Jump to content

Am schimbat masina !


geox1973

Postare recomandată

Salutare,

Mi-am schimbat masina. :)

Vechiul Passat 1.8 T,1998,AEB,110kW,berlina, "s-a transformat " intr-o saptamana in 1.9 TDI,2001,AVB,74kW,variant.

Diferenta este destul de mare si este in favoarea diesel-ului.

Vor fi cateva modificari: jante,chip,etc

Urmeaza foto.

GeorgeP

Link către comentariu

Ai renuntat la 150 CP pentru 100 CP ??? :) :( . Bine nu vreau sa fiu carcotas si sa nu ma intelegi gresit, dar eu in locul tau alegeam macar motorul de 130 CP. Numa bine si sa-l folosesti sanatos. :)

Link către comentariu

Salut,

Asa am gasit-o.

Urmeaza sa ma informez la dl.Voinea si sa o mai ridic putin , cam pe la 130cp. :)

Link către comentariu

Eu am una de 130 CP...tot variant si cam de multisor ma tot gandesc sa ii fac un chip tuning sa o duc pe la 160...165 CP... da ba nu sunt fonduri... ba nu e chef de a merge pana hat departe la Bucuresti... da pana la urma se va intampla; cel mai probabil la vara. Daca o duci pana pe la 130 CP o sa se miste destul de bine.... te bagi apoi la sprinturi de pe la semafoare... etc :P . Numa bine si sa o folosesti sanatos :) .

Link către comentariu

Ma bucur pentru tine! Ce te-a determinat sa schimbi tipul de motor (de la Otto la Diesel) ? Evident nu (doar) consumul..

Link către comentariu
Ma bucur pentru tine! Ce te-a determinat sa schimbi tipul de motor (de la Otto la Diesel) ? Evident nu (doar) consumul..

Salut,

Se pare ca a fost o miscare cu bataie lunga, doream sa mai "sar" cativa ani, imi placea si modelul cu facelift, m-am gandit si la o masina de familie (variant) si da si consumul a fost un factor.La consum am fost influentat de singura mea masina diesel pe care am avut-o, un Golf II din 1985 parca, 1.6D , care in 1997 , cand mergeam cu el parca nu se mai termina motorina.Ceva de speriat. :rolleyes:

Oricum ,am zis sa incerc si un PD , de ce nu.Am 2 prieteni cu Sharan AUY , noi avem la birou multe dieseluri asa ca....l-am luat pe asta argintiu si lung.

Cam asta ar fi.

GeorgeP

Link către comentariu

Chiar nu inteleg cum ai putut sa iti dai 1.8 T pe un TDI si mai ales de 100 de CP.Eu zic ca nu se compara,si nu a-si fi facut schimbarea asta nici daca m-ar fi batut unu.Probabil consumul te-a determinat sa faci asta ca altfel nu inteleg,oricum in cel mai rau caz as fi ales TDI de 130CP,cum spunea si Claudiu_83.Zici ca diferenta este destul de mare si asta in favoarea TDI- singura diferenta in bine este consumul ,k alta nu vad,poti sa detaliezi diferenta in bine? no offence

Link către comentariu

Pai, as incerca eu cu o diferenta. cuplul..210nm vs. 250nm, desi, intre noi fie vorba, 50 cp, care fac diferenta, suplinesc din plin diferenta de cuplu.

Link către comentariu

Chiar nu inteleg cum ai putut sa iti dai 1.8 T pe un TDI si mai ales de 100 de CP.Probabil consumul te-a determinat sa faci asta ca altfel nu inteleg.

Salut,

De ce diesel, DE CE NU ?!

Nu este vorba de consum , eu fac aproximativ 10.000-11.000km pe an asa ca nu era o problema.Passat-ul meu 1.8T consuma in oras 10.5-11.5 l/100km ,adica bine.Avnd in vedere ca am avut numai masini pe benzina (BMW 325i,525i,735i,750iL,MB 560SEC etc.) cu motoare mari nu prea ma intereseaza consumul.

1.8T-ul pe care l-am avut a fost o ocazie foarte buna, l-am luat, am mers cu el un an jumatate si l-am schimbat.

Am fost multumit de VW si pentru moment am hotarat sa raman "in zona".

Sigur, cuplul ar fi ceva , dar nu asta este.

Este altceva , nu am avut Variant si am vrut si o schimbare.

Gasisem si un Audi A4 Avant 1.9TDI dar nu m-am inteles cu proprietarul.

Despre "caluti" ce sa zic, mi-a trecut "mania" asta , dar ea poate reveni oricand si ca sa preintampin asta voi merge sa discut cu Dl. Voinea despre posibilitatea cresterii lor. :)

Cam atat.

GeorgeP

Link către comentariu

:) Ai o poza cu schema de inmultire a calutilor pe pagina principala :(

Link către comentariu
:) Ai o poza cu schema de inmultire a calutilor pe pagina principala :(

da, da ma "duc" acum sa ma uit.

Multumesc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut,

Adaug 1 poza facuta in graba.Urmeaza unele mai bune.

Link către comentariu

Este ok masina...pare ingrijita... pacat de lovitura aia de pe bara din fata...da aia sa fie cea mai mare problema... :D :)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Cum ai putut sa treci de la BMW 750 la o maisna cu tractiune fata si diesel pe deasupra? :huh: (no offence pt. toti detinatorii de diesel). Sunt pur si simplu uimit. Ai trecut peste sportivitatea BMW-ului si luxul Mercedesului la o masina mass selling? Passatul este una din cele mai bune masini privind raportul calitate/pret dar totusi cum ai putut face asa ceva?Astept un raspuns!

Link către comentariu

@taz Are vreun scop postul tau? Ce fel de raspuns "astepti"?

Link către comentariu

TazVW ..i-a trecut mania vitezei... desi de la 300CP la 100 e diferenta cam mare .

Link către comentariu
@taz Are vreun scop postul tau? Ce fel de raspuns "astepti"?

Astept sa vad ce l-a determinat sa faca asta.Un motiv.

Link către comentariu

@TazVW

- trecerea a fost treptata.

- se poate adauga nevoia de schimbare , asa, o data la 2 ani.

- oricum in afara de 2 exceptii toate fostele au fost "nemtoaice" :lol:

- evident un motor V12 ofera destula satisfactie , dar cu timpul......vrem altceva, iar sportivitate gasim la mai multe marci.

- lux la MB , da ,si...

- unii oameni astepta si altceva de la masini, nu merg numai cu anul,culoarea si caii :lol:

GeorgeP

Link către comentariu
  • 2 months later...

Bravo tie pt. schimbarea facuta . (eu fan TDi) ai sa vezi tu diferentele. Si eu zic ca o masina breck e tot ce iti trebuie daca ai si familie, iar daca ai familie nu-ti trebuie multi cai ca-ti da nevasta cu cotu, de te scapi si tu putin la hergelie.

Bravo tie pt. schimbarea facuta . (eu fan TDi) ai sa vezi tu diferentele. Si eu zic ca o masina breck e tot ce iti trebuie daca ai si familie, iar daca ai familie nu-ti trebuie multi cai ca-ti da nevasta cu cotu, de te scapi si tu putin la hergelie.

Link către comentariu

Nu prea mai conteaza ce a fost inainte.

Ai o masina foarte buna! S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Ce-a fost ... a fost.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!