Jump to content

Octavia 3FL 1.8 TSI


urs_marcel27

Postare recomandată

Eu nu am experimentat aceste sunete pe viraje. Si merg cu ea zilnic. Mai bine sa verifici pe rampa sa fii tu linistit.

Link către comentariu

Exista discutii si nr. de TPI pentru Octavia 3 aferent in aria tehnica, trebuie doar cautat.

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi vizita programata la Delcar. 

Primul lucru testat de persoana care s-a urcat in masina pentru test a fost ornamentul din plastic cromat din poza. Se misca ca si cum ar fi dezlipit. Am observat si eu lucrul asta de cand am luat masina dar am zis ca o rezolv la prima revizie. Aveau pe stoc 3 bucati comandate de alti clienti, defectul pare ca a aparut si la altii.

Prima intrebare din partea omului de teste: 

-Este cumva 1.6 diesel ca astea au toate un sunet si au fost remediate?

Evident nu, asa ca am dat o tura. 

-M...da se aude ceva, dar parca nu face chiar asa de tare, va mai asteptam pe la noi daca face mai tare.

va urma.... 

 

20180327_095649.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Azi am trecut pe roti de vara. M-am uitat la ce echipare mi-a dat fabrica. Nexon, cam ieftine zic eu. La 24000 puteau sa se straduiasca mai mult.

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Eu am dat 21000 si am primit continental, nu cred ca are legatura cu pretul masinii

Link către comentariu

Și eu am primit continental cu roțile de iarnă, doar că este ciudat să cumperi o mașină noua cu niște cauciucuri Nexen.

Sincer nu știu cum sunt, nu am folosit niciodată cauciucuri de genul. De obicei prețul se vede și in calitate

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Eu as parca cu statele spre strada în locul tău.  Am eu ceva cu faptul ca mai bine protejezi partea din fata decât cea cu portbagajul în caz de...

A patit-o finul meu, cu o mașină cat un Superb și a avut norocul ca o singura data sa parcheze asa. În urma impactului mașină lui a fost întoarsă 100 de grade, lonjeroane strâmbe etc.

Acum,  pe deoparte, într-o situație ca cea descrisa măcar iese dauna totala... dacă e cu spatele... Nu știu :)

PS: nu sunt pesimist de fel 

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Sunt intr-un S parcat, dacă e beat sau cascador greu să ajungă până la mine.

Are casco, dacă o lovește să o facă cât poate de bine si să nu fie nimeni in ea.

Sunt parcat sub un pom din care cad niste carlige sase luni pe an, doua luni mai cad si frunze, imi este mai usor sa curat partea din spate de resturi, nu mai zic de emotiile pe care le-ar avea sotia daca trebuie sa intoarca masina.

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Curățenie de primăvară interior.

Dacă tot am făcut curat se pot face poze, așa că vă prezint și ce am bricolat inainte de venirea zăpezilor.

Pe spatele scaunelor față am confectionat niste huse din piele pentru protectie. Duc doi copii la școală și nu prea ii interesează de scaunele mele.

Fac sărbătorile la Arad așa ca m-am pus pe drumuri. In ultima poză  este si un consum  Brașov-Sibiu, până la Arad a ajuns la 5.6 datorită  sectorului de autostradă 

20180406_185226-1280x720.jpg

20180406_185024-1280x720.jpg

20180405_202412-1024x1820.jpg

Link către comentariu

Mamă ce consum :)

Ai mers mai "eco" din ce vad în meniu? Eu cu diesel pana la Alba Iulia (pe același traseu) am scos 5.5% ( verificat și la pompa)

Frumoasa mașină! 

Link către comentariu

Mulțumesc Florin!

Am mers mai incet pentru ca a adormit copilul in mașină. Timpul nu a iesit chiar rău 4.30 ore Brașov-Arad, 60% din drum făcut noaptea. 

 

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Nu stiu cum ai reusit. Eu dupa primii 2000 km am media de 8.5 in afara cu v mak de 140km/h... felicitari

Link către comentariu

Nu prea mă uit la consum, butona soția ceva prin meniu și mi-a sărit consumul in ochi, m-a făcut si pe mine curios așa că la întoarcere am verificat din nou. Scos 6.5 da am mers ceva ce nu pot descrie aici plus aer condiționat.

Motorul este o încântare, nu imi place balansul mașinii când trec alte mașini pe lângă tine și de la anumite viteze nu prea mai poți purta o convorbire telefonică prin car kit. Zgomotul interior este mult prea mare. 

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Dacă tot a dat căldura imi poate recomanda cineva un parasolar bun?

PM vă rog

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Piriske dubla 2, depășit borna de 5000 km.

Zgomotul rotilor a disparut cu jantele de vară 

20180422_173026-1024x576.jpg

Link către comentariu

Și dacă tot este mini vacanță plimbare in natură.

Prima verificare ulei si este undeva spre maxim.

20180429_113917-1024x1820.jpg

Link către comentariu
urs_marcel27
Publicat (modificat)

Primul contact cu gibonii. Am găsit mașina cu stergatoarele ridicate. 

Zgâriată vopdeaua de pe cantul capotei și stergatorul puțin avariat.

Masina a fost parcată intr-un loc unde nu incurca sau bloca pe nimeni, nu era pe drum public.

A forțat atât de tare încât am găsit ambele ștergătoare in poziția service

20180507_082214-1280x720.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

si eu am capota zgariata.

probabil trebuie mereu lasate in pozitia service sa usureze munca celor care le ridica

Link către comentariu
urs_marcel27
Publicat (modificat)

Nu le doresc decât să se întâlnească cât mai des gibon cu gibon și să își facă "cadouri" unul altuia.

A și un kilometraj interesant

20180506_182157-1280x720.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu
  • 4 weeks later...
urs_marcel27

Cu pasi mici masina se apropie de 7000km. Am verificat uleiul si este peste jumatate. Cred ca am facut o alegere buna, nu scartaie nimic prin interior, materialele rezista destul de bine in afara de piano black de pe exterior usi, zgomotul de la roti a disparut odata cu montatul rotilor de vara. Consumul mediu a ajuns pe la 7.3 pe ultimii 3000km si cred ca sunt mai multi km parcursi in oras decat cei facuti in exterior.

Bolero cu android auto este mult peste asteptarile mele, cutia a inceput sa faca ce imi doresc eu de la ea, iar de motor sunt incantat

Nu cred ca voi mai lua in calcul motor diesel la achizitionarea unei masini.

Schimb de ulei cred ca o sa fac la 15000 sau cand vor aparea primele temperaturi apropiate de 0

20180527_175350_2.jpg

Link către comentariu
urs_marcel27

Zilele astea am gasit o masina parcata foarte aproape de mine, masina respectiva aproape bloca drumul. Primul instinct a fost sa verific portiera mea,  evident ca era lovita.

Am asteptat pana a venit propritara masinii, o doamna foarte plina de ea care sustinea ca nu a lovit nimic. Nu a vrut sa astepte pana vine politia, ea nu are timp de asa ceva.

Atasez poze cu parcarea "foarte buna in opinia doamnei" si cu marginea usii ei. Se vede clar ca a rezolvat multe masini cu ea. Sper ca acest lucru sa ajute alti colegi din Brasov care se intalnesc cu "doamna".

20180602_110229-2.jpg

20180602_110702-2.jpg

Link către comentariu

Si care a fost deznodamantul? O sa iti poti repara masina pe rca-ul ei?

Link către comentariu
urs_marcel27

A plecat inainte sa vina politia, urla ca o disperata ca nu pot sa o retin. Nu am mai fost in situatia asta si nu stiu daca merita deranjul. 

Masina mea are vopseaua sarita pe o suprafata destul de mica, nu stiu daca asigurarea ia in considerare daune atat de mici. 

Link către comentariu

Avea dreptate, nu o poti retine, dar cu pozele in brate puteai incerca sa mergi la politie :). Am auzit de cazuri in care s-au putut repara indoituri de usi pe baza rca-ului. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!