Jump to content

Bucuresti - Alpi Austria


b23840
 Share

Postare recomandată

Va salut!

Intro: Cred ca majoritatea dintre voi ati fost sau v-ati gandit sa mergeti, la un moment dat, intr-un circuit la Romaniei, ceva de genul: Bucuresti - Bacau - Suceava - Putna - Vatra Dornei - Cluj - Oradea - Timisoara - Drobeta TS - Pitesti - Bucuresti.

Exemplul acesta fiind dat, eu intentionez ca vara aceasta sa fac un astfel de circuit in Austria, mai exact vreau sa vad cat mai mult din zona muntoasa, evitand autostrazi unde se poate, ca sa ma pot bucura de peisajul montan de vara, pe care l-am vazut partial acum cativa ani in zona Zell am See (aici am fost pentru o noapte, tot cu masina, undeva prin vara/toamna 2012 si am ramas impresionat).

Ideea mea de traseu, in linii mari, este:

Budapesta - Viena - Sazlsburg - Innsbruck - Zell am See - Villach - Graz - Budapesta (pe orice rute recomandati).

Ce am eu nevoie este sa ma ajutati, cei care stiti bine Austria si ati mai fost, cu acele orase/zone prin care trebuie sa treci ca sa surprinzi cele mai frumoase peisaje, locuri de cazare, informatii utile etc. sau din contra, cu ce merita evitat. Zilele necesare le voi calcula in functie de informatiile primite de la voi, iar ca si abateri de la Austria (catre Elvetia, Italia, Germania) nu se pune problema in aceasta excursie.

Astept orice sfat, orice detaliu, orice informatie, orice punct de interes, ruta de atins sau de evitat, obiectiv care merita aminitit si tinut minte si sper ca topicul meu sa prezinte interes si pentru alti colegi, odata ce un traseu va fi stabilit.

Multumesc!

Austria.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din start jumatate de traseu nu este in scopul calatoriei (de a vedea munti). De la Viena la Innsbruck, prin Salzburg, nu vezi nimic. E drum de aproximativ 6 ore. La intors, nu ma pronunt, ca nu am fost pe acolo.

Cred ca cel mai bine, in loc sa iti propui un tur de genul asta, mai bine iti alegi 2-3 drumuri montane celebre (un exemplu ar fi Grossglockner) si sa le faci pe alea + vizite in cateva orase (Innsbruck e foarte frumos, Salzburg ziceau colegii de pe aici ca e la fel) etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salzburg: merita vizitat. Castelul Hohensalzburg, palatul Hellbrunn, gradinile Mirabell, sunt doar cateva obiective. De aici ajungi rapid in zona Salzkammergut, lacul Wolfgangsee, cu statiunile Sankt Gilgen, Strobl, St. Wolfgang im Salzkammergut, etc. Poti face plimbari cu vaporasul pe lac.  Sau poti urca cu trenuletul pe cremaliera din  St. Wolfgang im Salzkammergut pana pe muntele Schafberg. O calatorie dus intors costa 35 E. Detalii aici: http://www.schafbergbahn.at/en_uk.html.

Cazare: depinde de buget, eu am stat la Hotel Imlaur&Bräu si Hotel Via Roma, la ambele am platit cca 100 E dubla cu MD.

Graz: nu prea ai ce face/vedea. Maxim o zi e suficient, vezi centrul vechi, fortareata de pe Grazer Schlossberg...si cam atat. Mai bine te opresti la Wörthersee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru opinii si sfaturi!

Traseul il voi modifica in functie de sugestiile voastre, motiv pentru care informatiile de genul celor deja oferite sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grossglockner alpenstrasse, Cascada Krimmler, Hallstatt, Achensee, varful Kitzsteinhorn, Woerthersee, Spielberg, si cred ca-ti ajunge pentru tur :D

La Kaprun ai mai putea merge si pe Sigmund-Thun klamm, nu e lung dar e incredibil de frumos. tot la Kaprun mai sunt si 2 baraje sus pe munte cica sunt cele mai inalte din Europa: Kaprun Stausee

Si daca poti sa te abati recomand Pasul Stelvio, Leonul o sa se simta bine, atentie la franare sa nu ovalizezi discurile ca mine :D pe drum spre Stelvio daca mergi pe la Merano o sa ai peisaje de vis, inapoi daca mergi sa mergi pe ruta din poza ca iesi in autostrada in Austria si e iar frumos peisajul. Momentan Gogu nu poate sa-mi ia punct de plecare Stelvio ca e inchis pe perioada iernii.
Untitled.thumb.jpg.90db0d1a5b389414b5907752aad309e6.jpg
Uite ceva poze in drum spre Stelvio prin Merano mers
100_1146.thumb.JPG.6b9ac5bdb2b56d51cf32b2dda178d333.JPG 100_1156.thumb.JPG.893b52167070437403af97857fd1e635.JPG100_1171.thumb.JPG.e3d88dec4133e7671d7ac35fe9dfafd2.JPG
Si ceva poze de la Stelvio pe drumul sugerat

100_1256.thumb.JPG.ff160ccaf7a417c2ed63949f93094a8e.JPG100_1249.thumb.JPG.c915c9d156bdc1a5fa7f431d70620c76.JPG
 

Alte informatii gasesti si aici in topicul asta unde am pus o gramada de poze si locatii:
https://vwforum.ro/topic/128162-hai-hui-prin-europa/
Mai exact aici:
https://vwforum.ro/topic/128162-hai-hui-prin-europa/?do=findComment&comment=2824731
Si aici:
https://vwforum.ro/topic/128162-hai-hui-prin-europa/?do=findComment&comment=2835647
Si daca intri prin Elvetia citeste asta:
https://vwforum.ro/topic/128162-hai-hui-prin-europa/?do=findComment&comment=2837173

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe baza informatiilor primite de la Aerofan (Multumesc!!!) am conturat un traseu pe care il gasiti in poza de jos.

Ca idee, dupa ce as merge Viena - Salzburg - Achensse - Insbruck - Cascada Krimmler, ma gandeam sa merg dupa cum urmeaza: Mittersill (1) - merg (2 - 3) - urc pana la Grossglockner (4) si cobor - Lienz - Heiligenblut (6) - aici as vrea sa traversez muntele prin tunel si sa ies la Ferleiten (7), acum vad ca e inchis - Zell am See (8) - Saalfelden - (9 - 10) - cobor spre Badgastein (11) si iau trenul prin tunel pana la - Mallnitz (12) - si apoi urmez sagetile pana la (16) ca sa ma apropii de Hallstat.

Ce parere aveti?

Multumesc!

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fii sanatos. Noi ti-am dat idei, tu trebuie sa te decizi pe unde :D . Intre 13 si 16 o sa ai un tunel de platit, are vreo 20 de km si costa 8 euro, nu mai stiu daca e intre Salzburg si locatia unde intri pe Autostrada sau dupa ce intri inspre sud. N-am intrat niciodata pe drumul ala pe autostrada, am mers de la Salzburg la Woerthersee si stiu ca e un tunel cu plata dar nu mai stiu exact locatia lui.
Pe Grossglockner e 36 de euro si sus ai parcarea gratis dar merita din plin, Transfagarasanul si Transalpina e pepsi pe langa Hochalpenstrasse. La cascada parca e 4 euro intrarea. In rest din cate stiu nu se plateste nimic asa ca sa nu ma injuri daca totusi vor fi ceva costuri :P .

Langa 7 la stange e Kitzsteinhorn urci cu telecabina pana la 3700 de metrii si acolo ai o pasarela, e superb peisajul, merita numai sa fie soare, eu in August m-am batut cu bulgari printre nori :biggrin:. Urci cam o ora si schimbi 3 telecabine pana ajungi sus. E ceva frumos ce merita, dar pe soare, ca altfel nu vezi nimic. Uite si niste poze teaser:
20160806_124541.thumb.jpg.bb96dddb1a3c64f1cc1ad87a63c9d921.jpg20160806_122925.thumb.jpg.d028050961e60d0809b085092bccd428.jpg20160806_133214.thumb.jpg.1dc08a03327d38f35c6b99da8753a42e.jpg20160806_135354.thumb.jpg.775a7694ccf9136dfa264ec62840fbd7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Nu e deloc vorba de costuri, pana la urma de asta plec, sa vad lucruri si sa ma plimb cu masina. :D

Insa sper sa fac o alegere buna in ceea ce priveste portiune de pe harta de la 1 la 12.

De la Malllmitz (12) in sens invers, ce include masina urcata in tren si traversat munte (de la 25 grade la doar 8 :( ) pana in Badgastein (11), apoi in stanga spre Zell am See (8) am fost prima data, cum aminteam mai sus. Acum ca spui de tunele, tind sa cred ca in prima excursie am mers pe drumul (16 >>> 12 >>> 8), dar sincer nu prea mai tin minte nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 3 si 6 si intre 11 si 13 n-am fost deci nu stiu ce sa-ti zic, dar avand in vedere ca sunt munti nu poate sa fie rau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 - 13 il stiu eu, e frumusel, nu stiu daca merita ca si celelalte, insa mie imi trezeste niste amintiri placute.

Mi-e teama de portiune 6 - 7; acum de exemplu nu m-a lasat Google sa fac ruta pe acolo si m-am chinuit vreo 15 minute pana am dat mult zoom si am vazut ca e inchisa o portiune buna. O sa ma interesez sa vad daca e ceva temporar cauzat de conditii meteo (gen TF) sau permanent (alunecari teren etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!