Jump to content

Octavia 3FL 1.8 TSI


urs_marcel27

Postare recomandată

40000km. Programat la revizie. A început și la mine să scârțâie ceva la suspensia față.

În ultima perioadă am reușit să adun mai mulți km în afara orașului. Cam 70% in exterior și restul în oraș.

Încep să mă uit după octavia 4. Pare un pas foarte mare înainte.

20200803_012504_copy_2016x837.jpg

20200802_205626_copy_2016x1134.jpg

20200802_200341_copy_2016x1134.jpg

Link către comentariu

Intre O3 FL si O4 nu mi se pare un pas wow, pacat la 40mii sa o dai pe O4. Mai bine astepti O4FL asa mai imbatraneste si masina asta si merita un schimb. 

Link către comentariu

Păi nu este musai să o vând pe asta. Încă îmi place. Este o mașină bine echilibrată consum, putere, cost.

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Am făcut revizia la 40000 km. Reprogramat pentru schimbat carcasă termostat. Mecanicul susține că se vede umezeală prin zonă. 

La următoarea revizie mi s-a recomandat să înlocuiesc discurile de frână spate pe motiv că au cam ruginit.

20200806_154627_copy_1701x3024.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Si au bagat Mobil 5W-40??? La cererea ta? Ciudat si asta cu discurile spate, chiar or fi ruginite la 40 000km si 3 ani? 

Link către comentariu

Ulei au pus de care specifică fabrica. Nu mă pricep, nu comentez.

Masina are 2 ani și 7 luni. 

Cu discurile m-au luat pe ocolite:

- "Nu ați prea folosit mașina în pandemie".  

Ca și cum nu a plouat două luni încontinuu.

Suprafața de contact cu plăcuțele de frână este perfect lucioasă 

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu

Le expira si lor uleiul, trebuie sa-l bage undeva, nu? ca doar nu o sa vina masinile ce foloseau 5w40 sa faca revizia in reprezentanta. Vorbim de masini dinainte de 2008 totusi, cand nu exista DPF.  Niste marlani, trebuie opariti.

 

Masina functioneaza bine si cu 5w40, respecta norma pt benzina 502.00, dar va avea un consum marit cu minim 1 litru/100km si nu este un ulei pentru trafic de Romania, este un ulei pentru condus fluent, si o clima cum are Spania, Grecia.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Nu am remarcat nici o diferență la consum. Mașina funcționează impecabil.

Am uitat să menționez că pentru problema cu carcasa termostat este acțiune vw. Se va face fără costuri.

Link către comentariu

El are dpf? Cred ca nu

5w40 cred ca e destul de stabil pentru acest motor. Nu spun mai mult, ca nasc polemici.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Trei ani și 45000km. Mașina se comportă foarte bine. În afară de problema cu capacul termostatului(schimbat pe garanție) și discurile frână spate care au oxidat nu am observat alte probleme. DQ200 merge la fel ca după primii 3000km, motorul nu pare să consume ulei, cel puțin nu cantități vizibile.

Media consumului s-a stabilizat undeva pe la 7% 40-60 urban și extraurban, aproximativ.

Până acum mulțumit de mașină, probabil ultima cu motor termic.

20201220_210757_copy_2016x1134.jpg

20201219_105342_copy_2016x1134.jpg

Link către comentariu
  • 7 months later...

51000. Schimb ulei, filtre și lichid frână.

Am avut de așteptat două ore timp în care am făcut un test drive cu Eniaq iV.

Mașina arată foarte bine păcat că dinamica nu este pe măsură. Nu mi se pare genul de mașină care se poate conduce cu o singură pedală, frână regenerativă este foarte slabă la fel ca și reprizele de accelerare. Altfel mașina este superbă 

Octavia rezistă bine momentan, face tot mai puțini km20210817_151816.thumb.jpg.581ff2220bfd45a9cddf81ab75a7283d.jpg

Modificat de urs_marcel27
Link către comentariu
  • 1 year later...

64k, probabil ultima vizita la Delcar. Doua din vizitele cu programare s-au lasat cu asteptari mai lungi de 30 minute, asta pentru ca persoana a intarziat la munca.

Mi s-a recomandat schimb discuri si placute spate-fata(4400 lei) inca de cand masina implinise doi ani. Merg bine mersi in continuare, buza de sus a discului este ruginita, calitate buna.

Pacutele au fost inspectate tot timpul cand am schimbat roti iarna-vara, la alt service

Mecanicul de la Delcar ii spunea celui de la frontdesk sa ma anunte ca trebuie schimbate, fara sa isi dea seama ca sunt prezent.

Motivul, "pai au 60k", nu ca ar fi fost uzate...

Am platit 1400 revizia si le-am spus ca o sa ii contactez eu cand schimb componentele frana

In ianuarie masina o sa fie de vanzare

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!