Jump to content

Octavia 3FL 1.8 TSI


urs_marcel27

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

Experiențe noi cu mașina. Zilele trecute am fost surprins de efectul rafalele de vânt lateral. Mașina a ajuns pur și simplu de pe banda a doua pe jumătate din prima bandă. Nu am mă experimentat așa ceva niciodată. Foarte neplăcută situația, nici nu vreau să mă gândesc ce se poate întâmpla într-o situație din asta dacă este gheața pe jos. 

Link către comentariu

Ce viteza aveai? a zis pe undeva pe la meteo cam ce viteza au rafalele de vant? 

Eu am locuit in Irlanda vreo 4 ani si acolo vedeai camioane rasturnate cand era vant puternic.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Drum liber, asfalt curat, waze, nu mergeam tare, în alte mașini nu am avut astfel de senzații. Nu cred că rafalele aveau mai mult de 60 km/h. Enervant a fost faptul că m-a umflat că pe o velă fără să pot anticipa nimic.

Link către comentariu

Din păcate nu ai ce sa faci la rafale puternice de vânt , daca aveai o mașină veche puteai da vina pe amortizoarele uzate dar nu este cazul tau. Eu sunt pățit , am fost mutat de pe o banda pe alta cu o mașină de 2T la 100 km la ora.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cu o jantă de vară se face primăvară

20190318_102708-3024x1470.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Am observat că roțile de vară fac mai mult zgomot decât cele de iarnă. Mă cam bate gândul să scap de Nexen

Link către comentariu

Acuma sa nu-mi sara cineva in cap da..cu nexen ti-au livrat Octavia? Sper ca baietii de la reprezentante nu fac manevre. In 2013 am primit Octavia cu Michelin. 

Acuma facelift e si mai scumpa ca pre-facelift, si iti vine cu cauciucuri non-premium? 

Nu zic ca e Skoda vreo marca premium dar ...

Link către comentariu

Eu am primit masina echipata cu Dunlop SP Blue Reponse care la fel, sunt mai zgomotoase fata de cele de iarna, Dunlop Wintersport 5.

Link către comentariu

Ca off-topic , NEXEN este un producator foarte bun de anvelope pentru gama de pret in care activeaza. Cand un producator cere un tip de anvelopa de la un producator are cerinte stricte in ceea ce priveste aderenta, zgomotul, uzura, confortul. Ce vine echipat pe masina nu este echivalent cu ce este in magazin cu acelasi nume.

@smecs Si la mine , in 2014 a venit cu Michelin EnergySaver care erau mult mai slabe ca NEXEN N'Blue HD pe care le am pe alta Octavia  acum

Si la mine sunt mai zgomotoase ca cele de iarna Continetal TS860 din cauza materialului din care sunt facute dar sunt mult mai confortabile ca acelea.

Octavia 3 FL cu 1.8 TSI a fost livrata in mare parte cu NEXEN , si a mea tot asa a venit.

Modificat de gabip
Link către comentariu

Nu are rost sa umplem topicul colegului cu lucruri irelevante caci strategia de achizitii a producatorilor nu o putem stii/controla.

Ca idee, Nexen echipeaza inclusiv Mercedes sau Porsche Macan, asadar globalizarea loveste peste tot. 

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu

Ca fapt divers ... a mea Octavia 3 FL 1.8 TSI 4x4 DSG livrata anul trecut pe 5 iulie a venit cu Nexen N Blue HD de 16" !!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

20000 km. Un an, trei luni și două săptămâni de la achiziție. Mă pregătesc de un drum de 2000 km, așa că am verificat toate fluidele mașinii. Nu am observat nici o modificare de la ultimul schimb de ulei, nivelul antigelului se menține, așadar mulțumit.

20190411_100608-2016x980.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
urs_marcel27

După o tură pe autobahn am verificat uleiul. Spre surpriza mea nivelul uleiului pare neschimbat. Nu același lucru pot să spun despre lichidul de răcire. Urmează programare la Delcar

20190501_104006-3024x1470.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ce s-a mai intamplat din luna mai pana acum?

Pai masina a avut un mic accident din care mult mai sifonat a iesit colegul din traffic.

Sotia a oprit masina in fata blocului si I-a spus copilului sa coboare. Copilul a deschis usa in fata altei masini.

Il felicit pe celalalt participant la trafic pentru atitudine, intelegere si rabdare. 

 Daune. La mine mai nimic putin luata vopseaua pe cantul usii, la superb aripa fata cam buna de schimbat.

in rest masina este bine, luni a fost la mare dus-intors. Plecat la 04.05 ajuns inapoi acasa la 14.39 cu 40 minute pauza la mare

20190605_095092.jpg

IMG-20190528-WA0000.jpg

20190624_143982.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu
  • 4 months later...

28600 revizia numărul doi.  Programare complicată, operațiunea a durat mult mai puțin decât la prima revizie. Acum nu am mai avut ghinionul să ii bage in față pe cei cu roțile de iarnă.

Ornamental cromat de pe volan s-a înțepenit în poziția normală așa că momentan nu mă mai deranjează. Portbagajul se închide uneori mai greu datorită poliției de deasupra care iese uneori din cleme.

Cred că mi-au pus un filtru fără carbon pentru că se simt mult mai tare mirosurile de afară.

 

00000p_125054-2016x1134.jpg

20191027_124726-1280x1060.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Am trecut pe roți de iarnă. Ieri dimineață la 5 grade patinam aproape la fiecare plecare de pe loc. Aviz celor care au Nexen in echiparea de fabrică 

Link către comentariu

Habar nu am, este reprezentanta, sper că au măcar atâta habar. O să încep să păstrez facturile.

Una peste alta azi am plecat de la service cu o roată complet desfăcută, trei șuruburi erau așezate cu mâna și două strânse până la jantă 

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Asta da profesionalism a la reprezentanta: ulei 5W-40 la o motorizare 1.8TSI de ultima generatie. Poti umbla cu ea cu mentiunea ca la 10 000 km sa o schimbi neaparat. 

Link către comentariu

Ce-i drept in carte scrie ulei 5W30 norma 504/507.00 long life pentru intervalul flexibil. De vreme ce se duce la schimb ulei anual nu la 2 ani, reprezentanta nu este de acuzat ca nu i-a bagat ulei "de ala bun". A respectat manualul unde scrie ulei norma 502 pentru intervalul fix. 

35 minutes ago, Andrei1980 said:

ulei 5W-40 la o motorizare 1.8TSI de ultima generatie?

Trebuia sa ceara sa-i puna ulei norma 504.00 daca voia.

Link către comentariu
1 hour ago, Andrei1980 said:

Poti umbla cu ea cu mentiunea ca la 10 000 km sa o schimbi neaparat. 

Mașina? ??

Link către comentariu

Normal era să mă întrebe și ce filtru de aer doresc. Sigur l-aș fi ales pe cel cu carbon. Uleiul o să îl schimb la 10000 de acum înainte.

Cum ați proceda dacă ați fi in locul meu, este cineva care nu s-ar duce înapoi să primească uleiul potrivit?

Este diferență de preț, nu aveau pe stoc ce trebuie, care poate fi explicația? 

Din ce spune Ebi par să fie acoperiți de manual

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!