Jump to content

Nu baga caldura in masina


albert
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema cu caldura, am schimbat termostatul pentru ca apa nu ajungea niciodata la 90 grade...maxim 70 indiferent de turatie.....problema cu termostatul am rezolvat-o...ajunge la 90 grade dar nu da suficienta caldura, adica ori ca selectez climatronicul pe 25 grade...ori ca il pun pe HI la fel baga caldura.

De la ce poate sa fie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...sunt nou pe aici daga gresesc si nu scriu unde trebui  va rog sa ma scuzati..! deci..eu cand dau drumu la caldura si apa inca nu este la 90 de grade se ridica  si   turatia...este normal? ms mult..si inca ceva..pot pune un carton in fata  radiatorului,sau dauneaza cu ceva? multumesc inca o data !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, ai caloriferul "putin" infundat.

 

Davidoff, masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la CALORIFER. Adica ala din bord.

Am scris si eu recent in topic. Am aceeasi problema la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, se ajunge greu la acel calorifer ? Pentru ca, cred ca mai bine cumpar alt calorifer nou decat sa-l "curat" ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontezi tot bordul ca sa ajungi la calorifer,poti incerca sa-l speli , poate isi da drumul, si fa si o diagnoza sa nu cumva sa ai probleme la servomotorul care-ti regleaza temperatura. http://vwforum.ro/topic/50586-diy-demontare-bord-si-inlocuire-calorifer/

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti pune un carton, daca urmaresti temperatura, nu dauneaza. Astfel ii poti determina dimensiunile optime.

Legat de cresterea turatiei, eu stiu ca e normal la generatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am si eu o problema cu masina ,de cand cu frigul asta nu mai baga caldura cum trebuie  , am facut o scanare de coduri si mi-a iesit in felul urmator :

 
1 Fault Found:
01273 - Fresh Air Blower (V2) 
            35-10 - - - Intermittent
 
01135 - Interior Monitoring Sensors 
            36-00 - Open Circuit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit frigul si ma lovesc si eu de o problema . Nu imi baga caldura si dupa 120 km apa ramana tot la 60de grade. Din cate am citit ar fi de vina termostatul . M-as baga sa il schimb eu , am inteles ca nu ar fi ff complicat , am citit intreg topic-ul dar nu am gasit o operatiune care sa ma ajute .Ma ajuta cineva cu sfaturi sau un link  pt ajutor cu poze sau fara? nu am un canal , se poate prin partea de sus? Va multumesc tuturor si un an nou fericit fara evenimente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai facut asa ceva ? Ai scule ? Nu-ti trebuie groapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb termostatul, nu a fost  ff greu , acuma baga caldura ff bine  , fierbinte chiar , dar in schimb acul ramane tot la 60 , am fct vreo 30 km prin oras , la 0 grade celsius , condus  mai sportiv si nu se ridica deloc acul :(. Ceva ideei din nou??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi spui exact locatia senzorului ..sau o poza ajutatoare? ti-as fi recunoscator 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-a pus omul topic dedicat, tre' sa citesti sa vezi unde vine. Vezi in postul 88 o schema cu G62.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual sa i-l si schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista fante de aer si printre parbriz si bord? Ca eu stiam sa aiba si acolo, nu doar alea pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tubulatura de ventilatie nu are alte fante in afara de cele care ies prin bord spre parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate passaturile au fante de aer între bord si parbriz mă refer la cele care au climatronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
post-92931-14236619862876_thumb.jpg daca există decât grila centrală spre parbriz , la mine de ce dezabureste si la baza parbrizului? Inseamna că mai este o "cale" ptr aer. Clima data pe 22auto.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta am descoperit ieri dimineata la Passat. Inexplicabil pentru mine, nu se vede nici o priza de aer langa parbriz.

Sufla ceva aer caldut, dar prea putin incalzit. Inca n-am ajuns la o spalatorie sa bag apa cu presiune prin calorifer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ştiam de treaba asta că citisem manual când am luat maşina , dar am preferat sa fac si o poză sa se vada/demonstreze "suflul aerului" la baza parbrizului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

 

Am un Passat PdTdi din 2002 cu sistem climatronic, si ieri venind de la drum lung am observat ca temperatura setata fiind 23 C, dupa un timp a inceput sa bage aer mai rece, asta pana cand am setat temperatura la 27-28 C, unde a inceput din nou sa sufle cu aer cald.

Sistemul era pe modul Econ.

 

Am citit undeva ca este un fel de compensare a temperaturii setate, daca se atinge/depaseste temperatura setata, sistemul baga aer mai rece.

 

E corect ce am scris, pana la urma sistemul meu functioneaza corect?

 

Mentionez ca nu demult a fost demontata fata masinii pentru schimb distributie, si s-a schimbat si radiatorul cel mare din cauza ruginii.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Temperatura din masina o fi depasit temperatura setata din climatronic si a inceput sa bage mai rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!