Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi, 

Astăzi an reușit și eu o modificare, retrofit, nu știu unde sa o încadrez.. Am montat în locul navigației Discovery Media o navigatie compatibila cu VW Passat B8 Audiosources Mi89198U, plug in play. Merge ok, dar alta este problema mea. La o scanare a mașinii în apar acum câteva erori din cauza lipsei de comunicație cu modulul navigatiei 5F.

Exista vreo posibilitate sa scap de aceste erori? 

Mașina merge la fel, nu sunt erori grave, dar ma deranjează rosul acela pe câteva module... 

 

Mulțumesc frumos! 

Screenshot_20220129-205824.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegii,

Revin cu încă doua întrebări legate de posibile retrofituri.

1. Am văzut ca exista pentru passat b8 estate posibilitatea de montare a unor lumini în partea din spate lângă mânerele de la plafon. Oare se pot monta plug&play sau e nevoie de prelungire cablaj de la lampa din plafon de pe mijloc?

2. Vreau sa trec la stopurile spate LED Highline, și ma gandeam sa fac eu acest retrofit, deoarece am văzut ca exista cablaje gata făcute pentru acest retrofit precum și un Dongle pentru activare stopuri( oare cu OBD11 nu se poate ?)

La partea de montaj (stopuri + cablaje)ar fi ok, dar la partea de conexiuni a pinilor în mufe îmi este mai teama și ma gândesc ca exista vreo schema sau are cineva una de unde as putea sa vad corespondenta pinilor în mufa.

Mulțumesc.

 

Poza atașată este ceea ce am găsit ca ar fi pentru passat b8 break.

SmartSelect_20220201-211328_Chrome.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o întrebare legata de un posibil retrofit... retrofit la rama schimbator cu usb-c. În afara de rama cu locaș de usb-c, modulul usb-c și cablaj (aici e problema, ca nu știu de unde sa îl iau) mai e nevoie de ceva piese de schimbat?

USB Hub oare trebuie alt model?

Momentan am usb la acolo la locașul unde e amplificatorul GSM și in cotiera, dar ma gândesc și în partea din spate sa montez și acolo usb-c.

Oare a mai făcut cineva retrofit la asa ceva?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

 

Stie cineva vreun site sau unde pot vedea ultima versiune de firmware disponibila pentru MIB-ul meu? A inceput sa-mi faca ceva probleme .. in sensul ca bluetooth-ul se deconecteaza de nebun.. apoi nu mai vede sursa audio (prin bluetooth) .. apoi isi revine..

 

Ma gandeam sa-i dau o resetare din fabrica.. insa m-ar bate gandul si la un update.

Momentan ruleaza:

 

firmware mib 3.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi aici

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aduc ceva nou versiunile astea sau doar rezolva bug-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegii…urmează sa montez camera flip aftermarket pe al meu Passat b8 berlina…ma poate ajuta un coleg sa îmi zică care este firul pt marșarier din mufa respectiva…Menționez ca sunt stopuri led…

EB622E9E-1177-46FF-A581-BEFDCB10D6E9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fir negru/albastru, pin 7. Dar nu stiu daca e corect sa te legi la firul de marsarier avand in vedere ca sunt leduri si sunt alimentate direct din BCM, zic, nu stiu.

Captură de ecran din 2022-03-15 la 17.50.18.png

Captură de ecran din 2022-03-15 la 17.46.47.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se leaga in BCM, T72a pin 64...daca imi aduc aminte acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut,

 

Am o intrebare.

 

Am un Passat B8, din 2015, cu Active Info Display, fara Lane Assist si Road Sign Assist. Nu am camera aceea in parbriz.

Pe navigatie imi arata limitele de viteza, probabil pe baza datelor din baza de date, asa ca in poza de mai jos.

 

image.thumb.png.efa95d6071769b28fc0ab5a902e1b96b.png

 

Pot face cumva sa imi apara acele limite de viteza si pe Active Info Display?

Modificat de -sorin-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar se poate... La mine sunt... Da cu sapa prin meniuri... Posibil sa fie și funcție de tema care o alegi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat, dar tot ce gasesc este legat de Road Sign Assist, ceea ce eu nu am..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu merge. Pe AID mie imi arata semnele citite de Road Sign Assist, ceea ce tu nu ai.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am sign assist, dar îmi arată viteza normal, iar când vede ceva pe strada se suprapune peste celălalt... 

Parcă țin minte ca văzusem ceva pe la setări... Am uitat sa ma uit sa vad pe unde e... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru ca ai camera in parbriz. El nu are și nici nu cred ca exista vreo setare sa ii arate in AID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

am "LED headlamps with dynamic cornering light and LED separate daytime running light"

Ce mi-ar mai trebui ca sa activez Dinamic Light Assist?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai citit, daca am inteles bine, as avea nevoie de Lane Assist? Aveti idee care ar fi codul componentelor necesare ca sa fac retrofit la Lane Assist?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai camera in parbriz? Daca nu, ai nevoie de camera, parbriz, oglinda, cablaj si codari 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, nu cred ca am camera, asa e la mine:

529315066_WhatsAppImage2022-04-27at9_30_56PM.thumb.jpeg.1e74c0ce761ee61483f183508e94a62c.jpeg

 

Am gasit in alte discutii pe forum codurile de la camera si alte componente, dar nu pentru Passat B8, puteti sa ma ajutati cu niste coduri ca sa stiu ce sa caut?

 

PS. am gasit si aceste module, sunt necesare si acestea: https://www.pieseauto.ro/alte-piese-electrica-electronica/vw/passat-b8/set-module-lane-assist-vw-passat-b8-arteon-1392715557.html?ssk=3098dee81f708517ed8afaa167f0ae7f

 

PS2. Daca vreau side assist (sa se aprinda o luma in oglinzile retrovizoare cand schimb bada si am pe cineva in unghiul mort), ce as avea nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Skoda superb, 2011. 

Am urmatoarea problemuță

 De o perioada, aprox o luna nu mi se mai rabateaza oglinda dreapta la introducerea in marsarier. Din ce am sesizat si perceput, imi aduc aminte ca exact cam acum o luna am folosit cealalta cheie a masinii si cam de atunci zic eu ca nu mai funcționează.  De asemenea am mai avut probleme cu martorul airbag(sensorul din usa soferului), rezolvat acum 30 min si alte cabluri tot de acolo din usa intrerupte(vreo doua) pentru care nu mai functiona geamul de pe dreapta, dar de asemenea, rezolvat. Din mfd este bifat mirror down. Am efectuat iar procedura de memorare cu putin timp in urma dar, nimic, insa n am putut pleca cu ea pt ca inca este in garajul mecanicului. Poate avea legatura cu ce am scris mai sus? Modulul confort? Inca n am apucat sa fac procedura cu invatarea modulului confort, cu geamurile. Din vcds se mai codeaza ceva? Multumesc.

@F l o r i n🤝

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, nu avea de ce sa piarda codarea. Mergi cu ea si vezi daca lucreaza, cand o poti scoate din garaj. Daca nu, posteaza ce erori gasesti pe modulul 52 usa pasager 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Am luat masina, am mers fff putin. Am bagat marsarier...nimic. O sa intru si in modulul 52 sa vad. Ciudat... Multumesc @F l o r i n

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, mihaitzar said:

Multumesc de raspuns, nu cred ca am camera, asa e la mine:

529315066_WhatsAppImage2022-04-27at9_30_56PM.thumb.jpeg.1e74c0ce761ee61483f183508e94a62c.jpeg

 

Am gasit in alte discutii pe forum codurile de la camera si alte componente, dar nu pentru Passat B8, puteti sa ma ajutati cu niste coduri ca sa stiu ce sa caut?

 

PS. am gasit si aceste module, sunt necesare si acestea: https://www.pieseauto.ro/alte-piese-electrica-electronica/vw/passat-b8/set-module-lane-assist-vw-passat-b8-arteon-1392715557.html?ssk=3098dee81f708517ed8afaa167f0ae7f

 

PS2. Daca vreau side assist (sa se aprinda o luma in oglinzile retrovizoare cand schimb bada si am pe cineva in unghiul mort), ce as avea nevoie?

Pt lane assist, camera parbriz, parbriz, oglinda,  trimuri.... uite aici operatiunea executata https://www.instagram.com/p/CMNYLqlB0SM/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

 

Pt side assist ( blind spot), ai nevoie de radare, suporti, capace oglinzi cu decupaj pt lampă dedicate blind spot, lampile dedicate si cablajele aferente 

Aici ai cateva poze de la o lucrare, ca sa iti faci o idee https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2443488265956821&id=100008870144331

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!