Jump to content

The future is now! E-Up!


Rave

Postare recomandată

incarcarile astea sunt gratis?

imi pace statia de incarcare cu gazon, drive green. ;)

in schimb nu imi place cum a parcat ala cu masina pe 2 locuri :))

Link către comentariu

Asta e... sunt tarani si printre posesorii de masini electrice... Asta-i Romania! :)) 

Toate incarcarile au fost gratuite, da. Ba chiar am si primit o cafea gratis la MCM in Buzau... :) 

Link către comentariu

Si ce faci daca mai ai autonomie 60km si trebuie sa ajungi la Ploiesti, si te prinde o ploaie de trebuie sa mergi cu stergatoarele tot drumul? ? Sunt rau intentionat, stiu.

Link către comentariu

ii recomand sa aplice un tratament hidrofob pe parbriz, in felul asta pe dn nu mai foloseste stergatoarele.

dar ca sa plusez miza lui @deenman : ce faci daca planul de acasa nu se potriveste cu cel de pe drum si la peco X este inchis (control anaf / caluri de curent topite / etc) si nu poti incarca. Autonomia nu iti permite sa ajungi la destinatie si esti in ...Buzau unde sa zicem ca au doar o statie.?

Link către comentariu

Isi cumpara o remorca si pune un carlig pe Leon.  Oricat de contra as fi, tot gasesc interesant subiectul asta de a merge extraurban cu masina. Urmaresc cu interes mai multe topic-uri cu masini full electrice. Chiar e cineva cu un Leaf din Brasov. Merge anual la mare cu familia cu el (mai are un yaris benzina) si prefera sa mearga cu leaf-ul ca cica e mai spatios (familie de 4 membri). Din Brasov pana la mare (Eforie) face 12 ore.

 

Mai am totusi o curiozitate, ce se intampla cand ai 80-90 km/h intri intr-o depasire si masina pe care o depasesti "nu te observa" si accelereaza. Poti ajunge la viteze mai mari?  0-100 am vazut ca face ok, dar ce se intampla dupa? 

Modificat de deenman
Link către comentariu

Consumul accesoriilor este aproape insignifiant - farurile ar trebui sa mearga aproape o zi intreaga ca sa consume 1kW din cei 18 ai bateriei... Cel mai mare consumator, pe langa motor, este AC-ul si incalzirea. 

In situatii de urgenta bagi masina in Eco+, mod care dezactiveaza AC-ul (ventilatia ramane, daca e iarna pui geaca pe tine, daca e vara deschizi geamurile ? ) si reduce drastic puterea motorului si mergi foarte incet, 40-60 km/h.

Daca nici asa nu o scoti la capat tragi pe drepta si chemi o platforma :)) 

@Muale bagi masina la incarcat pe Type 2, ca d-astea mai sunt, si pleci in 3 ore cu destula baterie cat sa ajungi la celalalt punct de incarcare (Ploiesti). Daca nu exista, iei o camera la hotel si ii rogi sa arunce un prelungitor pana in parcare. E imposibil sa refuze chiar toti. :) 

E important, totusi, sa tinem minte ca asta e o masina de oras... si cam atat! Ca fac eu nefacute cu ea e una dar ea nu a fost gandita sa faca drumuri d-astea. Un e-Golf e pentru cei care fac drumuri de genul asta sau chiar altele cu baterii mai mari...

@deenman masina se misca ok. Cuplul mare o face sa explodeze destul de ok in depasiri de la 90 la 120, majoritatea depasirilor le-am facut asa :) . Se misca aproximativ la fel ca Leon-ul.

0-100 km/h este limitat electronic pentru a nu pune prea mare stres pe baterii. Cele 12 secunde, fata de vreo 9 Leon-ul, nu spun toata povestea. Chiar daca este limitata la 130 km/h, real peste 135 nu vrea sa urce, reprizele sunt decente. Chiar foarte aproape de Leon... 200Nm fata de 210Nm

 

Ca fapt divers, tot caut, intreb si configurez inlocuitorul Leon-ului si pe la 25.000 de euro cel mai bine imi iese noul Leaf :)) In rest ori nu gasesc nimic decent la pretul ala, mai toate SUV-urile compacte(Karoq, Ateca & co) sunt pe la 30k, ori nu merita banii astia (Sportage de ex). Cu un Leaf sunt limitat la autonomie (~200-250 km reali) dar macar costurile dupa achizitie sunt foarte mici in comparatie cu orice altceva gasesc la acel pret. Si oricum nu pream am avut drumuri cu masina mai lungi de 300km in ultimii ani, sau mi-as permite o oprire de 45-60 de minute pentru a adauga alti 200-250 km... 

Singurul minus este ca nici asta nu are sistem de management al temperaturii bateriei, abia cel 2019, cu baterie de 64kWh (deci 400 km reali) o sa aiba. Si ala are si 200 de cai ?

Link către comentariu

La sfarsitul luniii voi avea si eu prima iesire mai lunga din Bucuresti. Ma duc la munte.

Abia astept.

Cati KM ai acum cu masina?

Eu am ajuns la 7700.

Link către comentariu

Sa-mi zici cum a fost. Si eu vreau sa dau o fuga pana la munte. :) 

b517aa900869104.jpeg

Poza asta imi aduce ami te de perioada in care ziceam ca o sa fac maxim 5.000 km pe an :)) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ca tot aparuse intrebarea cu cat scade nivelul bateriei daca e lasata masina nemiscata mai mult timp. Daca tot am foat plecati din tara o saptamana am facut o poza inainte si dupa sa vad exact ce si cum.

Inainte:

8c374d908958734.jpeg

Dupa:

c51781908958644.jpeg

Mai mult de atat nu cred ca o sa stea masina nemiscata, mai incerc in iarna, daca apuc :) 

Link către comentariu

@Rave  Eram silent follower pana acum , dar cand am citit ca vrei sa te bagi la o aventura pana la munte  i subscribed !  :D  This dude has big balls ! :))

DIn ce am mai citit pe alte forumuri  o ideee de  "Backup"  pentru excursiile lungi la masinile electrice ar fi: 

page12.thumb.jpg.b0f7acd32b5eeb1e00126e10d272ba7b.jpg

You're welcome:rolleyes:

Gluma la o parte acum ! Nice job si nice car :icon_thumright:!  Sunt chiar curios cum va tine bateria pe termen lung .

Link către comentariu

Nu sunt primul; tocmai am primit confirmare de la alt posesor de e-Up! ca se poate ajunge pe Valea Prahovei fara emotii! Nu mergand “bucuresteneste” dar... se poate! ;) 

Si daca o fac sa arate asa ma bag si la o remorca :))

1.jpg

Link către comentariu
9 hours ago, Rave said:

Ca tot aparuse intrebarea cu cat scade nivelul bateriei daca e lasata masina nemiscata mai mult timp. Daca tot am foat plecati din tara o saptamana am facut o poza inainte si dupa sa vad exact ce si cu

 

Mai mult de atat nu cred ca o sa stea masina nemiscata, mai incerc in iarna, daca apuc :) 

Eu am tinut masina nemiscata 27 de zile si la intoarcere am gasit-o cu exact aceeasi autonomie. Nu vad de ce s-ar desarca in timp. Poate doar in conditii de temperatura negativa sa apara ceva diferente.

Link către comentariu

Bateriile au o rezistenta interna, care consuma din energia stocata. In zilele noastre exista baterii cu rata de autodescarcare f mica, adica 10% intr-un an.

Link către comentariu

@Rave : In remorca ar merge un battery pack the Tesla Model 3 :)

Link către comentariu

Da, si nici contract nu am semnat cu ei... 

Oh, well! 

Link către comentariu

si altii radeau cand aparea poza cu unu de a bagat benzina de 10 lei.

de tine ca ai bagat curent de 9 lei, radem?

Link către comentariu

Nu, nu stiu exact ce este. O unitate de masura arbitrar aleasa pe care sa o poata folosi ca sa poata sa factureze... n-am idee :)) 

Anexa de incarcari platite este aceasta

8aaa02911895824.png

Toate celelalte incarcari au fost in locuri care ofera incarcarea gratuita. 

Link către comentariu

Deci e ok si fara abonament la ei, nu e panica ...

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!