găsit-o cu Webasto, dynaudio, și alte prostii dar fără încălzire... I-am luat soției o husă cu încălzire... Si e mai câștigată, prostia aia se încălzește instant comparativ cu încălzirea în scaun de la șofer... 

Mai ieftin și rapid poate dacă ii faci retrofit... Sunt kituri... Chiar interesante... Dar era prea multă bătaie de cap și timp sa o fac eu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moognu are calculator propriu. 
modulul cu butoanele de clima din spate, se înlocuiește cu cel cu butoane și de încălzire. Noul panou are mufe pt rezistentele din bancheta și spătar spate. Practic, panoul clima spate comsnda încălzirea. 
Iar panoul clima spate se conectează la panoul clima principal. 
 

pe AliExpress este kit complet la vreo 150€. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 avea, vorbesc de varianta originala...am descoperit întâmplător după ce am avut inundație în mașină de la kkt trapa... Modulul era sub bancheta pasager și a luat apă la bord ... Defapt un modul de comandă sub calculator climatronic , nu calculator separat... 

Din ce știu și la B8 parcă e la fel... 

La aftermarket, se schimbă cum spui tu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La B8 panoul de comanda clima din spate e și modulul ce comanda încălzirea bancheta spate. Fiind comandat la rândul lui de panoul clima principal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@coandreibancheta spate nu are un cod unic. Este un cod pt bancheta, structura plus burete și un cod pt husa, îmbrăcămintea, care diferă, stofa, piele etc. 
La cea pt copii e împărțită in trei coduri, unu pt bancheta principala și doua pt partea ce se ridica pt copii. 
 

La VW prețul este exorbitant ca și piesa de schimb ( nou când îl pui Opțional e altceva). Făcând o suma a componentelor prețul e între 2.089€ și 2.836€ fără TVA. In funcție de tapițerie, stofa sau piele 🥴
 

3G0885319D e codul bancheta ( structura)

3G0885405 cu sufixele AA, AB,AC,AD, AE, BA, AQ, sunt husele , stofa sau piele. 
depinde tu ce tapițerie ai. Pt bancheta copii nu sunt disponibile toate variantele, doar câteva. De ex eu la AllTrack nu pot monta. 
3G0887027 și … … 027 B sunt banchetele copii

Pe urma ai 3G0887101 și … … 102 A ajustate scaun copii , partea ce se ridica. 
 

Deci cel mai indicat e din dezmembrări. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

 

Multumesc frumos.

Caut de ceva vreme. 

M-i se pare imposibil de gasit asa ceva :(

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pt mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.thumb.png.8eb606339d9c09c781601729df4b9652.png

image.thumb.png.fc6339cdeb95219b590f1eef80a5d26f.png

 

 

se pot schimba intre ele? ecranele originale sunt plug&play sau necesita codari ulterioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de intrebarea de mai sus. Pot schimba doar unitatea din torpedou cu una identica sau e nevoie sa schimb si displayul? 

Va merge si AID-ul? E un MIB 2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa o schimbi? Poti....dar trebuie rezolvat component protection,  altfel nu o sa mearga, plus adaptari, codari, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat mai demult in alt topic. Am probleme cu Carplay, practic nu se poate folosi. 

Ma gandeam ca poate gasesc o alta unitate dar fara sa schimb si display-ul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!