Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Sau cabluri originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi.

am facut retrofit la volanul de r line.

ideea e ca mi functioneaza toate comenzile mai putin cea de la acc,cand o apas claxoneaza.

am facut o scanare cu obd11 si am urmatoarele erori:

U112300 ACC

P056800 Engine

B114E96 Gateway

B114F96 Gateway

Poze cu volanul masinii si cel de rline

Ceva idei,sfaturi sa rezolv problema?

WhatsApp Image 2022-09-01 at 15.38.27.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-01 at 15.38.27(1).jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu...

Vezi daca poti transplanta comenzile originale pe volanul R. Fara trim...fireste. E incompatibilitate sw intre volane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot transplanta numai comenzile sau placile, intre cele doua modele...nu sunt compatibile,  dimensiuni si hardware diferit, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flavius1611, am facut asa cum ai zis, am cumparat un cablu de date scurt de la Baseus, 0,5m (cred ca acelasi pe care il ai si tu), si se pare ca s-a rezolvat problema. 🙂

 

Totusi, stau si ma gandesc, care e faza de merge cu asta scurt si cu cele mai lungi si originale nu functioneaza?! 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DVEsincer nu am inteles nici eu,si m a dispers ca foliseam cablul original cu,care venise telefonul si la fel se deconecta de fiecare data.

Pana am citit pe alte forumuri de afara ca asa rezolvi problema cu cablu cat mai scurt,dar sa fie de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Samsung uri. Cabluri usb cumparate de la mag Samsung.... merg ok, fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema cu ajutorul lui dumitru sabin,care m a ajutat cu sfaturi pt repinuirea a 2 cabluri din airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! 

A mai intampinat cineva problema sa nu functioneze Apple Carplay/ Android auto desi ele sunt activate pe Discover Pro din 2019? 

Am incercat cu mai multe telefoane si mai multe cabluri originale. Telefoanele se conecteaza prin USB, dar in meniul App Connect nu apar dispozitivele conectate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bad post.

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4/29/2022 at 7:10 PM, OviVal said:

High led e doar o versiune. 
Ori ai basic led ori ai high led

HBA merge pe toate. 
DLA doar pe high led. 

Am încercat sa codez HBA pt led Basic și nu funcționează. Cel puțin nu apare acea faza cu A în interior și nici în MIB, Light Assit pt High Beam. Precizez ca exista camera pe mașina, 653 în coada. Dacă activez Highbeam Assist din can îmi da "No comunication" și nu pot întra pe canalul 20 High Beam Assist. 

 

Fără nici o eroare după codarea în Central Electric și 5F.

 

Idei? 

Modificat de Aalexandr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi, am montat oglinzi cu pliere si am urmatoarea problema cand tin apasat pe inchidere se pliaza doar oglinda din stanga iar cand pun contactul oglinda din stanga revine la pozitia normala dar se pliaza oglinda din dreapta si ramane pliata ,mentionez ca nu am montat inca butonul cu pozitia de rabatare urmeaza sa-l cumpar dar am auzit ca la octavia facelift functioneaza si fara buton folosind dar telecomanda.Care ar fi cauza?Multumesc si o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat si calc de usi, vezi codarile calc de usi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aalexandr Daca nu ma insel pentru HBA erau 2 codari. Una pentru masinile pana in 2017, cealalta pentru cele de dupa 2017.

Vezi sa o fi facut pe cea corecta. Eu am activat HBA si functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fiecare calculator de ușa am adăugat 4096 pe lângă codarea existență. 244 codarea de baza+2 lumină ambientala +256 mirror down +4096 folding mirrors iar pentru stânga 244+2+4096

Modificat de adrian2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lukitza ai mare dreptate. Pentru mașinile pana în 2017 se face modificarea doar în Central Electric / Security Code/ Adaptation/ + codarea pe Bixenon with Light Assist chiar dacă e Led mașina. Bineînțeles ulterior codarea și pe camera. 

 

Mulțumesc pentru indiciu 🍻 funcționează în parametri normali. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 Am cumparat recent un Alltrack 1.9tdi, 2018 cu unitatea media 3Q0035840C fara navigatie (fara GPS). Imi puteti spune daca e posibil:

1. sa montez o unitate cu navigatie ( cea cu acelasi ecran mare si butoane touch dar cu gps)?

2. Pot activa functia road sign assist? Am camera in parbriz pentru functiile lane assist, DLA, etc.

Modificat de TibiC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Da, dupa ce montezi navigatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Da.

Da, dupa ce montezi navigatia

Multumesc pt reply. Mai departe unde as putea gasi ceva resurse despre cum sa procedez mai departe? Adica daca navigatia este plug'n'play sau daca dupa instalare trebuie ceva codari facute (pe langa cele legate de road sign assist) sau daca sunt persoane aici pe forum care ar putea face acest lucru, etc. 🙏

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este plug and play. Are component protection,  trebuie pusa online cu server VW si scos component protection... sau făcut CP off. Recomand prima varianta, care este si cea oficiala.

Da, trebuie facute si codari, adaptaro, etc.

Eu si alti colegi de forum, te putem ajuta. Mai departe, ne auzim la telefon sau mesaj privat, pt info suplimentare,  daca doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare :) Detin un Passat B8 de scurt timp, si la o diagnoza am aflat ca masina are camera marsarier high, care, desigur, nu functioneaza :)

Pe baza erorilor si a informatiilor gasite, s-ar zice ca, camera nu este parametrizata.

Asadar, asa  avea nevoie de un fisier pentru parametrizare. Detin VCP.
Codul camerei este 5q0 980 556 b

Am mai gasit un fisier in acest topic dar nu a mers, am primit o eroare ca ar fi un caracter invalid undeva in el.

Sau, eventual, daca ma poate ajuta cineva cu parametrizarea in judetul Suceava :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un log sa vedem erorile de pe 6c camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daniel 96

Daca ai vcp original, poti descarca singur fisierul. Altfel...daca ti-l dau eu..nu vei putea sa-l scrii. Este criptat pe SN interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido Am inteles, multumesc mult pentru informatie.  Din pacate nu am VCP original.

 

Florin, Revin maine cu log-ul. Sau daca e ok erorile sunt urmatoarele(aveam poza cu ele)

10490624- No End-of-Line Programming

13636352- Control module not coded

10489856- No basic settings

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!