Jump to content

Cutia de transfer Probleme & Service (Touareg 7P)


touareg2011
 Share

Postare recomandată

Gata , s-a efectuat schimbul diferentialului fata, cu piesa reconditionata la domnul de la Bv. Un om de nota 10 !! Recomand .

I-am lasat masina la ora 09;00 si m-a sunat cand a fost gata , n-am stat langa masina sa vad ce si cum face , am avut incredere in dansul imediat dupa ce am facut cunostinta si am preferat sa trag o plimbare perpedes cu iubita si teckelu din dotare , prin oras.

Testat de la Bv la Cj in toate formele pe DN , DJ si Autostrada si nu mai suna nimic , iar cu anvelopele noi montate , a fost un deliciu sofatul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a durat totul ?

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapid s-au miscat ( au fost 2 ) 2 ore . Am fost si mirat , dar au deja experienta.

I-am sunat cand am ajuns acasa sa le spun ca totul e ok , n-am avut vibratii in volan nici la viteza mare , nu a tras stanga/ dreapta , semn ca au montat jugul perfect , la loc ; oricum urmeaza un reglaj de directie ( pt linistea mea ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 31.07.2023 at 11:06, Baxxon a scris:

Rectificare , am vb cu domnul din Bv si va trebui sa merg personal cu masina acolo si va face dansul operatiunea de schimbare + ulei original , cost piesa reconditionata + manopera + ulei original - piesa uzata care ramane la dansul = 3700 lei.

Salut . Un contact de la Domnul din Bv te rog. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata. 

Am ajuns la Brasov .si in 2 ore am plecat de acolo cu diferentialul față inlocuit. Super profesionisti băietii . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata uleiul din grupul fata dupa 248 mii km. Uleiul din grupul spate si caseta de transfer era la fel. 
Am folosit ulei G 052 145 S2 pt grup fata si spate, (850 ml fata si un litru pt spate) iar pt caseta de transfer G 052 536 A2 (800-850 ml).

Bușoanele față și spate le-am refolosit fără probleme, le-am schimbat doar pe cele de la caseta de transfer deoarece vin cu pasta de blocare. Acestea din urma mare atenție cand le strangeti, deoarece daca nu sunt stranse la 17nm cat scrie in carte pot crapa carcasa cutiei de transfer si sa vezi atunci distractie 🤑 
Totodata am scapat 99% din vibratia ce o aveam atunci cand viram la maxim si acceleram putin.

384365451_341147725045966_1590925171095081614_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica - dupa 248.000 km ?

E prima data cand e schimbat sau cum ?

 

aceleasi coduri le-am avut si eu OE :

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, Sebastyan. G a scris:

Asa arata uleiul din grupul fata dupa 248 mii km. U

 

Exact la fel va arata dupa 5000 km , negru . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, tavitara said:

Cum adica - dupa 248.000 km ?

E prima data cand e schimbat sau cum ?

 

aceleasi coduri le-am avut si eu OE :

 

 

Da cred ca e prima data cand a fost schimbat, nu am masina de mult timp, dar la cum arata sigur nu a mai fost schimbat.
Nici la ATV nu am uleiul din grupuri asa negru nici dupa 1000 km.... iar ATV-ul il rup pe dealuri, cu Touaregul merg doar pe sosea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca mai necesita minim o inlocuire .

Eu ,la cutia de transfer ,dupa a4a inlocuire (la interval de 1-2000 km ) am reusit sa-l dau jos curat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, doar ca ar trebui sa fac aceste operatiuni de flush cu un ulei ceva mai ieftin, de producator macar, deoarece cele 3 sticle de ulei OEM m-au costat 700 lei 🤕

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Sebastyan. G said:

flush cu un ulei ceva mai ieftin

Nu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, mulțumesc pentru pont. 🤝

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 19.10.2023 at 10:12, Baxxon a scris:

Ai PM , bafta !

Și eu aș dori un număr de telefon pentru omul din Brașov. 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti nr aici ca doar nu e secret

Cel mai probabil e cel de pe OLX care are multe anunturi din aceasta categorie la 2500 lei

Are si nr de tel acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca nu cumva contravine regulamentului sa postez contactul dansului ( reclama )si n-am chef de discutii inutile cu moderatorii . PM , fara probleme.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de ulei trebuie pus în cutia de transfer? 75w sau ATF? Se contrazic dealerul de piese cu mecanicul și nu mai înțeleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Mihai_c said:

Ce tip de ulei trebuie pus în cutia de transfer? 75w sau ATF? Se contrazic dealerul de piese cu mecanicul și nu mai înțeleg nimic.

Asta:

G 052 536 A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După seria de sasiu la piese auto îmi da ATF  pt cutia de viteze.... De asta întreb ce este ATF sau W75

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATF este prescurtarea de la Automatic Transmission Fluid adica ulei pentru cutia de viteze sau diferential  W75 inseamna cat de bine Isi pastreaza grosimea la temperaturi joase cu cat cifrele dupa W sunt mai scazute cu atat uleiul circula mai bine la temperaturi scazute. Dupa cum a spus un coleg mai sus uleiul motor diferential sau cutie se ia in functie de specificatiile producatorului masini respectiv serie sasiu nu putem pune ulei dupa ureche.Posteaza seria de sasiu si o sa incerc sa te ajut sa alegi uleiul portivit

Modificat de stefantrust
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, Mihai_c a scris:

Ce tip de ulei trebuie pus în cutia de transfer? 75w sau ATF? Se contrazic dealerul de piese cu mecanicul și nu mai înțeleg nimic.

 

La descriere, gasesti exact codul uleiului ce se pune in cutia de transfer. Si neaparat original. E vorba de 1litru de ulei.

Modificat de SVMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!