Jump to content

DIY - Schimbare opritor uşă


crysxyz
 Share

Postare recomandată

stie cineva cum se poate schimba  acea piesa care face un zgomot urat la deschidere - inchidere  a usii ...

ex  in video 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ştiu eu, ai puţintică răbdare până mâine până fac un tutorial. Dacă este problema doar de zgomot nu trebuie schimbată, se rezolvă mai simplu decât crezi cu nişte varnish termocontractil, dar o să revin cu poze mâine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok  mersi    .   am crezut  ca musai  trebuie   schimbata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fapt  este  vorba  de o bucsa  nu ?  sa uzat  acea bucsa unde vine un surub prins . corect  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa este. Din păcate nu mai găsesc pentru moment pozele pe care le-am făcut la schimbarea opritorului (s-a rupt arcul din interior, se pare că este boala lor). L-am înlocuit cu unul din dezmembrări şi am constatat că pocneşte. După ce l-am studiat puţin mi-am dat seama că pocniturile apar din cauza uzurii bucşei unde vine braţul prins în stâlp. Practic când coboară rola aia acţionată de arc loveşte în braţul opritorului (este un arc foarte puternic acolo) şi dacă există un joc cât de mic între şurub şi bucşă... pocneşte.

Am făcut un desen ca să-ţi dai mai bine seama

SCHEMA OPRITOR.jpg

Remediul a fost nişte varnish termocontractil pus pe şurub (am avut de două dimensiuni şi am pus două straturi unul peste altul) şi nişte vaselină cu teflon . Văd că după mai bine de un an ţine şmecheria (maşina este folosită zilnic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opritorul ala se uzeaza din cauza balamalelor care sunt si ele uzate si lasa greutatea usii in el. Verifica-le si pe acestea. Poate scapi doar prin inlocuirea bolturilor si nu schimbarea lor totala cand sunt foarte uzate. Usile sunt boala lor! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan  o  sa schimb  doar  bucsa . asta  doar  sambata  viitoare  ca atunci  am timp  si masina la indemana  , este  a sotiei  :) .   , sper  sa mearga  ok  ,  este  din bronz .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat  acea bucsa  cu probleme . cand am dat o jos  am vazut  ca in fapt  este un plastic ordinar   ovalizat  .  cred  ca si  o bucsa de teflon ar fi super . am pus bucsa  de bronz  si totul este ok  , desigur si vaselina  .  multumesc  de ajutor   . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 02.10.2016 at 6:49 PM, lupo_bv said:

Aşa este. Din păcate nu mai găsesc pentru moment pozele pe care le-am făcut la schimbarea opritorului (s-a rupt arcul din interior, se pare că este boala lor). L-am înlocuit cu unul din dezmembrări şi am constatat că pocneşte. După ce l-am studiat puţin mi-am dat seama că pocniturile apar din cauza uzurii bucşei unde vine braţul prins în stâlp. Practic când coboară rola aia acţionată de arc loveşte în braţul opritorului (este un arc foarte puternic acolo) şi dacă există un joc cât de mic între şurub şi bucşă... pocneşte.

Am făcut un desen ca să-ţi dai mai bine seama

SCHEMA OPRITOR.jpg

Remediul a fost nişte varnish termocontractil pus pe şurub (am avut de două dimensiuni şi am pus două straturi unul peste altul) şi nişte vaselină cu teflon . Văd că după mai bine de un an ţine şmecheria (maşina este folosită zilnic)

Am și eu sunete de  "popcorn  la cuptor" la use.Cum se comporta improvizația? AI folosit izolație electrica termocontractila? Mă gândesc și eu la o improvizație dacă nu sa pun noua.Cum se da jos balamaua din use? Trebuie sa dau jos panoul sa o pot scoate afară?am văzut ca are 2 șuruburi de fixare.poate ai un cod de piesa sa știu ce sa comand în caz ca nu reușesc nimic.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încă rezistă coafura:). Când ajung pe acasă mă uit prin calc. de niște poze cu schimbarea opritorului. Încearcă prima dată cu varnish termocontractil (presupun ca îi zice si izolație electrică termocontractilă)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aşa arată opritorul faultat (practic se rupe arcul, mai întâi într-o parte, apoi în cealaltă)

DSC01373.thumb.JPG.a05747f139481cd73962f19bc956325a.JPG

Aşa arată "noul" opritor luat din dezmembrări

DSC01499.thumb.JPG.e06ccc7fcab186f3ca8344cee6c451db.JPG

Scule necesare

DSC01502.thumb.JPG.41a05cbbcc188ade8c3fc545fc1074e8.JPG

Plus o bucată din nelipsita sârmă (o să vedeţi de ce)

Mai întâi se demontează panoul din partea de jos (opritorul se scoate prin interiorul portierei). Detalii despre asta în ACEST topic

Se demontează şurubul care ţine opritorul de stâlp

DSC01505.thumb.JPG.c3448523452d1f98860076b2ada5da77.JPG

Se demontează cele două şuruburi cu care este fixat opritorul în portieră

DSC01500.thumb.JPG.a579d881935fce7df6dddbecf42193ce.JPG

Montarea în sens invers, doar că atunci când opritorul vine cu tija în poziţia în care mi-a venit mie nu veţi putea monta tija în stâlp fără să o trageţi afară, pentru asta este nevoie de bucata de sârmă :)

DSC01503.thumb.JPG.45bfa170769a1e55c561a15216264e7e.JPG

DSC01504.thumb.JPG.f731d754dc8f85d1af489d6c4abc5673.JPG

Pentru cei cărora le pocnesc portierele la închidere/deschidere, cauza o reprezintă uzura bucşei prin care vine şurubul de fixare în stâlp (am explicat AICI care este fenomenul).

Pentru remediere, eu am făcut o improvizaţie care ţine şi acum după mai bine de doi ani

Aveţi nevoie de două bucăţi mici de varnish termocontractil şi o brichetă

DSC01506.thumb.JPG.207dc144f72e9fe76599ede80f92dbb4.JPG

Rezultatul final

DSC01507.thumb.JPG.76af605cf986a8b3e2a31b9fa2990f7f.JPG

Se unge cu vaselină cu teflon sau alta de care aveţi la îndemână şi se montează şurubul.

Cost.....nesemnificativ, merită încercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt scoaterea balamalei trebuie sa dau jos panoul de use și boxa ?Ai cumva idee dacă potrivește de la Lupo normal la 3L?adică e același cod de piesa?ca vreau sa mă apuc de lucru și sa am indicații mai multe.Ms oricum Pt efort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na că asta mi-a scăpat. Da se scoate doar panoul pt că opritorul nu iese decât prin interiorul portierei (am completat şi topicul). Codul opritorului este acelaşi la toate lupo 6E0837249C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am încercat și eu azi cu banda termocobtractila.din păcate la mine nu intra șurubul cu ea pusă. AM ÎNCERCAT  și cu un strat și cu 2. (Posibil sa nu am uzura în buce așa mare..Am comandat opritor nou.90 Ron.  Pe Original era 160 Ron.sa vedem cum iese operația ca prea mult îmi suna în cap la fiecare deschidere de use.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi o venit opritor nou.Cod de piesa era corect dar din păcate bucsa nu era un cerc complet închis. ȘI cred ca se decalibra rapid .Am decis sa returnez piesa și sa comand pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Așa am procedat eu.

PS: Lupo_bv dacă cumva mai ai sistemul vechi mi-ar trebui botul ăla care vine cu o siguranță  ( de aia a meu e defect și as încerca să văd dacă se repara) poate le mai ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Măi să știi că nu este nevoie să dai difuzorul jos. Eu am îndepărtat folia aia din polistiren și am băgat mâna pe deasupra difuzorului. Folia am relipit-o cu bandă dublu adezivă. Dacă se desprinde ușor fără să se rupă se va putea relipi cu masticul pe care îl are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!