Jump to content

Zgomot in toba intermediara


PwR
 Share

Postare recomandată

Nu de mult timp timp am o vibratie si un zgomot de toba sparta in masina si pe langa(este ca atunci cand stai langa un camion).

Am fost la service si ......... toba intermediara trebuie schimbata, sitele sunt terminate.

Ascult si eu toba..intradevar se auzea ceva urat in ea.

Ok ..zis si facut..dau comanda ..vine toba..Bosal..schimb toba.

AM ACEEASI PROBLEMA...se aude identic...

Ce poate fi..

Sa descriu mai bine zgomotul din toba..se aude la relanti..si mai ales cand o turez si ea se decelereaza...se aude ca la masinile fara toba sau cu toba sport...cu toate ca eu am diesel.:P

Plzz help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si flex-pipe-ul , poate da vibratii in tot esapamentul precum si zgomotul de toba sparta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este verificat ..este flexibil..nu este rupt..problema e ca vibratii nu sunt mari asa..zgomotul este enervent rau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalizatorul ok? Asta da de obicei sunetul asta la TDI. Cel putin la mine de cand l-am scos asa face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ala de verificat nu l-am verificat...dar de spart nu este ..au ciocanit baietii in el si mi-au zis ca e ok..

Si eu cred ca e cat. altceva nu vad ce poate fi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Pe ala de verificat nu l-am verificat...dar de spart nu este ..au ciocanit baietii in el si mi-au zis ca e ok..

Si eu cred ca e cat. altceva nu vad ce poate fi..

Salut

Am patit si eu chestia asta de curand. Banuiesc ca ai rezolvat probleme de atunci si pana acum dar o sa ma laud si eu cum am rezolvat problema.

Dupa ce am inlocuit toba intermediara in decelerare avea acelas zgomot ca de site rupte si dimineata la ralanti era constant. Am slabit colierul de la mansonul de cuplare a tevilor, colierul care e spre fata masini

acel manson avand doua coliere dupa cum bine se stie,deci l-amslabit cate putin pana s-a linistit si acum e ok. Oricum cred ca e din cauza tampoanelor de motor care banuiesc ca nu-si mai fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

va salut.am si eu o problema...deci,cand plec de pe loc se aude un zgomot,dar in interiorul masinii,sub bancheta din spate pe mijloc,un pic spre partea dreapta,scot bancheta afara,fac aceleasi manevre de plecare si zgomotul e si mai intens.deci e clar ca din partea aia vine zgomotul.ciudat e ca doar cand plec de pe loc sau este foarte subturata,in a 2 a.initial am zis ca e volant,dar clar nu e.ma bag sub masina,desfac folile de aluminiu,verific tampoane,suruburi.nimic.totul in regula.ce poate fi?chiar sa fie toba?pt ca am vazut ca e chiar in locul de unde vine zgomotul.dar cand misc de toba,nu face nici un zgomot nimic.am facut si o filmare,daca crede sau e cineva ca ma poate ajuta cu depistarea acestui zgomot pot pune filmarea aici.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni :/ Pana la urma care a fost problema? Ca sunt in aceasi situatie. Merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu.dar am facut comanda de toba intermediara si o schimb zilele astea.se pare ca e toba.sper sa reusesc sa i dau jos pe cea veche,ca nu am mai schimbat tobe pana acuma.sper sa iasa din imbinari.si o sa te anunt:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa ai noroc sa fie de la toba si sa n o schimbi degeaba..sunt foarte inselatoare zgomotele astea in esapament...

cu ani de zile in urma,cand eram mai novice si mi aparuse si mie vibratia aia din racordul flexibil,am fost sfatuit la un service de cartier sa tai toba intermediara pe din  doua si sa ma uit in ea,sa vedem ce e inauntru... :10[1]:  :10[1]:  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva nu poate fi.toba mea e si ruginita si s'a dus un strat din ea,e mancata pe deasupra.dar daca misc de ea,nu face nici un zgomot..ceva vibreaza cand plec de pe loc in zona aia.am verificat totul,cablu de frana,tabla izolatoare dintre toba si sasiu.am verificat suruburi,tot.la mine e clar ca e toba.sper sa o pot demonta cat de cat usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba ta...eu zic ca e [rpblema flexibilului...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Auzeam zgomot in toba, dar pana la urma problema a fost catalizatorul. Cumva s-a miscat si nu mai reusea sa evacueze noxele. Dupa ”eliminarea” catalizatorului (logic OP), la 2 luni iar, a inceput sa sune toba si sa nu prea am putere .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!