Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi.

Cu ceve timp in urma am reusit sa crap parbrizul passat ului din semnatura.

Am modelul cu incalzire.

As renunta la incalzire sa iau un parbriz pt camera,care nu o am.

Cum imi dau seama daca farurile mele high led sunt compatibile cu high beam assist?

Am inteles ca ar fi 2 modele de faruri high led,unele nu sunt compatibile cu high beam assist.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

High led e doar o versiune. 
Ori ai basic led ori ai high led

HBA merge pe toate. 
DLA doar pe high led. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviValam high led cu lupe,dar mi a zis cineva ca si astea sunt 2 modele. Unele care ar suporta high beam assist si unele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HBA ( high beam assist ) , comutare faza lunga - faza scurta, suporta toate. 
DLA ( dynamic light assist ) comutare de pe faza lunga pe scurta doar pe porțiunea de drum unde sunt alte mașini, doar pe LED High ( cu distribuție lumina variabila, lupe au amândouă )

 

led baze exista un singur model la fel și led high, un singur model. 
 

Poate se referea la dotări mașina, ca sunt doua modele. 
 

Cat privește parbrizul, eu nu as renunța la cel încălzit, nu e diferența la preț, ce am văzut pe etka e chiar mai ieftin cel prevazut cu camera și încălzit  🙄. Trebuie văzut și ce ai acum pe mașina și ce cod PR ai. Sunt componentele sa montezi camera ce te costa mai mult. 
Eu caut să-mi pun cu încălzire 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviValam primit pret model de Europa fara camera doar incalzire 1200 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1200 lei e pomana. 
pe original e de la 500-600€, fără tva

 

diferenta nu e mare între ce are camera și cel fără. Cel ce are camera are in plus doar chenarul de poziționare a camerei ( partea vopsita negru) și suportul pt camera. Diferența e între cel cu încălzire și cel fără. 
 

Având in vedere ca ai deja toată instalația pt încălzire parbriz, nu văd de ce ai renunța la ea. 
 

Eu zic sa ceri un preț pt încălzit, neincalzit si încălzit cu camera, sa vezi diferența. Ți-am zis ca in etka diferența de preț e aproape nula. Logic ca dacă renunți la încălzire coboară prețul. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviValam verificat acum preturile,cu incalzire fara camera 1800 de lei de Europa sau 1600 China.

1200 a fost in noiembrie cand am luat piatra 🙃.

880 fara incalzire si camera 

Nu cred ca e de neglijat dif de aproape 1000 de lei pt incalzire.

Sincer iarna trecuta nu stiu daca am folosit de 10.ori incalzirea.

Modificat de flavius1611
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

As dori sa fac update la MIB (cod 3Q0 035 466 C). Dupa ceva cautari pe net, am gasit e mibsolution urmatorul soft MHI2_ER_VWG11_P3301_MU0814.

 

Eu momentan am MHI2_ER_VWG11_S2103 (MU 0317). Nu am gasit nimic care sa se termine cu S***, softul gasit de mine avand P**** si avand la specificatii Train: Supported MHI2_ER_VWG11_*

 

Oare e bun? Compatibil? A mai facut careva update de firmware la MIB?

 

De asemeni, am observat ca pe ceasurile mele AID (3G0 920 791 A) nu pot selecta diferite teme, la tube_version zicandu-mi not available. Am citit ca n-ar avea unele functii, fiind an 2015. Aveti idee daca se poate actualiza firmware-ul la ceasurile AID si daca actualizarea mi-ar adauga acele teme? :)

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce consideri ca trebuie sa faci update de firmware?

Exista vreo nota tehnica in care sa fie precizate problemele rezolvate de versiunea cea noua de firmware?

Nu m-as gandi la update de fwr fara sa fie absolut necesar.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/28/2022 at 5:29 PM, F l o r i n said:

In mod normal, nu avea de ce sa piarda codarea. Mergi cu ea si vezi daca lucreaza, cand o poti scoate din garaj. Daca nu, posteaza ce erori gasesti pe modulul 52 usa pasager 

@F l o r i nAm intrat si pe modulul 52. Nici o eroare. Am debifat, am bifat. Nimic. Nu mi dau seama. Sa mai scot borna de la baterie? Cand am drum poate ajung la tine. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, incearca. Din buton reglaj banuiesc ca merge motorasul, in jos si in sus, nu?

 

Si cauta topicul dedicat, sa vb acolo,nu aici.. ca aici e vb de modificari la Passat B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru PLA e nevoie sa schimb senzorii de parcare de pe masina?

Am nevoie si de camera spate sau merge si fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Se adauga senzorii Pla,se cableaza,se schimba modulul parcare si se codeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate un pret estimativ pentru toata operatiunea (piese+manopera)?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e nevoie și de butonul de activare din bord. 
Pt senzori trebuie și suporții. Iar dacă e AllTrack suporții sunt diferiți. 
Pe AliExpress se găsește kit complet dar trebuie sa stai atent sa se potrivească pe modelul tău. 
https://a.aliexpress.com/_vlCmIH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Buton, senzori, holderi senzori, cablaj, gaurit barile, codari, etc.

Vopsit senzori la culoare, s.a.m.d.

In poze (din pacate nu le-am salvat la rezolutie ok) este montaj finalizat pe un Passat b8. 

Screenshot_20220506-192749_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ledurile de la picioare, daca avem ambient lighting, schimbarea lor cu leduri rgb ar aduce culoare si la picioare? Sau trebuie alt cablaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 04.04.2020 at 22:29, Madalin45 a scris:

S-a rezolvat, acum funcționează totul corect fără erori, datorita colegului OviVal și țin săi transmit mulțumiri pe această cale.
Deci cei care dețineți passat B8 varianta Trendline  fabricație 2015-2017 și doriți să upgradați la varianta lumini auto, trebuie sa țineți cont de următoarele aspecte având nevoie de urmatoarele;

1. Senzor lumini și ploaie care se afla în zona oglinzii retrovizoare cu seria 5Q0 955547 B
2. Bloc lumini cu funcția auto, cu seria 3G0 941 633
3. Codarea necesara. 

09 central electric
Security acces,  introduceți 31347 , dot it, adaptațion, selectați  ENG10584-ENG10920 AUBenlight_vebergreifend_LDS_mit_AFL se bifează yes din no.

Ma poate ajuta cineva cu o codare ? Am montat parbrizul , senzor lumina, bloc lumini cu auto si dupa ce am bifat yes in codarea de mai sus , farurile raman aprinse pe timp de zi. Poate mai e ceva de bifat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ai cumva eroare de buton lumini pe 09 centrala? Daca ai eroare, trage fir de la buton la BCM

 

Daca nu ai eroare, ai bifat light switch with ADL function?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras 3 fire de la senzor direct in blocul de lumini. Le am urmarit pe schema si sunt comune si au si aceleasi culori. Singura codare care am facut o este ENG 141656- ENG 141992 ausenlicht_vebergreifend-LDS_mit_AFL

Butonul are 4 fire. Eu m-am legat la 3 dintre ele conform schemei. Unul e masa , unul sig plus si unul e cel care duce in Bcm

Eroare nu am. Am sa ma duc sa caut light switch with ADL sa ii dau yes ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da. Bifeaza/activeaza si acesta funcție. Daca masina este dupa 2017, gasesti acesta functie in 10 Adaptari. Daca e sub 2017 si ai long coding, acolo gasesti si bifezi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este 2016 octombrie . Intru in adaptari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca ai la long coding numai 00000000..... intra la 10 Adaptari, ca nu se face din codare, la modelul tau.

Daca ai codare pe Long conding, se face din bifa la long coding.

Ti-am atasat pt exemplificare,  ambele cazuri.

Screenshot_20220521-112456_Gallery.jpg

Screenshot_20220521-112425_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact un cod ? Sa ajung la randul respectiv ?

Am intrat la 10 la adaptari dar sunt foarte multe randuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din pacate sunt in trafic acum, pe telefon, cam greu sa te ajut cu indicatii customizate. Oricum, daca sapi un pic pe Google,  gasesti DIY...tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!